• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początki z programowaniem - jak się zaczeło?

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
609 wizyt
pytanie zadane 6 września 2018 w Offtop przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)

Witam

Pytanie niecodzienne, ale cóż. Ciekawi mnie jak wyglądały początki w programowaniu innych osób, zwłaszcza tych doświadczonych z wieloletnim stażem? Od czego się zaczęło? Ktoś Wam pokazał tą "magię"? Czy po prostu Was to zaciekawiło?


Jeśli o mnie chodzi to bardziej Mnie zaciekawiło, nie było nikogo kto mi pokazał. Zaczęło się od tego, że zastanawiałem się co naprawdę oznacza pojęcie programu jako aplikacji, jak on powstaje. Nie pamiętam ile czasu spędziłem na wikipedii :). Moje pytanie brzmiało - jak to można powiedzieć, że napisało się program. Pamiętam, że w szkole podstawowej myślałem, że strony internetowe tworzy się w jakimś programie graficznym, a potem robi się, aby to wszystko ze sobą integrało, lecz stwierdziłem, że ten program graficzny też musiał jakoś powstać. No i się zaczęło od tego, żeby zaspokoić swoje zainteresowanie tworzyłem jakieś arkusze w excelu, chyba po to by sprawić pozory przed samym sobie, iż coś robię. Teraz wiem, że nie za duży to miało związek z prawdziwym programowaniem.


W chwili obecnej moje doświadczenie z tym rzemiosłem to 1,5 roku, wiem że i tak nie za duże, ale nie wyobrażam sobie teraz mojego życia bez tego, żyłbym w pustce. Pewnie nadal bym klepał w gierki zamiast je tworzyć. laugh To mnie zmieniło.


Jak było z Wami?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 września 2018 przez SUNBIN Obywatel (1,190 p.)
Trzy lata temu obejrzałem pierwszy sezon Mr Robot :D zaciekawiło mnie to i odkryłem kanał Mirosława Zelenta,
później samodzielna nauka, tak dla zabawy, później pierwsza praca w zawodzie w trakcie studiów i po ponad pół roku stwierdziłem, że tak się nie da żyć. Poszedłem na półroczny kurs programowanie, później znowu samodzielna nauka przez kilka miesięcy i teraz jestem Juniorem :)
+1 głos
odpowiedź 23 listopada 2018 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)
U mnie się zaczeło w wieku 12 lat kiedy na informatyce pierwszy raz pokazali mi htmla ;) Ahh te czasy kiedy pisało się w samym czystym html'u bo nie miało się pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak css czy javascript :)

Później w zacząłem szukać jakichś ciekawszych języków do klepania niż prosty znacznikowy html ;p Zaczęło się od C++ i programowania kilku prostych gierek w terminalu a później z użyciem bibliotek graficznych. Któregoś razu pojechałem na konkurs wiedzy informatycznej do pobliskiego technikum gdzie spotkałem się programowaniem mikrokontrolerów AVR w C. Od razu się w tym zakochałem <3 Jestem typem niskopoziomowca, uwielbiam być blisko hardware'u. Zainteresowałem się również programowaniem w assembly i ogólnym zagadnieniem cyberbezpieczeństwa. Również co jakiś czas dla relaksu piszę gierki w C++, Pythonie lub C#. Obecnie nadal się uczę, jestem w 2 kl. liceum na mat-fizie z rozszerzoną informatyką i rozważam studia informatyczne lub elektroniczne.
komentarz 24 listopada 2018 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Wow.., szczęściarz z Ciebie :)  Ja dopiero zaczynam w wieku po 30stce i nie wiem czy samemu dużo osiągnę na tym polu. Pomysł na aplikacje mobilną leży, bo nie mam go z kim zrealizować.
komentarz 4 grudnia 2018 przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)

@Michał Gibas, Bardzo ciekawa historia. Czy myślałeś o programowaniu w zespole? Ja tak, ale nie mogę się jakoś zabrać do skomponowania zespołu. Jestem w technikum informatycznym, drugi rok.

