• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Frontend/Backend

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
942 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Neon90 Użytkownik (900 p.)
Cześć!

Wiele razy na forum są zadawane pytania przez wiele osób co wybrać: backend czy frontend? Najczęstsze odpowiedzi to gdzie nam wygodniej , w czym czujemy się lepiej etc. A ja bym chciał was spytać , czy konieczne jest wybranie tego lub tego. Co jeśli czujemy się w obydwoch stronach dobrze i chcielibyśmy zajmować się i frontendem i backendem. Czy jest wogóle możliwe coś takiego lub czy też jest to opłacalne? Za wszystkie odpowiedzi dziękuje. Pozdrawiam.
komentarz 30 sierpnia 2018 przez Perseusz Bywalec (2,190 p.)

O uszy mi się obiło pojęcie fullstack...

https://blog.strefakursow.pl/full-stack-developer-kto-to-jest/

komentarz 30 sierpnia 2018 przez Neon90 Użytkownik (900 p.)
O dziękuje sprawdze.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Można być fullstackiem, ale IMO totalnie się to nie opłaca. Pensje są porównywalne do pensji fronta lub backa, więc w tym względzie się nic nie zyskuje. A za to odpowiedzialność jest o wiele większa, tak samo jak próg wejścia na takie stanowisko. Jak dla mnie, fullstack musi mieć naprawdę sporą wiedzę o dwóch – mimo wszystko – różnych środowiskach, które do niektórych kwestii podchodzą praktycznie na wykluczające się sposoby.
komentarz 30 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Mówisz o niemożliwości stworzenia dużego projektu samemu, później wklejasz libki długie na kilka k linii, mógłbyś wprowadzić jakąś logike do tych swoich wypowiedzi.

Co jedno drugiemu przeszkadza? To tak jakby narzekać, że nie możesz korzystać z Linuksa, bo jądro ma za dużo linii kodu…

 To ktoś się tu chyba z powołaniem pominął bardziej odpowiednia praca by była w SB.

Nie sądzisz, że to już lekkie przegięcie? 

komentarz 30 sierpnia 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)

Co jedno drugiemu przeszkadza? To tak jakby narzekać, że nie możesz korzystać z Linuksa, bo jądro ma za dużo linii kodu…

Zrozmiałem to jako zachęte do napisania własnej libki albo frameworka bo to faktycznie mogłoby być ciekawe.

Nie sądzisz, że to już lekkie przegięcie? 

Może faktycznie przegiąłem, przepraszam. Po prostu irytują mnie internetowi detektywi.

komentarz 30 sierpnia 2018 przez niezalogowany
edycja 30 sierpnia 2018

@BT101 - widać, że prawdopodobnie nie pracowałeś jako full stack. Gdy inni czują, że potrafisz back jak i front to wszystko jest zwalane na Ciebie. Jeżeli udźwigniesz taką odpowiedzialność (uważać siebie za full stacka i brać na klatę zadania z tym związane) to super.

Tu też nie chodzi o zasób wiedzy ile o to, że musisz dwa razy więcej myśleć w pracy niż po prostu taki sobie backend dev. 

Jako full stack siedzisz sobie, spokojnie tworzysz jakąś funkcjonalność a za chwilę wpada Ci kilka poprawek z frontu... za chwilę jeszcze jedna poprawka z backendu - podejrzewam, że sporo osób nie ogarnia na tyle, aby to sobie przyjemnie łączyć. To za bardzo obciąża i męczy wg mnie.

A gdy będziesz trzymał się jednego np frontu to sobie będziesz na spokojnie klepał CSS'y, jakieś JS, tworzył template i już. Żadnych integracji itp. 

Jeżeli jesteś osobą otwartą i chętną na nowości, wielozadaniowość to fullstack jest prawdopodobnie dobrą opcją.

Ale też niektórzy zauważyli, że tak czy siak powinno się wybrać jeden kierunek, w którym bardziej się będziesz specjalizował. Np. Backend bardzo dobrze plus front na tyle, aby proste funkcjonalności stworzyć i CSS'y, czy tam LESS'y stworzyć za pomocą jakiegoś grunta np... żeby nie prosić się o pierdoły innych kolegów, gdyż sam możesz sobie coś zrobić

komentarz 30 sierpnia 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
edycja 30 sierpnia 2018 przez BT101

A gdy będziesz trzymał się jednego np frontu to sobie będziesz na spokojnie klepał CSS'y, jakieś JS, tworzył template i już. Żadnych integracji itp. 

