• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Umowa B2B- pytanie

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
4,455 wizyt
pytanie zadane 11 września 2018 w Offtop przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Cześć. Mam pytanie do osób w temacie: jako żę to częsty typ umowy u programistów, a ja 1 raz będę się z nim jakby " mierzył".

Pytania mam takie : w sytuacji umowy B2B/UOP która jest lepsza?  I bardziej mi zależy na tym, jak obliczyć pensje [ jeśli pracodawaca zapisał coś takiego oferta : 250-300 netto B2B/ MD- czyli dniówka, to  założmy od ilości dni pracy - powiedzy 23 srednio w miesiacy to  od całej kwoty netto na B2B, mam jeszcze odejmować to co sam SKŁADAM vat+ zus? ) jak to jestu  tutaj. ?

Mam nadzieje, że jasno się wyraziłem. Dziekuje za pomoc.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 12 września 2018 przez niezalogowany

Sprawdź sobie TUTAJ

komentarz 12 września 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Dziękuje.
+1 głos
odpowiedź 12 września 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Jeżeli chodzi o umowy B2B i UoP to zależy, która lepsza i często też zależy od idywidualnych preferencji. Na B2B nie ma czegoś takiego jak chociażby urlopy, L4, a czasami nawet pracodawce średnio interesuje to, że danego dnia wypada akurat święto. Za to przy B2B tak na prawdę dużo więcej można zarobić i wynegocjować od pracodawcy, bo koszty dla obu stron są niższe. Przy UoP na przykład zarabiasz 4000 netto, ale pracodawca tak na prawdę płaci za Ciebie prawie 7000 zł, więc najlepiej dla takiego pracodawcy by było gdybyś wystawił mu fakturę na 7000 zł netto + VAT. Pamiętaj przy B2B jeżeli planujesz świadczyć usługi innym firmą to lepiej zostać tzw. "vatowcem". Bo wtedy powiedzmy pracując w IT za sprzęt elektroniczny nie płaci się VATu, który jest tak na prawdę 1/4 ceny produktu, potem dodatkowo odliczasz sobie od tego podatek dochodowy, więc za powiedzmy nowy telefon czasami można zapłacić prawie o połowę mniej.

Co do ZUS, to od założenia przez pierwsze pół roku składka będzie Cie wynosić ok. 320 zł, po pół roku ale przez kolejne 2 lata ok. 520, a po tych kolejnych latach to już wynosi prawie 1300 zł, więc warto negocjując swoją stawkę uwzględnić w negocjacjach kwotę, którą płacisz za ZUS i warto też negocjować i nie bać się negocjować urlopu.

W Twoim przypadku wszystko mniej więcej wygląda tak, wystawiasz fakturę na kwotę 6900 netto (300 * 23), jeżeli jesteś "watowcem" to na kwotę powiększoną o VAT, czyli 8487 zł brutto i pracodawca Ci tyle przelewa na konto. Z tego musisz zapłacić VAT, jeżeli nie masz kosztów to wynosi 1587 zł, do tego musisz odjąć podatek, który jest dość ciężko wyliczyć nie będąc księgowym, ale w tym przypadku może być to jakieś 900 zł, przy czym pewnie w pierwszym miesiącu, podatek będzie dużo niższy z uwagi na kwotę wolną od podatku. Do tego musisz zapłacić ZUS, który przez pierwsze pół roku będzie wynosił 320 zł, więc finalnie zostanie Ci szacując od 5500 - 6000 zł. Przy B2B tak na prawdę w każdym miesiącu zarobisz inną kwotę, ale to zależy w dużej mierze od Twoich kosztów.

Polecam pójść do jakiegoś biura rachunkowego, oni Ci tam wszystko powiedzą oraz polecam ten link http://kalkulatorb2b.pl/ który pozwoli Ci oszacować mniej więcej Twoje zarobki ;)
0 głosów
odpowiedź 11 września 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Tak dokładnie to co pracodawca ci wypłaci czyli przyjmiemy 250 razy 23 daje ci 5750 zł netto. I to jest przychód twojej firmy. Od tego odejmujesz vat i zus no i dochodowy jeszcze. Czyli realnie zostaje tobie 4674 i od tego odejmujesz zus 500zł przez pierwsze dwa lata co ci daje 3900 pomniejszone o 18 procent.B2B jest ok jak zarabiasz powyżej 10K, bo jednak nie masz płatnego urlopu chyba że sobie go wynegocjujesz. Również chorobowego nie masz, macierzyńskiego, tacierzyńskiego. Prawo pracy cie nie obowiązuje. No i odpowiadasz całym swoim majątkiem a nie jak w przypadku UOP do wysokości trzykrotności twojej pensji miesięcznej. Oczywiście mówie tu o działaniach nie umyślnych. Jeśli myślisz faktycznie iść na B2B polecam dobrego prawnika by to on wynegocjował dla ciebie dobre warunki.
1
komentarz 11 września 2018 przez marioosu Dyskutant (9,260 p.)
Od kwoty netto już nie odejmujesz VAT-u. To jest kwota już pomniejszona od ten podatek.

Realnie przy 5750 netto B2B na początku zostanie Ci "na rękę" po odliczeniach ZUSu i dochodowego ok 4.5k
komentarz 11 września 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Sorki mój błąd.
komentarz 12 września 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@profesorek96,  @marioosu,   dzięki bardzo za objaśnienia ! 

0 głosów
odpowiedź 12 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
A teraz ma sie to nieco zmienić. Czytałem o różnych wariantach, ale przy małych zarobkach (kolega już tutaj przekracza :) ) do 5250 zł, będzie mniejszy ZUS:

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1199298,maly-zus-od-1-stycznia-2019-roku-wysokosc-stawki-dla-kogo.html

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 1,538 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Krzysztof Narczynski Początkujący (370 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 335 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Gucci Gaduła (4,580 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 429 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...