• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Administracja windows i linux

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
862 wizyt
pytanie zadane 3 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Vintoriez Początkujący (380 p.)

Witam, od bardzo dawna jedynym moim rozwiązaniem na grube problemy z systemem jest format i stawianie wszystkiego od nowa. Chciał bym to zmienić, czy ktoś mógł by polecić mi jakąś literature którą powinienem przerobić chronologicznie żeby poznać Windowsa 10 i Linuxa od podszewki? Mam na mysli działanie tych systemów by je zrozumieć i potrafić zdiagnozować. Wiedza w internecie jest dosyć ciężka do skompletowania a na hasła typu "windows administrator" google zwraca raczej problemy z kontem administratora. Chcial bym poznać obydwa systemy na wylot, wiedzieć co się dzieje pod gui, dokonywać zaawansowanej konfiguracji i optymalizacji. Wiem że to bardzo dużo wiedzy,  ale chcę ją mieć laugh

komentarz 3 września 2018 przez Vintoriez Początkujący (380 p.)
edycja 3 września 2018 przez Vintoriez
Oczywiście świadomość potrzeby znajomości takich podstaw mam, chodzi mi bardziej o wiedzę na temat schematu działania samych systemów.

Na przykład, opis struktury katalogów, gdzie w linux-ie i windzie przechowywane są pliki programów, systemowe, jak "czytać" rejestr windowsa, które procesy za co odpowiadają, jak odbywa się bootowanie i tego typu tematy.

Zaznaczam, że proszę o polecenie książek które przedstawiają wiedzę uporządkowaną, choć bym miał przeczytać po 50 sztuk na system. Cel jest taki, żeby wiedzieć gdzie szukać kiedy np. linux wiesza się na logowaniu, a winda wyrzuca chmurke że "z powodu nieprawidłowego działania usługi x nie działają rzeczy które i tak nie wiesz do czego służą". Tak żeby zamiast googlować taki komunikat, wiedzieć gdzie szukać usterki na bazie nabytej wcześniej wiedzy.

Ważne żeby to były książki, bo googlując otrzymuje tylko wycinek wiedzy na dany temat i rozwiązanie, a nie głębszą wiedzę na temat przyczyn usterki zależy mi na tym żeby poznać zależności między procesami zachodzącymi w tych systemach.

Tak czy inaczej dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź!
komentarz 3 września 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Zależy Tobie na zdobyciu wiedzy bardziej dla siebie czy pod kontem zawodu administratora? 

Wiedza w internecie jest dosyć ciężka do skompletowania a na hasła typu "windows administrator"

Lepiej zrób jakiś kurs lub przeczytaj książkę na sam początek, aby wiedzieć co szukać. Szczególnie dotyczy się to windowsa, gdzie masz tysiące odpowiedzi dotyczące prostych zagadnień. 

Masz tutaj kurs stworzony przez The linux fundation 

https://www.edx.org/course/introduction-to-linux

komentarz 3 września 2018 przez Vintoriez Początkujący (380 p.)
Uczę się dla siebie co nie wyklucza, że w przyszłości zajmę się jakąś pracą w it. Jakiś czas temu narodziła się we mnie fascynacja światem komputerów i z czystej potrzeby samodoskonalenia uczę się wszystkiego co wydaje się dla mnie istotne.

Spędziłem trochę czasu na programowaniu w C# (Unity, teraz zgłebiam wpf i piszę proste apki desktopowe), jestem samoukiem i sprawia mi to przyjemność. Założyłem, że lepsze zrozumienie systemów może zaowocować w "lepszym kodzie".

Znam doskonale powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ale uczę się dla zaspokojenia ciekawości i zależy mi na rozwoju w wielu tematach. Jeśli trafie na coś co szczególnie przypadnie mi do gustu pójdę w specjalizację w danym temacie. Kiedyś usłyszałem "Know everything about something and something about everything" i bardzo to do mnie trafia.

Z pomocą googla jak małpa potrafie naprawić temat typu nie działający sterownik w linuxie, albo wysypanego windowsa (chociaż tutaj głównie nie łatam tylko formatuje).

Gryzie mnie jednak moja niewiedza, i zamiast skakać od forum do forum szukając rozwiązania i trafiając na nic mi nie mówiące fragmenty struktury systemu, chciał bym mieć wiedzę gdzie szukać (samodzielnie wyciągać wnioski) kiedy nie działa wifi, albo dlaczego działa wolno.

Przepraszam za nadmierne rozpisywanie się o sobie, ale mam nadzieję, że te informacje zawęrzą kategorie lektur o które mi chodzi.
komentarz 3 września 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Fedora ma przewodnik do administrowania, podobne rzeczy znajdziesz do innych dystrybucji.

https://docs.fedoraproject.org/en-US/fedora/f28/system-administrators-guide/
komentarz 3 września 2018 przez Vintoriez Początkujący (380 p.)

Idealnie. Dokładnie o coś takiego mi chodziło! Dziękuję! smiley

Gdyby znalazło się coś podobnego do Windowsa było by extra.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 435 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 158 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez foo_function Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 716 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2018 w Egzaminy zawodowe przez kabzon312 Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...