• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Waga sklepowa ( bazarowa ) - przesyłanie danych z czujnika

Object Storage Arubacloud
0 głosów
715 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2015 w Nasze projekty przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)

Witajcie!

 

Potrzebuję Waszej pomocy!  Jestem w posiadaniu wagi sklepowej (bazarowej - czyli przenośnej z akumulatorkiem ) maxon mx-1009. Jest ona w stanie zważyć do 300kg. Teraz potrzebuje tak przerobić wagę ( czujnik naciskowy ) aby przesyłał mi dane zdalnie do komputera. Z przesyłaniem, obróbka danych sobie poradzę, ale utknałem na poczatku drogi.

Mianowicie, nie jestem w stanie sprecyzować w jaki sposób czujnik wysyła/podaje dane do kontrolera. Uprzedzam: czujnik jest sprawny - po podłaczeniu oryginalnego sterownika podaje właściwe informacje. Rozkręcilem ten sterownik - układ prosty jak drut.  Zwykły scalak ( próbowałem wyszukać schemat tego mikrokontrolera po numerach, ale google nic nie wie - sdi5219ad / ah-n9qcj ). Czujnik dwoma żyłami jest zasilany ( 12V ), oprócz nich znajduja się dwie dodatkowe żyły ( jak mniemam do przesyłu danych / sygnałów ).  Z tego co się na szybko pobawiłem miernikiem:

  • jest kilka różnych stanów napięć ( nigdzie nie ma 12V do zasilania - czyli sterownik nie jest zasilany stale 12V ? może jest zasilany mniejszym napięciem .. )
  • żaden ze stanów napięć się nie zmienia w zależności od zmiany nacisku na czujnik

Nie wiem gdzie kopać dalej. Sterownik musi w jakiś sposób przecież zmieniać stanami logicznymi na scalaku - tylko w jaki sposób ? Próbowałem w ogóle wygooglować tę wagę - z żadnym skutkiem. Ktoś wie w jaki sposób w innych wagach jest to rozwiazane? Na zdrowy rozum, czujnik powinien posiadać pewna rezystancję poczatkowa ( która przyjmujemy za punkt 0 ) i w miarę zwiększania nacisku ( a więc zmniejszania rezystancji ) powinno rosnać napięcie przekazywane na scalak który to potem interpretuje. Dobrze myślę ? Pobawię się z ta rezystancja za chwilę. 

Jakiekolwiek uwagi, glupie pomysły - cokolwiek sa tutaj mile widziane. Dzięki z gory za jakomkolwiek pomoc ;)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 8 lipca 2015 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
Czujnik to pewnie belka z mostkiem tensometrycznym, czyli zmiana nacisku powoduje zmiane rezystancji tensometru a konsekwencji zmianę pojawienie się napięcia na wyjściu mostka tensometrycznego (2 przewody do zasilania mostka i 2 przewodowy sygnałowe).
komentarz 8 lipca 2015 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
A ten scalak to być może to: http://detail.1688.com/offer/39492846767.html
komentarz 8 lipca 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)

Już doczytałem jak to działa. Tak jak przypuszczałem. teraz tak:

  • na dwóch przewodach sygnałowych powinno mi się pojawiać napięcie ( a jednak się nie pojawia - a czujnik jest sprawny )
  • scalak się zgadza no i co dalej ? Potrzebny mi schemat do tego dziada żebym mógłb stworzyć układ wysyłajacy dane.
komentarz 8 lipca 2015 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
Na jakim zakresie voltów sprawdzałeś? Z mostka tensometrycznego napiecie powinno być dawane na wzmacniacz, bo rezystancja tensometrów aż wiele się nie zmienia i napięcie różnicowe na wyjściu mostka nie jest za duże.
komentarz 8 lipca 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)

tysięczne voltów i żadnych zmian.. Stad mam taki zgryz,

komentarz 8 lipca 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)

Powiedz mi jeszcze, czy mostek tensometryczny podaje ciagle napięcie czy przerwaniami ?

komentarz 8 lipca 2015 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
Mostek daje napiecie stałe, dlatego przetwornik ADC jest potrzebny żeby coś z tego sygnału cyfrowo móc zrobić. Ile zarzuciłeś na wagę jak mierzyłeś napięcie na wyjsciu mostka?
komentarz 8 lipca 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
0kg potem dodawałem kg ( 20, 40, 80 ) i ciagle nic. Zastanawiajace. ale tak sobie myślę że to przez scalaka - tzn. próbowałem  mierzyć napięcia podłaczajac cały sterownik do tej wagi. Teraz spróbuje osobno zasilić czujnik ( nie przez sterownik /scalak )i zobaczyć co zwraca. Dzięki za pomocne informacje :)
komentarz 8 lipca 2015 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
Możesz sam czujnik sprawdzić. Nie wiadomo jaka jest czułość mostka a przez to jakiego napięcia można się spodziewać. Na studiach na laborkach miałem pomiar odkształceń belki zginanej metodą tensometryczną i tak mieliśmy mostek o czułości kilku uV/V. W linku jest przykład innej wagi z mostkiem tensometrycznym i tam jest wyjaśnione o co biega z tą czułością itd. http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5177.pdf
Jeśli waga działa dobrze, to tylko pozostaje próbować się dobrać do scalaka, kiepsko że żadnej dokumentacji nie ma do tego. Albo zainwestować grosze w mikrokontroler i po RS232 do kompa puścić dane z mikrokontrolera
komentarz 8 lipca 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
scalak musi coś podawać na wyjściu do wyświetlacza i myślę że po prostu te dane przejmę i będę potem obrabiał. Dzięki za pomoc ;)

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 219 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2016 w Grafika i multimedia przez Maurycy0621 Bywalec (2,140 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 220 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2016 w HTML i CSS przez Głaz997 Bywalec (2,250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 151 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2015 w C i C++ przez PoProstuTomasz Początkujący (470 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,563 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...