• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Książki, które trzeba przeczytać

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,007 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez ogrod0707 Początkujący (480 p.)

Cześć. 

Chciałbym  żebyście podzielili się z nami tytułami książek, które warto przeczytać, czegoś cię nauczą, wprowadzą coś pomocnego do życia. Mogą to być autobiografie/samorozwojowe, po prostu żeby coś móc z nich wyciągnąć.

Tutaj kilka moich propozycji: 

-Siła nawyku autor Duhigg Charles. Pomaga nam zmienić nasze dotychczasowe złe nawyki

-Włam się do mózgu autor Radosław Kotarski. Mnóstwo technik nauki, polecam każdemu

-Fenomen poranka autor Elrod Hal Poranek nie powinnien być już taki straszny po przeczytaniu

-Mike Tyson. Moja prawda Bardzo ciekawy człowiek, warto przeczytać, dawka motywacji

 

 

   

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 29 sierpnia 2018 przez marcin99b

Od pewnego czasu w wolnych chwilach (czekając na coś, np w autobusie) czytam sobie "Getting Things Done"

Całkiem fajna książka o produktywności, czasami nawet ktoś zapyta co czytam i czy fajna książka 

A co do samego przekazu
Hmm
Powiem tak, samą metodę dałoby się streścić w ten sposób 
"nasza ludzka pamięć RAM ma mało miejsca, więc lepiej będzie ci pracować, zapisując dane na zewnętrznym dysku"
Chodzi o to, że w myślach jesteś w stanie pomieścić dość mało wątków, ok 3-4 jednocześnie 
Jeśli kilku się pozbędziesz przepisując je na papier, albo do aplikacji, to w głowie zostanie więcej miejsca, będziesz bardziej efektywny i mniej zestresowany że o czymś zapomnisz
Każdy zna tą sytuacje kiedy coś naprawia i ciągle rozprasza go myśl, że ma dzisiaj kupić bułki bo jutro będą zamknięte sklepy, wtedy trudniej skupić się na naprawianiu, gdybyśmy tą myśl wyrzucili, byłoby lepiej 
I też przepisując więcej wątków na papier lub do aplikacji, jesteśmy w stanie więcej tych wątków zapamiętać, czyli tak jakby możemy powiększyć naszą pamięć 

Ale to nie jest takie proste, bo musimy przekonać naszą podświadomość aby zaufała tej zewnętrznej pamięci, bo jeśli np nie będziemy regularnie sprawdzać listy zadań, mózg nie potraktuje tej listy jako zaufane rozszerzenie pamięci, tylko będzie nas męczył 

Książka opisuje techniki na prawidłowe stosowanie tej metody

I dodatkowo są porady jak rozkładać zadania, proste algorytmy które zadania robić a które odkładać -> takie proste, ale warte uwagi sposoby które ja traktuje jaki miły dodatek, bo przynajmniej teraz nie mam problemu z 20 zadaniami każdego dnia, pomaga mi bardziej w codziennych obowiązkach i lista zadań na jeden dzień rzadko kiedy przekracza 12 zadań (często jest ich ok 5-7, ale bardzo drobnych, programowanie nauczyło mnie stosowania "pojedynczej odpowiedzialności", i też to motywuje jak widzisz że rano było dużo zadań, a wieczorem pustka, przynajmniej mi się to podoba bo podświadomie czuje że dużo zrobiłem, co prawda to często oszukiwanie siebie, ale jeśli czuje się z tym dobrze a i tak więcej bym nie zrobił, to nie widzę problemu w zwiększaniu zadowolenia)

A poza tym
Hmm
Za bardzo nie czytam książek
Ale ostatnio  ProgramistaStepek polecił mi "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi"
Co prawda sam nie czytałem, ale z opinii z zewnątrz wydaje się całkiem ciekawa

komentarz 29 sierpnia 2018 przez ogrod0707 Początkujący (480 p.)
Ja zapisywałem wieczorem to co miałem zrobić następnego dnia.Np: angielski 1 godzina, ksiazka 30 minut, medytacja etc. Robiłem to w notesie, ale mało efektywne to bylo dla mnie, więc kupilem tablice magnetyczna. Wszystkie zadania na niej pisze, jest w pokoju wiec co się rusze od biurka to widze co mam jeszcze do zrobienia. Dla mnie lepiej jak mam te zadania na wierzchu, jestem wtedy bardziej produktywny.

A co do zapisywania tych rzeczy typu "kup bułki" zapisywanie tego w aplikacjach, które przypominają o tym to jest świetna rzecz, dobrze to ująłeś z ludzką pamiecią RAM
komentarz 29 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Bo w sumie tak to działa
A z tablicą magnetyczną, to jest jedna z technik opisywanych w książce

To znaczy, chodzi o zwykłe pokazywanie podświadomości że ma do tego łatwy dostęp
W moim przypadku sprawdza się sprawdzanie listy zadań kilka razy dziennie, bo to kosztuje mnie często kilka sekund... no minute max
Po wyrobieniu sobie nawyku zaglądania do listy co jakiś czas, też w podświadomości będziesz traktował liste jako coś naturalnego
Tablica działa, bo mimowolnie regularnie na to spoglądasz

Są też opisane techniki np pracy z kalendarzem, co do niego zapisywać, co zapisywać do klasycznej listy itd

Gdyby ktoś był ciekawy czego używam do list zadań
Do codzienności Todoist (fajne, bo pozwala na ustalanie zadań na kilka dni do przodu, darmowa wersja to max tydzień, ale wystarcza bo rzadko planuje na ponad 2-3 dni do przodu)
I dodatkowo bezterminowe, gdzie mam wpisane zadania typu cele na 2018 itp
komentarz 29 sierpnia 2018 przez Paweł Szewczyk Obywatel (1,410 p.)

