• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zarządzanie kolekcjami C#

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
519 wizyt
pytanie zadane 12 września 2018 w C# przez Antero00 Gaduła (3,670 p.)
Cześć,

W ramach ćwiczeń staram się stworzyć program konsolowy podobny do wypożyczania / rezerwacji. Mam klasę, w której do Listy dodaję jakąś rzecz, którą można wypożyczyć na jakiś czas, oraz druga klasę, w której przechowuję dane osoby. W jaki sposób "połączyć" te dwie listy, aby później za pomocą LINQ'a móc wyszukać pewne dane.

Czy dobrym rozwiązaniem jest tworzenie listy w liście ? może jakaś inna kolekcja zamiast listy ?

Zdaję sobie sprawę, że dużo lepiej było by wykorzystać bazę danych, ale nie wiem czy jest sens tworzenie takiej bazy do tego typu programu, w którym chcę przećwiczyć język C#.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi, jak zabrać się za ten problem.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 12 września 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Może w klasie Client(?) stwórz Listę, która będzie przechowywała wypożyczone przedmioty?
komentarz 12 września 2018 przez Antero00 Gaduła (3,670 p.)
class Customer
    {
        public string FirstName { get; set; }
        public string SecondName { get; set; }
       
    }


class Music
    {
        public string Author { get; set; }
        public string Genre { get; set; }
        public double Price { get; set; }

        List<Customer> customer = new List<Customer>();

        // jakieś tam metody dodawania albumów do wypozyczenia, usunięcia, dokonania rezerwacji itp.
    }

Zakładam, że mam kilka albumów zapisanych w Liście i chcę wypożyczyć dowolny jeden album. I teraz chcę sprawdzić kto wypożyczył daną płytę, i teraz jak powiązać płytę Jacksona z klientem kowalskim ?

 

 

Edit:

Muszę mieć kolekcję do przechowywania albumów, czyli jak stworzę listę w liście czyli danemu albumowi przypiszę klienta, dobrze myślę ?

Już nie ta pora na myślenie :)

komentarz 15 września 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Niezbyt ogarniam co i jak

Masz obiekt Wypożyczenia, osobno obiekt Produkt i obiekt Użytkownik 

Obiekt Produkt ma id autora i jakieś swoje elementy 
Obiekt Wypożyczenie ma informacje o produkcie potrzebne na potrzeby zamówienia i id osoby wypożyczającej 
Obiekt Użytkownik to obiekt, do którego masz referencje wewnątrz tych obiektów, jako użytkownika możesz przedstawić zarówno autora i klienta, albo to rozdzielić, bo chcesz żeby klient wyglądał inaczej 

W jaki sposób "połączyć" te dwie listy, aby później za pomocą LINQ'a móc wyszukać pewne dane

Chcąc pobrać osobę wypożyczającą dane wypożyczenie możesz to zrobić jako 
-pobierz wypożyczenie
-w tym obiekcie masz id klienta, lub jego obiekt 

Jeśli chcesz pobrać wszystkie wypożyczenia danego użytkownika dajesz 
Where(x => x.Customer.Id == user.Id)
czy jak to sobie wymyślisz

Niezbyt rozumiem problem, bo sam nie miałem nigdy tego problemu, zawsze problemem było "jak to wrzucić do tabeli", albo "czy to należy do tego według domeny"

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 377 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2016 w C# przez kertoip Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 112 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w C# przez seba Dyskutant (8,900 p.)
–1 głos
0 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2018 w C# przez Darkeez90 Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...