• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie: Komu zlecić wykonanie strony internetowej? Agencja czy freelancer?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
257 wizyt
pytanie zadane 16 września 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Nikodem.R Nowicjusz (140 p.)

Witam wszystkich bardzo serdecznie smiley

Nie potrafiłem odnaleźć odpowiedzi na kilka moich zagwozdek odnośnie zlecania wykonania strony WWW i postanowiłem podzielić się nurtującymi mnie pytaniami w nadziei na pomoc bardziej rozeznanych osób.

Słowem wstępu jestem na etapie poszukiwania wykonawcy do portalu internetowego poświęconemu pośrednictwu pracy i warto w tym momencie zaznaczyć, że moja wiedza informatyczna ogranicza się tylko do szeroko pojętych podstaw. Projekt w tym momencie zakończył etap planowania i dużymi krokami przygotowuje się do realizacji.

Przygotowane mam wszelkie informacje potrzebne dla programisty oraz grafika aby rozpocząć pracę. Posiadam rozbudowany brief, gotowy sitemap oraz dla ułatwienia prototyp layoutu stron w formie plików graficznych. Ze względu, że portal ma inną formę niż strony starające się rozwiązać podobne problemu stworzyłem również dedykowaną politykę prywatności, regulamin serwisu, politykę cookies oraz wszelkie inne dokumenty potrzebne do uruchomienia portalu. Czytałem wiele artykułów w jakiej formie oraz komu zlecić wykonanie strony jednak w tym momencie proszę o Waszą radę.

Największym dylematem jest dla mnie wybór pomiędzy agencją, a freelancerami. We wszystkich poradnikach jakie udało mi się odszukać znalazłem jedynie informację, że agencja jest lepsza ponieważ usługa jest kompleksowa od A do Z i z tego względu stanowi lepszy wybór. Ciężko mi się z tym zgodzić. Zdaje mi się, że wybór agencji jest łatwiejszy, ale nie lepszy. 

Czy dobrym wyborem jest poszukiwanie oddzielnie programisty oraz grafika aby wykonali ten projekt? Taka forma byłaby dla mnie zdecydowanie korzystniejsza, a przynajmniej takie mam odczucia. Mogę wybrać grafika, który najlepiej spełnia moje oczekiwania oraz odszukać specjalistę, który zajmie się zaprogramowaniem strony wraz z całą strukturą niezbędną do jej pełnej funkcjonalności. Jednak jak w praktyce wygląda taka współpraca?  Intuicyjnie obstawiam, że pierw muszę otrzymać gotowe szablony graficzne od grafika, a następnie dostarczyć je programiście. Jednak czy grafik musi uwzględnić jakieś wytyczne od programisty i to może od konsultacji z programistą powinienem rozpocząć realizację? Ewentualnie może potrzebuje dodatkową osobę na kształt project managera aby nadzorować pracę pomiędzy grafikiem a programistą? Czy może zacząć od stworzenia strony przez programistę z kompletnie prowizorycznym wyglądem następnie wysłać gotowy projekt do grafika aby stworzył oczekiwany przeze mnie wygląd i ostatecznie odesłać gotowe grafiki ponownie do programisty aby je połączył do ostatecznej formy?

Warto nie posiadając doświadczenia korzystać z oddzielnych usług grafika i programisty czy jednak lepiej zostać przy agencji? Jakie mogą być szacunkowe różnicę cenowe pomiędzy takimi opcjami? Jakie ryzyko wiąże się z poszczególnym wyborem?

Z góry przepraszam jeśli pytania okażą się chaotyczne lub banalne jednak nie chce ryzykować niepotrzebnych strat pieniężnych powstałych na wskutek błędów, których łatwo uniknąć. Dziękuje za chęć pomocy oraz wszelakie porady. Jestem bardzo wdzięczny, że istnieje takie miejsce jak to forum gdzie można znaleźć tyle wartości merytorycznej.

Pozdrawiam smiley

 

  

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 17 września 2018 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)

Witaj,

Umieszczę odpowiedzi w punktach.

Agencja czy freelancer: W tej sytuacji najrozsądniejszym wyborem jest agencja. Głównym powodem jest to, że taki projekt dla jednej osoby zajął by o wiele wiele więcej czasu. Drugim powodem jest to, że przy takich projektach lepiej mieć osoby które bardzo dobrze znają się w swojej dziedzinie (Osoba od front-end, druga od back-endy, trzecia od bazy danych itd). Na dodatek, gdy Freelancer napotka jakiś problem, rozwiązuje go o wiele dłużej "Co dwie głowy to nie jedna".

