• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przyszłość front endu/back end kilka pytań

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,468 wizyt
pytanie zadane 17 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez AreeQ Początkujący (290 p.)
zmienione kategorie 17 września 2018 przez draghan
Witam, od jakiegoś czasu uczę się technologi front-endu, przeglądając oferty pracy mało ofert dotyczy osób które dopiero startują pracę zawodową. Moje pytanie - czy warto uczyć się tych wszystkich popularnych technologi, czy jest szansa na staż ?

Drugie pytanie. Wiele osób krytykuje PHP, niektórzy przewidują, że niedługo większość stron przejdzie na nowsze technologie, czy warto uczyć się jeszcze PHP ?

Przepraszam jeżeli taki temat już powstał. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź :)

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 17 września 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 17 września 2018 przez AreeQ
 
Najlepsza

Różnie się tu ludzie wypowiadają, ale prawda jest taka, że ten tzw. front i back-end z moich obserwacji dzieli się na dwie grupy - tych, co piszą proste stronki www, jakieś sklepiki itp. i tych, co tworzą profesjonalne aplikacje, SPA itp. itd.

Natomiast co do samego języka to praktycznie nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Wiele osób jest, nawet wśród tych, z którymi obecnie współpracuję, co jeszcze parę lat temu pracowali np. w PHP, a dziś tworzą mikrouslugi w Javie z testami Groovy itp. To samo we froncie, dawniej tzw. fronci pisami dużo na szablonach Twig/Smarty itp. a dzisiaj pracują w SPA, jak Angular, React itp.

Ponad to nawet same frameworki to też żadne problem aby migrować między nimi. Czasami nawet robi się w większych firmach jakieś PoC na realnych planach biznesowych aby np. potestować czy lepszy jest React czy Angular itp. Czasami w apkach możesz też ruch produkcyjny puszczać po części na różne SPA itp. itd.

Także ważne jest poznanie dobrze choć jednego języka i nauczenie się rozwiązywać problemy. A z PHP zawsze możesz się przerzucić na Javę, Pytonka czy dowolny inny. Główne idee programowania są takie same, wiele początkujących osób zbyt mocno mam wrażenie że skupia się na tym jak rozwiązać dany problem technicznie, czyli np. jaką funkcją w PHP itp. zamiast skupiać uwagę na szlifowaniu umiejętności kompleksowego podejścia do problemów.

Reasumując ucz się więc tego języka, który Ci odpowiada, a w razie czego zawsze można się zmigrować. Ja też kiedyś mocno wszedłem w PHP i trochę apek w nim zrobiłem, ale w pewnym momencie moim światem stał się JavaScript i tak zostało do dziś, ale nie oznacza to, że nie mogę dotknąć jakieś usługi w Javie itp. jeśli jest potrzeba, to po prostu siadasz i się uczysz, takie życie programisty czeka Cię już do końca kariery :)

czy warto uczyć się jeszcze PHP ?

odpowiem pytaniem na pytanie - a czy podoba Ci się ten język? Jeśli tak, to się ucz i napisz w nim parę apek to sam zobaczysz czy to jest to, czego szukasz dla siebie. Inaczej się nie dowiesz. Prawda jest taka, że ile programistów tyle opinii :)

komentarz 17 września 2018 przez AreeQ Początkujący (290 p.)
Dziękuje bardzo za odpowiedź :)
komentarz 17 września 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Spoko :)

Powiem Ci, że często u osób początkujących zauważam duże dylematy "czy wybrałem dobry język" itp. itd. W necie w 3 sekundy znajdziesz milion wątków na forach o tej tematyce i wyższości PHP nad JS czy JS nad PHP.

Możesz mi wierzyć lub nie, ale de facto migracja między językami to na prawdę nie problem, wiele kwestii jest uniwersalnych. Nie ma jednego słusznego języka do wszystkiego, ale z drugiej strony wg mnie jest to wielka zaleta tej branży, że nigdy nie stoisz w miejscu i wciąż się rozwijasz. Oczywiście co kto woli :) ale dla mnie to potężna zaleta.

A co do pracy to też się nie łam. Jeśli uda Ci się zrobić np. z 2-3 bardziej rozwinięte apki w PHP, a zechcesz iść na Javę to po prostu dla treningu jedną z apek mozesz sobie machnąć w Javie i w zupełności to starczy na juniorka.

A po za tym warto uczyć się również innych rzeczy, np. testowania, używania róznych zewnętrznych libek, uczy to czytania dokumentacji itp.
+2 głosów
odpowiedź 17 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
PHP nie jest złe, a dzięki Symfony, Laravel i Zend jest naprawdę OK. Fajny jest też Phalcon ( https://phalconphp.com/pl/ ) . Dzięki tym frameworkom PHP jeszcze długo będzie na topie.
komentarz 18 września 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Niby tak powstają nowe języki programowania które mają być lepszym PHP-Python-Ruby-Node-Elixir-Crystal, a jednak ludzie wybierają prostotę.
+1 głos
odpowiedź 17 września 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Co do PHP

A kto tak mówi? Przecież masa firm używa php i praktycznie każdy janusz biznesu
+php od wersji 7 ostro przyśpieszyło

I mówie to jako programista .net, który pisał kiedyś w php ale to zostawił (byłem na kilku rozmowach o prace z php w lato 2017, widziałem ile firm tego używa i do jakich projektów, to jeszcze dług osie utrzyma)

