• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zrobić, aby wyświetlić na ekranie drugiego użytkownika, że pierwszy z nich piszę

Object Storage Arubacloud
0 głosów
227 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2018 w JavaScript przez Śwież4k Bywalec (2,570 p.)
Siema, robię real time chat i chciałbym dodać opcję powiadamiania drugiego użytkownika kiedy jeden z nich wprowadza tekst w <input type="text">. Jeśli się da chciałbym uniknąc korzystania z bazy danych mysql. Mam pomysł, żeby po zdarzeniu keydown uruchomić ajaxa z plikiem php, który wyświetli drugiemu userowi to, że pierwszy pisze. Tylko nie nie wiem, co wpisać w pliku php i czy to jest wgl możliwe. Proszę o pomoc z tym zagadnieniem. Pozdrawiam

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Z bazą danych to wg mnie taki średni pomysł.. za dużo tych zapytań by było.

Myślę, że punktem wyjścia w Twoim przypadku będzie technologia WebSocket.

komentarz 25 sierpnia 2018 przez Śwież4k Bywalec (2,570 p.)
No właśnie zacząłem już to robić bez node.js i jest to trochę kłopotliwe. Niestety opanowane mam tylko te podstawowe technologie, które są w szkole średniej. To jest ostatnia rzecz jaka została mi do zrobienia i mam już pewien zarys z wykorzystaniem bazy danych, bo niestety nie wiem jak można zrobić to bez bazy, a chciałem uniknąć kolejnych kwerend
komentarz 25 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Baza do zapisywanie danych to jedno, a wymiana w czasie rzeczywistym to druga kwestia. Ja bym to szczerze mówiąc zrobił w node z użyciem WebSocket i dane do bazy można by również sobie zapisywać, w node też masz ładną obsługę albo relacyjnej np. mysql albo jakiegoś nierelacyjnego stworka jak mongodb, które jest całkiem przyjemne w pracy. Można też pobawić się np. w jakąś chmurę itp. rozwiązań wiele.

Generalnie ja wyznaję raczej zasadę aby szukać technologii do konkretnego przypadku, a nie usilnie np. wszystko robić w PHP bo teraz znam dobrze PHP... programista uczy się całe życie i od tego nie uciekniesz :) Kiedyś np. niezbyt chętnie wchodziłem w rxjs, ale odkąd wpadłem w to w Angularze to przyznam, że jest to dość przyjemne rozwiązanie ale oczywiście nie do wszystkiego i nie zawsze...
komentarz 25 sierpnia 2018 przez Śwież4k Bywalec (2,570 p.)
Ja rozumiem, że rozwój jest bardzo ważny i nie chcę po przestać na tym co umiem, ale uznałem, że to zły moment na naukę nowej technologii, której trzeba poświęcać sporo czasu zwłaszcza na początku. Teraz idę do klasy maturalnej i chcę się skupić tylko i wyłącznie na maturze, a m.in. ten projekt miał mi pomóc lepiej przygotować się do styczniowego e.14 na tyle, żeby nie zaprzątać sobie już za bardzo głowy tym egzaminem w trakcie pierwszego semestru. Po za tym jeśli zacząłbym się uczyć w wakacje i nie ćwiczył przez rok szkolny to to nie miałoby sensu wg mnie.

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 831 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 187 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2021 w JavaScript przez Kubs Mądrala (5,190 p.)

92,547 zapytań

141,390 odpowiedzi

319,509 komentarzy

61,931 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...