0 głosów
odpowiedź 23 listopada 2018 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Czy działasz w Javie? Tez zaczynam, czytam dwie książki o podstawach Javy..ale co dalej? Jak zacząć pomału pisać cokolwiek?

Z góry dziękuje.
komentarz 23 listopada 2018 przez niezalogowany
tak jak napisałeś trzeba zacząć pomału pisać cokolwiek nie ważne co ważne abyś pisał możesz skorzystać ze stron z zadaniami typu napisz np kalkulator i co poziom to trudniejsze programy :) ja tak zacząłem uczyć się django wpierw przeczytałem kurs później postanowiłem napisać serwis informacyjny , następnie forum  później zacząłem modyfikować te forum dodawać nowe opcje itd itd  i koło samo się kręci  że teraz nwm co mam robić pierwsze :)
komentarz 23 listopada 2018 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Dla mnie odłożenie książki i zaczęcie pisania kodu to przepaść nie do przeskoczenia :) Nie wiem jaki program, co pisać, jak pisać.
komentarz 23 listopada 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Zacznij od czytania kodu ze zrozumieniem. Równocześnie możesz próbować modyfikować przykładowe zadania z książki. Te modyfikacje nie muszą być duże i nie muszą koniecznie mieć sensu. Po prostu pozmieniaj i sprawdzaj czy tak tez działa. Coś jest napisane na pętli for, spróbj przepisać na pętle while. Takie głupotki na początek.

Później po prostu wzorując się na przykladwych programach ktore widziales spróbuj wymyślić coś swojego.

A najlepiej jakbyś napisał coś użytecznego dla samego siebie. Rozwiązujesz sudoku? Napisz sudoku slovera, który będzie pozwalał Ci weryfikować rozwiązanie w trakcie lub podpowiadał kolejny krok.

Sporo nudnych czynnosci mozna zautomatyzować w pythonie. Jest nawet taka ksiazka - automate boring stuff with python. Przykład :D :

https://gfycat.com/PointlessSimplisticAmericanquarterhorse
komentarz 23 listopada 2018 przez Piotr Jasiński Bywalec (2,120 p.)

Osobiście polecam nie myśleć o tym nie jest ważne co może to być nawet najbardziej bezużyteczna rzecz ważne abyś pisał. Przykład z życia wziąłem się za pisanie edytora tekstowego do języka Daedalus bo taki nie istniał. Wszyscy mówili że to bez sensu nikt tego nie użyje marnowanie czasu itp... Ale ja robiłem swoje DEdit możesz sobie spojrzeć ;) 

komentarz 23 listopada 2018 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)

@RafalS, Bardzo fajne te 'głupotki' :) Ma to sens. A napisz proszę jak się zabrać za ten sudoku slover, gdzie pisać jego kod i jak testować?

Dziękuje.

komentarz 23 listopada 2018 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
W jakim programie go otworzyć by zobaczyć jak twój projekt działa?
komentarz 23 listopada 2018 przez Piotr Jasiński Bywalec (2,120 p.)

Wypuściłem Wersje 2.2 wystarczy rozpakować i znaleźć DEdit.exe działa na razie tylko na Windows bo nie miałem jak go na linuxie zbudować :P 

0 głosów
odpowiedź 23 listopada 2018 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
W wieku 8 lat chciałem "zrobić grę" i tak się zaczęło...
komentarz 24 listopada 2018 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Ach,,, chciałbym w tak młodym wieku zacząć przygodę z programowaniem. Obecnie mam fajny projekt aplikacji mobilnej, ale nie mam go z kim zrealizować.

Podobne pytania

+3 głosów
7 odpowiedzi 888 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2016 w Inne języki przez Hubsonek Nowicjusz (150 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 267 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2019 w Offtop przez Mavannkas Bywalec (2,290 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 310 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Leonardo Użytkownik (770 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,076 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...