• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Node.js vs PHP vs Java + Spring

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,912 wizyt
pytanie zadane 4 września 2018 w Inne języki przez xyoz Nowicjusz (130 p.)
Witam,

Jestem obecnie w klasie maturalnej. Do tej pory uczyłem się C++ (aplikacje konsolowe, takie bardziej podstawy). Chciałbym się zapytać, czy sensowne jest wybranie PHP albo Node.js a może Javę i Springa? Chciałbym pisać backend aplikacji webowych, raczej w tym czuje się mocniejszy niż we front-endzie. Po ukończeniu szkoły średniej wybieram się na studia zaoczne i załapać jakieś staże/praktyki w branży.

Przeglądając oferty pracy bezapelacyjnie wygrywa Java (+ Spring (?)), według niektórych jest to mocno korporacyjny język z trudnym wejściem na start i przeważającą ilością ofert pracy dla Seniorów. Ale czy jest tak naprawdę?

PS. Mam jeszcze pytanie, czy jest stosunkowo łatwo przejść z np. takiego PHP na Javę? Czy raczej nie są to podobne języki?
komentarz 4 września 2018 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
odp

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 4 września 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)

Mam jeszcze pytanie, czy jest stosunkowo łatwo przejść z np. takiego PHP na Javę? Czy raczej nie są to podobne języki?

IMO są podobne. Cały problem z Javą i innymi językami mocno obiektowymi jest tak po prawdzie liczba narosłych wokół nich konwencji i dobrych praktyk, nie zaś same te języki per se.

Co do wyboru: każdy z tych języków ma swoją niszę i prawdę mówiąc w każdym znajdziesz robotę. Osobiście podłubałbym w każdym i sprawdził, który najlepiej mi leży – i ten wziął. Nie ma sensu zmuszać się do języka wyłącznie dlatego, że będzie dobra praca.

komentarz 5 września 2018 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Osobiście podłubałbym w każdym i sprawdził, który najlepiej mi leży – i ten wziął. 

Uważam, że w przypadku języków jak Java, jeśli chodzi o webdev, to nie ma mowy o dłubaniu a mozolnym czytaniu dokumentacji, aby naskubać jakikolwiek CRUD z autoryzacją. Gdybym był początkowym devem, to zaczynając pierw od PHP, wątpię czy chciałoby mi się dalej siedzieć nad ustawianiem wszystkiego pod Springa.

Podzieliłem się tą opinią ze względu na możliwą, zbyt pochopną, decyzję o odrzuceniu Javy, jako języka służącego do webdevu, przez jego koszmarny próg wejścia.

Swoją drogą, podczas kodowania dla "frajdy" w tymże języku odczułem wrażenie, że ichniejsze narzędzia są zardzewiałe. Nie wspominając, że Maven, w porównaniu do Composer czy npm, to nieśmieszny żart.

komentarz 5 września 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)

Gdybym był początkowym devem, to zaczynając pierw od PHP

…i mozolnego czytania dokumentacji Symfony… ;)

 

komentarz 6 września 2018 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Hahaha, no niby tak laugh 

+2 głosów
odpowiedź 4 września 2018 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
język to tylko narzędzie, czym więcej programujesz, tworzysz projekty tym większe masz pojęcie o tym jak to funkcjonuje i na prawdę jeżeli będziesz w tym dobry, to w jakimkolwiek z wymienionych przez Ciebie języków programowania możesz znaleźć dobrze płatną pracę

nie myśl o tym w ten sposób, że musisz kurczowo trzymać się wybranej technologii i będziesz musiał z nią podążać przez lata, bo zapewniam Cię, że jeżeli będziesz wiązał przyszłość z programowaniem to będzie się to wiązać z ciągłą nauką i poznawaniem nowych technologii

nie widzę przeszkody, żeby poznać nawet wszystkie wymienione przez Ciebie języki programowania, bo nic na tym nie stracisz, ale na początku skupiłbym się na jednym
komentarz 5 września 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,590 p.)
i tego właśnie pojęcia mało osób rozumie, że to tylko widelec+ nóż do przepisu na danie
+2 głosów
odpowiedź 5 września 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,590 p.)

