• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

nauka 3 języków na raz skutki

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
479 wizyt
pytanie zadane 9 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez luna22 Obywatel (1,420 p.)
Witam. Mam taką małą zagwozdkę, otóż w chwili obecnej uczę się pythona, właściwie to małe projekciki potrafię już jakoś zakodzić ale wciąż się uczę Django. Niedługo chciałbym zacząć naukę Javy ze względu na Springa i tego, że już od dawna chciałem się tej technologii nauczyć ale jakoś Python wszedł mi w drogę :) Problem w tym, że idę na studia a tam m.in. mam bardzo dużo godzin z C++. Czy studia wymuszą na mnie zasiądnięcie przy C++ na dłuższy czas ? I jak pogodzić operowanie w tych 3 językach na raz, jakie mogą być tego skutki.

4 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 9 września 2018 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Cześć,

Z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że warto uczyć się wszystkiego - i to czy chcesz się uczyć wszystkiego na raz zależy tylko od Ciebie. Z czasem wejdzie Ci w krew operowanie wieloma językami. W pracy programisty, często będziesz wykorzystywał jednocześnie SQL, Pythona, Java/Cpp, i wiele innych. Bo jak tu pisać aplikacje, kiedy nie możesz skorzystać z bazy danych - bo nie znasz SQL. Jak napisać prosty skrypt, który Ci zautomatyzuje i ułatwi pracę - a nie znasz Pythona.

Skutkiem operowania wieloma językami na raz będzie lepsza ich znajomość.

Nie wiem na jakiej uczelni masz zamiar studiować, ale na mojej było sporo C++. Zresztą, język jest bez znaczenia. Język to tylko narzędzie. A umiejętność programowania to umiejętność myślenia na tyle abstrakcyjnego aby rozwiązywać złożone problemy.

Pzdr,

HumanINC
+1 głos
odpowiedź 9 września 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Ja robiłem tak, że pierwsze mniej więcej pół roku... może trochę dłużej 
Chciałem mieć szeroki pogląd, aby dobrze wybrać to, w czym chcę się rozwijać 
I wyszło dobrze, bo przez brak sytuacji "ucze sie tego bo nic innego nie znam" jestem świadomy swojego wyboru 

Jednak staraj się tak uczyć nie za długo, do momentu aż uznasz "okej, mam odpowiednie rozeznanie, wiem w czym chcę się rozwijać"
A następnie ciśniemy konkretny język i technologie do poziomu eksperta 

Try to learn something about everything and everything about something. - Thomas Huxley

+1 głos
odpowiedź 9 września 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Znajomość kilku języków jest niezbędna. Różne jęzki pasują do różnych zadań.

Pamiętaj tylko, że liźnięcie każdego bez zagłębienia się w chociaż jeden z nich to według mnie skrajnie zły pomysł.

Czemu specjalizacja w jednym jest lepsza od uczenia się wszystkich na raz? Załóżmy, że znasz dobrze C++. W trakcie nauki opanowałeś pojęcia i narzędzia tzw ogólno-programistyczne, które są fundamentem wszelkiego programowania niezależnie od języka. Czym jest klasa, składowe statyczne, wielowątkowość, funkcje lambda, kolekcje, polimorfizm, referencje, szablony, mockowanie, wzorce projektowe, czytelność kodu itd itd. Te narzędzia występują w większości języków i działają bardzo podobnie.

W tym momencie przychodzi Ci napisać coś w innym jęzku. Co robisz? Czytasz w ekspresowym tempie jakiś mini tutorial, bo rozumiesz już ogólno programistyczne pojęcia. Potrzebujesz jedynie nauczyć się jak znane Ci narzędzia działają w danym języku. Potrzebujesz lambdy? Piszesz w google "lambda python" i już. Czemu sobie poradziłeś? Bo wiedziałeś, że istnieją lambdy i wiedziałeś do czego się je wykorzystuje. Rozumiałeś idee tego narzędzia, kwestia składni jest już drugorzędna.

Drugie podejście może się skończyć tak, że będziesz umiał napisać prostą klase, for i if w 50 językach, ale w żadnym z nich nie usłyszałeś o wspomnianej lambdzie, wielowątkowiści czy kontenerach standardowych, więc wiesz mniej od kogoś kto zna 2 języki.

Brzmi to dziwnie, ale znając dobrze jeden język wiesz więcej o językach o których jeszcze nie słyszałeś niż osoba, która lizneła te języki, ale nie ma mocnego fundamentu ogólno-programistycznego.

Dlatego moja rada na teraz - wybierz jeden z nich i na podstawie jego składni opanuj wspomniane programistyczne fundamenty. Oczywiście nie poznasz wszystkich narzędzi w jednym jęzku. Np dobrze jest znać jeden język dynamicznie typowany, jeden obiektowy, jeden funkcyjny. Ale na początek wybierz jeden z popularnych i dobrze go opanuj.

Jeśli boisz się, że nie poradzisz sobie z C++ na studiach jeśli teraz wybierzesz Jave to jesteś w wielkim błędzie.
0 głosów
odpowiedź 9 września 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)

Witam. Mam taką małą zagwozdkę, otóż w chwili obecnej uczę się pythona, właściwie to małe projekciki potrafię już jakoś zakodzić ale wciąż się uczę Django

Jesteśmy na takim samym poziomie w Pythonie! :D

Były czasy, że sam byłem zapaleńcem i uczyłem się jednocześnie Pythona, PHP, Javy, C i C++ i podczas pisania programu w C++ zapominałem o średnikach (w Pythonie ich nie ma), albo mieszały mi się biblioteki z języka C i C++ (<stdio.h> oraz <iostream>). Ale to chyba kwestia osoby. Spróbuj, a się przekonasz. Ja zostaję przy Pythonie.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 226 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez gagel Początkujący (310 p.)
+4 głosów
10 odpowiedzi 1,150 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 501 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...