• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux a web development

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,130 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2018 w JavaScript przez Bembnias Początkujący (450 p.)
Witam,

Ostatnio kupiłem sobie nowego laptopa i zastanawiam się nad wyborem systemu operacyjnego do niego, mam do wyboru Linux'a lub Windows 10, laptop będzie wykorzystywany wyłącznie do pisania aplikacji zarówno od strony front-end, jak i back-end i tutaj pojawia się pytanie który system będzie lepszy? Zależy mi na tym żeby było z nim jak najmniej problemów oraz żebym mógł zacząć jak najszybciej pracę.
komentarz 25 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Zależy jeszcze co będziesz na komputerze poza webdev'em robił.

https://www.youtube.com/watch?v=Cvrqmq9A3tA

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

 żeby było z nim jak najmniej problemów 

i w tym miejscu windowsa 10 wykreślamy z listy :)

żebym mógł zacząć jak najszybciej pracę

spokojnie... programowanie wymaga cierpliwości, wytrwałości... spiesz się powoli z nauką jeśli naprawdę chcesz dojść do sukcesu w tej branży.

Jeśli windows to raczej poleciłbym wersję 7, mam na niej jednego kompa i jest oki. A jeśli chcesz się uczyć systemu linux to idź w niego, jest bardzo fajny, jest wiele różnych dystrybucji, poszukaj choćy na tym forum, wątek wielokrotnie powielany i znajdziesz zapewne odpowiedź.

komentarz 25 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

i w tym miejscu windowsa 10 wykreślamy z listy :)

A to czemu?

https://www.youtube.com/watch?v=Cvrqmq9A3tA

3
komentarz 25 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

A to czemu?

W 100% moja subiektywna ocena... miałem trochę czasu win10 na żony lapku i po prostu mnie nerwica brała na ciągłe aktualizacje, ciągłe problemy z jakąś aplikacją po każdej aktualizacji...

W tej chwili mam tam postawionego win7 i dodatkowo mam vsc dla moich potrzeb jak czasami coś trzeba porobić a nie mam dostępu do swojego kompa i wszystko śmiga ładnie.

Może to moja wina, może jakieś ustawienia win7, nie wiem... to była podbitka z win8.1 jeśli to miało jakieś znaczenie... także jak pisałem na wstępie, to moja w pełni subiektywna ocena na podstawie (nie ukrywam) jednego i tylko jednego kompa... ale zasłyszane opowieści od znajomych również mnie nie przekonują do win10.

Teoretycznie słyszałem, że winda 10 ma być wydajniesza od poprzedników, że wyłączono niektóre teoretycznie zbędne rzeczy (np. pełne śledzenie nowych urządzeń usb itp. chyba, że sam to włączysz) ale jak to wygląda w praktyce to nie wiem.

komentarz 26 sierpnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Żaden Windows którego instalowałem nie był traktowany poważnie i zawsze byłem gotowy na konieczność jego reinstalacji. Łapie wszystkie możliwe syfy, co więcej działanie takich narzędzi jak vagrant i ogólna wydajność pozostawiają wiele do życzenia. Nie mówiąc o cli.
1
komentarz 26 sierpnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)

i w tym miejscu windowsa 10 wykreślamy z listy :)

Linux też wcale nie jest taki bezproblemowy. Do tej pory walczę na nim z prawidłowym działaniem wifi, bo non stop mnie rozłącza, a w nowszych wersjach systemu nawet w ogóle się nie łączy. Ubuntu 16.04 LTS. Adapter od TP-Linka.

+1 głos
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Obecnie frontend i backend to coraz częściej zabawa w konsoli, więc podstawą jest system z bardzo dobrą konsolą. Tutaj mimo wszystko Linux i macOS wciąż są o wiele lepsze niż Windows.
komentarz 25 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Windows 10 też (pod względem dobrej konsoli)...

https://www.youtube.com/watch?v=Cvrqmq9A3tA

3
komentarz 25 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
O subsystemie linuksowym w Windowsie jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się usłyszeć nic pozytywnego od ludzi, którzy go używali.

Sam pomysł też nie wygląda na tak wygodny, jak po prostu bash w pełni zintegrowany z systemem.
+1 głos
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)
Windows czy Linux ? Nie ma na to dobrej odpowiedzi, ważne aby ci się dobrze pracowało.

Ja polecę Antergosa ewentualnie Manjaro. Dlaczego? Łatwy w instalacji, ale dający duże możliwości. Narzędziem yaourt szybko zainstalujesz dowolny program, praktycznie automatycznie. Antergos to w skrócie Arch Linux z graficzną instalacją i automatyczną konfiguracją.
+1 głos
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez Szycha Gaduła (4,650 p.)
A na jakim systemie wcześniej pracowałeś?

I najważniejsze czy pracowało Ci się na nim dobrze?

Jeśli tak to nie ma co zmieniać.

Jak masz trochę czasu, zainstaluj Windowsa fajny to zostajesz, zły przechodzisz na Linuxa. Jak programowałem web to korzystałem z Windowsa, ale teraz już od pół roku korzystam z Linuxa na codzień jest to mój główny system polecam (ale nie programuje już w nim tak jak wtedy na Windowsie)

Kwestia gustu i przyzwyczajenia
komentarz 27 sierpnia 2018 przez Bembnias Początkujący (450 p.)
Aktualnie pracuje na Windows 10
0 głosów
odpowiedź 25 sierpnia 2018 przez Śwież4k Bywalec (2,570 p.)
Polecam Ubuntu lub Mint oraz edytor tekstu Atom. Sam korzystałem z Ubuntu, a Atoma używam do teraz. Na błędy się nie skarżyłem
komentarz 27 sierpnia 2018 przez Bembnias Początkujący (450 p.)
Pracowałem w atomie, ale przerzucilem się na Visual Studio Code, o wiele przyjemniej pracuje się w JS (es6/es7), plus ma wbudowana konsole (atom pewnie też ale nie widziałem)

Podobne pytania

+13 głosów
2 odpowiedzi 965 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2016 w Nasze poradniki przez jj Nowicjusz (220 p.)
+8 głosów
2 odpowiedzi 2,191 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 420 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2016 w JavaScript przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...