Na chwile obecną to technologia mogąca bez problemu konkurować z innymi
Od php odszedłem w sumie ze względu na to, że w c# nie ograniczam sie do web'u i w razie czego moge zrobić jakąś inną aplikacje, np na androida w xamarinie albo gre w unity
Php niby ma opcje pisania desktopu, ale to bardziej ciekawostka niż realne zastosowanie
No i też w takim c# pisze mi sie przyjemniej

Ale gdybym miał porównywać pod względem stawiania własnego biznesu internetowego, nie będąc programistą... mocno musiałbym się zastanowić nad wyborem
2
komentarz 17 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

A kto tak mówi? Przecież masa firm używa php i praktycznie każdy janusz biznesu 

Otóż to, prawie każdy Janusz biznesu używa PHP. Z kolei C#, Java, RoR są ponoć domeną Szymonów i Dawidów biznesu.

komentarz 17 września 2018 przez AreeQ Początkujący (290 p.)
Dzięki za odpowiedź. Poczytam o C# może i mi się spodoba :)
komentarz 17 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
C# jest super i można powiedzieć, że dostał kopa dzięki Xamarinowi i ASP.net core które działa także na Linux i Mac.
komentarz 17 września 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Zależy w jakie projekty w sumie celujesz
Aktualnie i tak większość idzie w web więc jest spora szansa że będziesz pracował w web'ie

c# i java to średnie i większe projekty
php to mniejsze i średnie

Są od tego wyjątki, ale ogólnie ucząc sie php nie liczymy na prace przy czymś ogromnym, a ucząc się c# nie liczymy na dużo mini projektów
Tak jak we frontendzie, ucząc sie angulara myślimy o średnich i dużych, a ucząc się dajmy na to vue, myślimy o czymś lżejszym

PHP ma jeszcze dodatkowo podział na frameworki do większych projektów, np symfony, i do czegoś lżejszego, np laravel
a przynajmniej tak było za moich dawnych czasów rok temu
2
komentarz 17 września 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Otóż to, prawie każdy Janusz biznesu używa PHP. Z kolei C#, Java, RoR są ponoć domeną Szymonów i Dawidów biznesu.

Nie zgadzam się z tym... Można w PHP też pisać bardzo dobry kod, oraz stosować się do dobrych praktyk jak PSR i też być Szymonem czy Dawidem. Z kolei Janusze często piszą w PHP kiepski, niedający się do czytania, kod i często piszą kod strukturalny.

Niestety takich Januszy jest najwięcej, a potem pisze się bzdury jaki to PHP jest kiepski.

komentarz 17 września 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

PHP jest dobre, tylko zalecane do mniejszych i średnich projektów
I jeszcze nie jest drogie w utrzymaniu
Jest do tego masa hostingów
Dużo chętnych ludzi do pracy
Więc nic dziwnego że "oszczędni przedsiębiorcy" tak bardzo je lubią

Czasami nawet od potencjalnych zleceniodawców słyszałem że oni nie znają nic poza php, i czy w tym całym sea sharpie to na pewno zadziała

Przy takiej ilości firm i osób chętnie nastawionych na php, a dodatkowo przy ciągłym rozwoju języka... no dość długo jeszcze będzie się trzymał jako jeden z najpopularniejszych

Co ciekawe, na linkedinie dalej jakaś połowa... może troche mniej, ofert jakie dostaje to właśnie php, bo rok temu coś tam grzebałem i mam w swoim profilu śladowe ilości słów "php"

komentarz 17 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

@jpacanowski, kto, co i jak pisze i w czym pisze to oddzielne zagadnienie. Ja potrafię spie....ić kod, w niemal każdym języku :D :D

A inna sprawa, jest taka, że w niektórych językach i frameworkach masz niektóre rzeczy narzucone i trudniej jest coś schrzanić. Czasami, masz po prostu mniej możliwości zapisania kodu realizującego jakieś zadanie. Generalnie języki OOP i funkcyjne pomagają zadbać o jakość kodu.

 

komentarz 18 września 2018 przez AreeQ Początkujący (290 p.)

@marcin99b,  Czy książka C# Praktyczny Kurs III Wydanie , jest dobra dla początkującego ? 

komentarz 18 września 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)

@marcin99b, To prawda od wersji PHP 7 jest tak szybkie jak Node.

https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/faster/php-node.html

+1 głos
odpowiedź 17 września 2018 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

Też miałem kiedyś taką wątpliwość jak Ty i również założyłem temat JavaScript zastąpi PHP(?) przeglądnij go i zobaczysz, że rozwieje to Twoje wątpliwości. 

0 głosów
odpowiedź 18 września 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Ja też się zastanawiam, czy takie nowe technologie jak Ruby on Rails jest dobrym wyborem. Magia Ruby po prostu bardzo ułatwia zarządzanie bazami danych i te ich gemy. Szkoda, że w Polsce jest tak mało materiałów do nauki Ruby i jest mniejsze zainteresowanie jak na zachodzie tą technologią. Wcale nie jest trudna instalacja Ruby, zwłaszcza na jakimś Xubuntu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,766 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 238 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2018 w HTML i CSS przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
–3 głosów
2 odpowiedzi 536 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Sieci komputerowe, internet przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...