• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows XP dual-boot obok Windows 10 do grania w stare gry.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
677 wizyt
pytanie zadane 15 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Witam. Chciałbym postawić sobie Win XP obok 10-tki bo chcę grać w stare tytuły i niekombinować aby je uruchomić. Ale teraz pytanie czy są sterowniki które wykryją moje GPU (Nvidia 1050 GTX) i czy są jeszcze jakieś problemy o których nie wiem.
komentarz 15 września 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Nie prościej poszukać na stronie producenta sterowników, czy są pod XP?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 15 września 2018 przez thryndl Nałogowiec (30,470 p.)
wybrane 15 września 2018
 
Najlepsza

Nvidia nie oferuje sterowników dla Pascali na systemy < Windows 7.

Druga sprawa, to proponowałbym zamiast robić Dual Boota z Win XP, postawić go na maszynie wirtualnej. Wydajności w starszych grach i tak prawdopodobnie nie stracisz, a przynajmniej nie będzie problemów związanych z dual bootem.

Najlepszą opcją byłoby, gdybyś sporządził sobie jakąś listę gier, w które chcesz grać, po czym sprawdził w bazie WineHQ, jak z ich działaniem pod Wine. Często w praktyce okazuje się, że Linux + Wine okazuje się lepszą opcją do grania w starsze gry. Co prawda dotyczy to systemów Win 10, aczkolwiek i tak Wine dojrzało na tyle, że stało się nawet bazą w połączeniu z DXVK dla Steam Protona.

komentarz 15 września 2018 przez niezalogowany
Z tą maszyną wirtualną to "good idea" ale jestem ciekaw jak z wydajnością. Interesują mnie gry głównie z przedziału 2000-2007 czyli nie aż tak stare.
komentarz 15 września 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
To może lepiej właśnie zainstalować Windows 7 32-bit. Wtedy prędzej znajdziesz sterowniki do swojej karty graficznej pod ten właśnie system. Ja mam dokładnie taki system operacyjny na swoim drugim komputerze z procesorem Core 2 Duo specjalnie złożonym do starych gier, i odpalam normalnie na nim płynnie gry takie jak Quake 2, Quake 3... Half-Life 2, Black Mesa, aż po Crysisa 1 z 2008 roku.
komentarz 15 września 2018 przez thryndl Nałogowiec (30,470 p.)

@JuniorDevAspirant, Nie powinno być dużej straty na wydajności. Z tego co zaobserwowałem w niektórych grach z podanego przez Ciebie przedziału, nie były one nawet optymalizowane pod 'no-limit fps'. Niezależnie od sprzętu mały one swój maksymalny fps, który i tak nie porywał. Dlatego maszyna wirtualna może się sprawdzić w tej kwestii.

To co radzi @jpacanowski, też jest dobrym rozwiązaniem. Może nawet lepszym, bo jednak Windows 7 będzie w stanie odpalić o wiele więcej aplikacji z kompatybilnością wsteczną.

 

komentarz 2 lipca 2020 przez Kamil1234567890 Nowicjusz (140 p.)

@thryndl, Z tego co wiem to bootloader Windowsa 10 nie obsługuje Windowsa XP, bo ma inny loader(NTLOADER czy coś takiego). Musiałbyś zainstalować to na innym dysku i wybierać w biosie kolejność uruchamiania. 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,942 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 336 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 369 wizyt

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...