Książka "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi"  to klasyk w świecie kontaktów interpersonalnych. Autor opowiada tam o tym jak kontaktować się z ludźmi np: w jaki sposób przekonać ich do czegoś, jak nasze zachowania i to co mówimy może wpływać na nasz odbiór u innych. Pomimo obszerności książki można wyłączyć kilka zasad które przewijają się nad wyraz często. Cała książka jest poparta historiami kursantów którzy zastosowali podane tam techniki i osiągnęli swój cel. Autor nie bez powodu poświecił cały jeden dział na "jak czytać te książkę". Osobiście podczas czytania jej miałem nieodparta chęć zrobienia face palma i powiedzenia "O boże , masz racje to takie proste. Czemu nie wpadłem na to sam?". Pan Zelant omawiał ją w jednym ze swoich filmów (https://youtu.be/RYb7Qm-qDjM?t=2642) myślę ze warto się zapoznać.

Jedyny minus tej książki to ,to ze jest ciężka w interpretacji. Czasami metoda o której mówi autor jest użyta w postawie stanowczej a czasami w postawie uległej. I dlatego książka ta może posłużyć jedynie jako drogowskaz a nie święte słowo "jak dobrze żyć z każdym". To raczej zbiór zasad które można dopasować do danej sytuacjiwink 

komentarz 29 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 29 sierpnia 2018 przez marcin99b
Jest też audiobook "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" AAAA ZA DARMO gdyby ktoś chciał na youtube
https://www.youtube.com/watch?v=dbsnQPab_74

Ale sama papierowa książka nie jest droga, bo jak patrzyłem na ceny w różnych miejscach, to jest wartość ok 2-3 kebabów, także niezbyt drogo jak na wartościową książke
Dla porównania "Zawód programista" który zbyt dużo nie wnosi u osoby mającej jakieś doświadczenie, to wartość 5 kebabów!
To znaczy "nic nie wnosi" -> wnosi, jeśli zaczynasz albo zamierzasz zaczynać
Dla mnie jako dla osoby już na poziomie tego juniora, a nawet juniora++, przynajmniej 80, jeśli nie ponad 90% książki to były powtórki z tego, co już wiedziałem

Ale w sumie... i tak polecam "Zawód Programista"
Mimo że z wiedzą dużo się nie zmieni po przeczytaniu, to ma w sobie coś takiego motywującego, aż się chce siąść do komputera i naklepać troche kodu
Taka ciekawostka - czytałem ją w okresie, po którym miałem problemy z przepracowaniem
+2 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

warto przeczytać

to lepiej brzmi    niż  trzeba  przeczytać, bo jestem  zdania   że  nic nie trzeba. Na siłe na pewno nie ma  sensu.

Trzeba też odpowiedzieć, warto? W jakim celu?   

czegoś cię nauczą, wprowadzą coś pomocnego do życia.

no to jest już śliski temat, bo to czy człowiek czegoś się nauczy z ksiazki takiej, czy wyniesie zależy od jego osobowości. Ja szanuje np takie osoby mentalnie jak  Steve Jobs- no i co? Przeczytałem bibliografie, ale czy coś wyniosłem? No nie sądzę no na pewno nic w życie z tego wprowadziłem - ale przyjemnie coś wiedzieć.

CO innego skłonienie do refleksji przemyślenia: tutaj juz predzej i taka książką może być tutaj 

"Mnich który sprzedał swoje ferrari  "

też jeśli interesuje mnie rozwój zawodowy wybieram np książki ogólnego porzytku - jako programista np : Czysty Kod , coś co jest - ogólno - rozwojowe i niezależnie od technologi się przyda 

komentarz 29 sierpnia 2018 przez ogrod0707 Początkujący (480 p.)
Ten tytuł dałem z premedytacją, żeby więcej osób kliknelo. Jest różnica pomiędzy trzeba, a warto. Tak, wiem ze nie trzeba ich czytać.

Mam w planach przeczytac Steve'a, z kazdej ksiazki wydaje mi sie ze cos mozna wyciagnac, mniej lub bardziej pomocnego
komentarz 29 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
no i masz bajta :D bo ja właśnie dlatego wszedłem :D
0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2018 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

Mi bardzo przypadła do gustu "Świadomość" Daniela Dennetta. Autor zastanawia się czym tak naprawdę jest świadomoś, skąd mamy swoje przekonania i ukuwa bardzo ciekawą teorię memów kulturowych. Chodzi o to, że tak jak cechy dziedziczne człowieka są przekazywane przez geny i ich drobne mutacje na przestrzeni setek tysięcy lat, tak cechy kulturowe jak np sposób witania się z innym członkiem społeczności, lub przekazywana pokolenia na pokolenie wiedza o budowaniu łodzi wśród społeczności rybackich w małych wioskach w Indiach są transportowne na przestrzeni wieków przez memy, które są w kulturze tym co gen w biologi - medium. Tak samo jak geny, memy również podlegają losowym zmianom, które są później weryfikowane.

Warto przeczytać, po lekturze takiej książki zmienia się trochę nasze patrzenie na funkcjonowanie nas w kulturze, rzeczy które kiedyś uważaliśmy za oczywiste nagle stają się interesujące i dziwaczne.. 

0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2018 przez tomek123 Początkujący (300 p.)
Ctrl + f nie znalazł Slight Edge, więc od siebie zdecydowanie polecam. Tutaj nawet nie ma co opisywać tej książki trzeba ją po prostu przeczytać a zarys wstępny pewnie już znacie z kanału Pasja Informatyki. W internecie za darmo można pobrać pdf aczkolwiek tylko po angielsku.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 490 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 317 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...