Nie bardzo rozumiem, co oznacza żadnej integracji? Jako front dev jesteś odpowiedzialny za tworzenie m.in. asynchronicznych callów do backendu co można nazwać właśnie integracją z backendem.

Nie bardzo również rozumiem tworzenie LESS za pomocą grunta. Z mojej wiedzy wynika, że grunt może co najwyżej kompilować LESS do CSS'a.

komentarz 31 sierpnia 2018 przez niezalogowany
czepiasz się słówek. Jeżeli chcesz się bawić w integrację backendu to proszę bardzo, nikt Cię nie będzie powstrzymywał ;) powodzonka
+1 głos
odpowiedź 30 sierpnia 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Ja sam zaczynałem jako typowy backend, ale z biegiem lat jakoś tak się moje losy potoczyły, że zostałem FullStackiem, czyli stałem się bardziej uniwersalny dla pracodawcy. Dzięki temu, że jestem tym kim jestem nie muszę mieć mega dużej wiedzy nt backendu, ani frontu, wystarczy tylko duża wiedza z backendu oraz średnia wiedza z frontu. Co nie zmienia faktu, że dalej bardziej jara mnie rozwój w kierunku backendu i w nim robię większość zadań, ale też nie potrzeba drugiej osoby, która za mnie zrobi integracje z API, albo napisze prostą logikę po stronie frontu. Także fajnie jest być uniwersalnym ale trzeba jednak wybrać w czym się jest lepszym, ja jestem lepszy w backendzie i nigdy nie będę tak dobry z frontu jak kumpel, który tylko tym się zajmuje i nawet nie chcę. Bo nie chcę pisać CSSów ani nie chcę paprać się ze specyficznymi zachowaniami na froncie wynikające głównie z różnych przeglądarek, tym już zajmuje się typowy front i niech tak zostanie, lecz Ty jesteś na początku i możesz sobie spokojnie wybrać na czym Ci bardziej zależy co Cie bardziej jara, a w przyszłości kto wie co osiągniesz :)
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
W większości przypadków (przynajmniej w polsce) backend dostaje troche zadań z frontendu
I w sumie taki polski backend to fullstack ale z nastawieniem na backend

Z tym że w tym kontekście frontend to jest często pisanie logiki frontendowej, jakieś pobieranie obiektów, wyświetlanie w odpowiednich miejscach i inne tego typu zabawy

Co do samego frontendu, to w coraz większym stopniu programowanie w js/ts przy użyciu frameworków
Co prawda to programowanie jest według mnie troche specyficzne i odbiega od tego, jak programuje się backend
Ale to pewnie kwestia projektu - wykształciło się tak zwane server less i frontend musi mieć logikę, która normalnie była po stronie serwera
+wykonywanie html+css na podstawie projektów od grafików (dizajnerów ju aj / ju iks)

Ja byłbym za tym, żebyś zrobił większy projekt, taki na minimum miesiąc pracy i ocenił gdzie pracowało ci się lepiej
Użyj frameworka frontendowego, backendowego itd
Nie wiem jak twój poziom, możliwe że jedną dziedzine znasz dużo mniej od drugiej i wydaje ci się prostsza niż jest w rzeczywistości

Jak mniej więcej równo i masz podobny poziom, to idź na fullstacka
W sumie to super opcja do zostania w razie czego freelancerem, bo jesteś samowystarczalny w projekcie
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Oczywiście, że jest takie coś możliwe, co więcej nawet warto wiedzieć nieco więcej o tym co się dzieje po drugiej stronie, ale na dłuższą metę ciężko jest utrzymywać na wysokim poziomie wiedzę zarówno z front-endu i back-endu.
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Wszystko zależy od tego co rozumiesz przez front i back-end. Jeśli mówimy o rozbudowanych aplikacjach, to wg mnie lepiej iść w jednym kierunku, najwyżej migrować między nimi co parę lat ale to dwa nieco odmienne światy. Chyba, że mówimy np. o prostych stronkach www, sklepach itp. to tutaj jak najbardziej fullstack jest oki i nawet w wielu firmach jest to normalne.

Warto jednak mimo wszystko poznać obie strony, zrobić coś na froncie, pobawić się np. jakimś frameworkiem i wystawić sobie jakieś API w back-endzie, zrobić jakąś autoryzację użytkowników itp. Dopiero wtedy zdecyduj się co Ci bardziej odpowiada.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,182 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 18,126 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 392 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2019 w Java przez Qeliasz Użytkownik (510 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...