• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Node.js zamiast PHP dla klienta - opłaca się?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,132 wizyt
pytanie zadane 6 września 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Witam! Zauważyłem że zwyczajny hosting z PHP jest stosunkowo tani. Za opcje posiadania NodeJS trzeba zapłacić ponad 100zł (np. na linuxpl.com), lub postawić od zera serwer VPS. Dla klienta Node jest na pewno droższym rozwiązaniem niż zwyczajny PHP, a dla niego nie będzie różnicy, więc opłaca się przekonywać klientów do wybrania opcji z Node'm?

2 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 6 września 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
wybrane 8 września 2018 przez Artur Koniec
 
Najlepsza
Na dobrą sprawę nie ma różnicy cenowej. Kupujesz vpsa i za kilka złotych możesz mieć wszystko co chcesz, nawet serwer http w go.

Node ma problemy z dostępnością pod kątem tanich rozwiązań takich jak hosting. Dlaczego? Jeśli masz błąd w php to serwer rzuca 500 i może obsłużyć dalej x requestów. W przypadku node wystaczy jeden błąd i wywali Ci serwer. Trzeba go potem restartować.

Backend w Node a php to dwie różne rzeczy do innych zastosowań. Obyś nie trafił na kumatego klienta bo propozycja dopłacenia może wydać się... Śmieszna?

Jeśli Ty zajmujesz się też wdrożeniem to sprawa jest prosta. Kupujesz vpsa, konfigurujesz i tyle. Niezbyt potrafisz, lub nie chcesz ponosić odpowiedzialności? Wynajmujesz podwykonawcę i cześć. Hosting to rozwiązanie dla osób które mają klientów, muszą coś hostować, ale nie znają się na serwerach i jednocześnie mają zbyt małe zyski żeby zatrudniać podwykonawcę.
komentarz 7 września 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Wielkie dzięki za odpowiedź, odnosząc się do VPS, udało mi się postawić jeden, najpierw ftp, potem pliki witryny, następnie pomoc techniczna nazwa.pl (u nich byl wykupiony VPS), jakimś cudem ustawiłem VHosta razem z wykupioną domeną (Nie mam najmniejszego pojęcia co zrobiłem że to nadal działa), nastepnie skonfigurowałem smtp, zainstalowalem podstawowe anty-brute force zabezpieczenia. Chciałbym jednak lepiej zrozumieć jak postawić witrynę na VPS. Dałbyś link do jakiegoś tutoriala? Jeżeli nie ma darmówek to coś z stron typu udemy też może być.
komentarz 7 września 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Takie tutoriale udostępniają digitalOcean i ovh. Jest ich bardzo dużo w internecie.

Podstawa to dobrze zabezpieczony vps. Zmieniasz port ssh na wysoki, wyłączasz logowanie na roota, autoryzacja tylko przez klucze ssh i na jedną grupę/usera. Do tego jeśli nie korzystasz to wyłączenie ipv6. Sprawdzenie wszystkich otwartych portów.

Btw nie wiem po co ftp. Do projektu wystarczy git i ssh.
komentarz 7 września 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Słyszałem że w przypadku ataków typu brute force warto zmienić port do SSH, z 22 na taki jakiego serwer nie wykorzystuje, np 34627 poprzez plik ssh_config. gdyby coś poszło nie tak, nie mógłbym się dostać do serwera poprzez ssh, czy ftp nie było by zbawienne? /*Mógłbym wrzucić spowrotem backup pliku ssh_config*/
(Pytam, ponieważ chcę właśnie zmienić port SSH, gdyż dostaję co kilka godzin emaile o jakiś botach próbujących się wbić na serwer)
komentarz 8 września 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

czy ftp nie było by zbawienne?

ftp byłoby zbawienne, gdybyś chciał, żeby ktoś wykradł Twoje hasło podsłuchując sieć.

Wystarczy zmiana portu na wysoki. Do tego dodajesz logowanie tylko kluczami ssh i na jednego usera grupę. Obowiązkowo też fail2ban. Jak ogarniasz dobrze configi to korzystaj z dockera. 

+1 głos
odpowiedź 6 września 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Zależy od tego co chcesz zrobić - jeśli prosty system bloga brałbym PHP, natomiast jeśli rozbudowany system z powiadomieniami real-time, obsługą history API czy shoutboxem, wybrałbym node.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 495 wizyt
pytanie zadane 28 października 2020 w PHP przez Bazzam Użytkownik (810 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
pytanie zadane 29 października 2019 w JavaScript przez mknnn221 Początkujący (460 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 536 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2018 w JavaScript przez niezalogowany

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...