• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows XP dual-boot obok Windows 10 do grania w stare gry.

0 głosów
185 wizyt
pytanie zadane 15 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Witam. Chciałbym postawić sobie Win XP obok 10-tki bo chcę grać w stare tytuły i niekombinować aby je uruchomić. Ale teraz pytanie czy są sterowniki które wykryją moje GPU (Nvidia 1050 GTX) i czy są jeszcze jakieś problemy o których nie wiem.
komentarz 15 września 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,600 p.)
Nie prościej poszukać na stronie producenta sterowników, czy są pod XP?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 15 września 2018 przez thryndl Nałogowiec (27,550 p.)
wybrane 15 września 2018

Najlepsza

Nvidia nie oferuje sterowników dla Pascali na systemy < Windows 7.

Druga sprawa, to proponowałbym zamiast robić Dual Boota z Win XP, postawić go na maszynie wirtualnej. Wydajności w starszych grach i tak prawdopodobnie nie stracisz, a przynajmniej nie będzie problemów związanych z dual bootem.

Najlepszą opcją byłoby, gdybyś sporządził sobie jakąś listę gier, w które chcesz grać, po czym sprawdził w bazie WineHQ, jak z ich działaniem pod Wine. Często w praktyce okazuje się, że Linux + Wine okazuje się lepszą opcją do grania w starsze gry. Co prawda dotyczy to systemów Win 10, aczkolwiek i tak Wine dojrzało na tyle, że stało się nawet bazą w połączeniu z DXVK dla Steam Protona.

komentarz 15 września 2018 przez niezalogowany
Z tą maszyną wirtualną to "good idea" ale jestem ciekaw jak z wydajnością. Interesują mnie gry głównie z przedziału 2000-2007 czyli nie aż tak stare.
komentarz 15 września 2018 przez jpacanowski VIP (101,660 p.)
To może lepiej właśnie zainstalować Windows 7 32-bit. Wtedy prędzej znajdziesz sterowniki do swojej karty graficznej pod ten właśnie system. Ja mam dokładnie taki system operacyjny na swoim drugim komputerze z procesorem Core 2 Duo specjalnie złożonym do starych gier, i odpalam normalnie na nim płynnie gry takie jak Quake 2, Quake 3... Half-Life 2, Black Mesa, aż po Crysisa 1 z 2008 roku.
komentarz 15 września 2018 przez thryndl Nałogowiec (27,550 p.)

@JuniorDevAspirant, Nie powinno być dużej straty na wydajności. Z tego co zaobserwowałem w niektórych grach z podanego przez Ciebie przedziału, nie były one nawet optymalizowane pod 'no-limit fps'. Niezależnie od sprzętu mały one swój maksymalny fps, który i tak nie porywał. Dlatego maszyna wirtualna może się sprawdzić w tej kwestii.

To co radzi @jpacanowski, też jest dobrym rozwiązaniem. Może nawet lepszym, bo jednak Windows 7 będzie w stanie odpalić o wiele więcej aplikacji z kompatybilnością wsteczną.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,091 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 92 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 331 wizyt
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

67,246 zapytań

114,207 odpowiedzi

242,109 komentarzy

45,648 pasjonatów

Przeglądających: 353
Pasjonatów: 11 Gości: 342

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...