Oczywiście możesz zlecić to dla Freelancera ale w twoim przypadku poszukałbym dwóch. Jednego od front-endu a drugiego od back-endu.

Oddzielny grafik: Jak najbardziej jest to możliwe. Niektóre agencje na swoich stronach mają takie informacje, że można albo przesłać im grafikę albo, że sami ją mogą wykonać za dopłatą 

Co do samych cen, to zamówienie wszystkiego w agencji wyjdzie taniej.

Współpraca grafik - front-end: Jeśli grafik poprawnie przygotował szablon na wersję mobilną, dektopową, wszystkie stany przycisków, boxy itd. To raczej fron-end dev nie będzie miał pytań gdyż wszystko już będzie miał podane. A co do dobrych rzeczy takich jak stan aktywnego przycisku to głownie ogranicza się do zmiany kolory itp więc raczej do takich rzeczy nawet nie trzeba by było się kontaktować z grafikiem

Tworzenie serwisu bez grafiki: I tak i nie. Co mam na myśli ? Szablon nie może zostać utworzony bez grafiki. Co do back-endu to już tak. Programista na czas swojej pracy może poumieszczać zwykłe przyciski inputy i tworzyć bazę danych, tabele itd. Potem tylko pozostanie to podpiąć pod szablon

komentarz 17 września 2018 przez arces Pasjonat (17,700 p.)

Bez hejtu i ataku, ale z częścią tego co napisałeś po prostu nie można się zgodzić. Nie wiem czy korzystałeś z usług agencji, czy po prostu coś tam słyszałeś, ale:

  • Co do samych cen, to zamówienie wszystkiego w agencji wyjdzie taniej.

    To mnie chyba ujęło najbardziej, nie ma szans, żeby w dobrej agencji wyszło to taniej. Freelancer zazwyczaj zrobi Ci to za rozsądną cenę, bo ma mniejsze koszta.
  • Głównym powodem jest to, że taki projekt dla jednej osoby zajął by o wiele wiele więcej czasu.

    Uwierz, że w większości agencji pracują osoby, które zajmują się tylko jedną częścią projektu, czyli 1 grafik, 1 Front, 1 Back, a czasami nawet jest to jedna i ta sama osoba (raczej rzadko się to teraz zdarza). Z drugiej strony nie wiem dlaczego po prostu nie można zatrudnić 2, czy 3 freelancerów jak podajesz dalej, więc trochę sam sobie przeczysz.
  • Na dodatek, gdy Freelancer napotka jakiś problem, rozwiązuje go o wiele dłużej "Co dwie głowy to nie jedna".

    To już jest kwestia indywidualna i zależy od jakości agencji, a co za tym idzie cena też winduje w górę. Freelancer (dobry) to już zazwyczaj osoba, która etap pracy w agencjach czy dużych firmach ma za sobą. Co za tym idzie doświadczenie ma, a poszukiwanie rozwiązań (nawet jak się znajdą problemy) nie powinny mu sprawić żadnych trudności.

Nie traktuj tego jako atak, ale trochę podkoloryzowałeś realia prac agencji. Jeżeli agencja jest dobra, to pierwszy argument jaki tutaj podałem na pewno jest nieprawdziwy, a jeżeli lecimy po kosztach, to kolejne dwa nie współgrają z ceną.

Według mnie lepszym wyjściem jest zatrudnić 2-3 freelancer'ów.

1
komentarz 17 września 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Z agencją to chyba żart. Autor pisał o portalu, a nie o stronce na WordPressie, czy sklepie w Magento. 

1
komentarz 17 września 2018 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)

@arces, 

1. Co do cen, to zależy od agencji ale większości potrafi bez problemu zejść z ceny jeśli weźmiesz coś dodatkowo ;)

2. Ale o tym pisałem, że w agencji pracuje więcej osób i idzie szybciej, a co do freelancerów to było założenie, że chce wszystko zlecić dla jednej osoby

3. A co do problemów, to napisałem, że jeśli napotka błąd . Nawet najlepsi programiści czasami (ale bardzo rzadko) mają problemy z rozwiązaniem czego ;)

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 232 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 205 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2019 w Nasze projekty przez Wasacz Początkujący (480 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 201 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...