Mam jeszcze pytanie, czy jest stosunkowo łatwo przejść z np. takiego PHP na Javę?

to zależy jak dobry w programowaniu jesteś: Języki to tylko narzędzia... dobry programista potrafi opanować coś bardzo szybko, zresztą ... projekt wymaga technologi: to ma się max 2 tyogdnie zeby przyswoić wiedze i pisać kod. 

Dlatego zawsze uiważam żę trzeba znać CORE-PODSTAWY: programowania obiektowego, tego czym sa kolekcje jak działają jakie są ich optymalizacje, WZORCE WZORCE PROJEKTOWE, ZASADY TWORZENIA DOMEN ( TDD, DDD ), SOLID ZASADy pisania i czystego kodu 

to są najwazniejszse rzeczy a to jakim językiem piszesz do maszyny to juz 2 sprawa. :) To nie czyni z ciebie dobrtego programisty.

Nie kieruj się "OFERTAMI PRACY" one są zmienne jak zdanie ludzi- kieruj sie tym co chcesz robic, kim chcesz byc, w czym pracowac, co Ci frajde sprawia ? Co lubisz... 

Chciałbym pisać backend aplikacji webowych, raczej w tym czuje się mocniejszy 

to spróbuj tego i tego i sam się dowiesz...  Obie sciezki sa dobre, zarówno od strony pracy jak i faktycznie użyteczności.  

komentarz 5 września 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,590 p.)

PS; i niestety co do Javy to sam SPRING już nie  wystarcza  za dużo się teraz zmienia i sam framework o ile nie jest możliwe :D żeby UMIEĆ CAŁY... jest zbyt obszerny, to jednak wiele wiele innych zastosowań teraz się stosuje [ niekolokwialnie piszac ] 

+1 głos
odpowiedź 4 września 2018 przez Louis_Cyphre Początkujący (300 p.)
Słyszałem że znając c++ (obiektowego) łatwiej będzie ci opanować Javę ;)
komentarz 4 września 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)
Dlaczego?
komentarz 4 września 2018 przez Louis_Cyphre Początkujący (300 p.)
Bo c++ jest trudniejszy od Javy
1
komentarz 4 września 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)
edycja 4 września 2018 przez Comandeer
A Java od Pythona, ale nie sądzę, by znajomość tego pierwszego pomogła w tym drugim ;)
komentarz 4 września 2018 przez Louis_Cyphre Początkujący (300 p.)
znajomość podejścia obiektowego oraz zasad programowania
komentarz 4 września 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)
Z tym, że zasad podejścia obiektowego można nauczyć się na każdym innym języku obiektowym (np. PHP). Tak samo jak zasad programowania.
komentarz 4 września 2018 przez xyoz Nowicjusz (130 p.)
Dziękuje za odpowiedzi.

Wiecie może czy to co pisałem, czyli wysoki próg wejścia w Javie to prawda?
komentarz 4 września 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)

Wiecie może czy to co pisałem, czyli wysoki próg wejścia w Javie to prawda?

Jak już wspominałem w swojej odpowiedzi, składniowo Java nie należy do jakichś specjalnie trudnych języków. Próg wejścia w jej przypadku tworzy nawarstwienie się konwencji i dobrych praktyk (SOLID, CQRS, DDD itd.) 

komentarz 4 września 2018 przez Louis_Cyphre Początkujący (300 p.)
nie musisz się specjalnie starać a i tak znajdziesz pracę dla junior java developera

 

https://www.facebook.com/groups/305254166296839/

https://www.facebook.com/groups/1561984417428846/
0 głosów
odpowiedź 4 września 2018 przez Inari Nowicjusz (160 p.)
po prostu wejdź na serwis z ofertami pracy i zobacz gdzie najwiecej dla juniorów ;)

myślę, że java jest najpopularniejsza

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 499 wizyt
pytanie zadane 28 października 2020 w PHP przez Bazzam Użytkownik (810 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 360 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2020 w Java przez HelloSpring Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 195 wizyt
pytanie zadane 9 sierpnia 2018 w JavaScript przez niezalogowany

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...