• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matlab/Octave czemu nie Python

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
711 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2018 w Offtop przez Wi_ktos Bywalec (2,950 p.)
zmienione kategorie 24 sierpnia 2018 przez criss
Ok, sprawy mają się tak mam przedmiot metody numeryczne i każą nam grzebać w Matlabie/Octavie. O ile przydatność metod numerycznych jest spoko to czy warto znać Matlaba/Octava ? Dobra jasne, że warto znać co można znać ale czy nie lepiej byłoby korzystać z Pythona do nauki tego. Czy Python nie "wygryzł" tych technologii przypadkiem :/? Czy nie lepiej byłoby nauczyć się czegoś hmmm nowocześniejszego :)?

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Ciesz się, że nie piszecie w jakimś fortranie. Wg mnie do nauki metod numerycznych nadaje się każdy język, w którym masz dostęp do jakiejś części podstawowych zaimplementowanych algorytmów numerycznych, żeby nie pisać wszystkiego samemu. Poza tym metody numeryczne to fory, ify i wzory przeklepane z mądrych wyprowadzeń matematycznych. Mógłbyś sie ich uczyć w PHP albo javascripcie i wyszłoby na to samo. Uwaga - pominąłem kwestie prędkości języka, które są ogólnie bardzo ważne w metodach numerycznych, ale niekoniecznie przy ich nauce. Macierze mnożą się szybciej w C niż Pythonie, ale Twój kod nie będzie wykorzystywany przez nikogo komu zależy na takich optymalizacjach, więc język nie ma tutaj żadnego znaczenia. Oczywiście z wyłączeniem jakichś skrajności gdzie nie ma forów i ifów (o ile takie języki istnieją :D)
komentarz 25 sierpnia 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Macierze mnożą się szybciej w C niż Pythonie

No, często różnica jest niewielka, bo do operacji na macierzach czy ML używa się modułów napisanych w C czy C++, a python jest tylko swoistą nakładką na nie.

Ale ogólnie to prawda - "czysty" python jest mniej wydajny od skompilowanego kodu C.

0 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
No wiesz i tak i nie. Python to nowoczesne nażędzie biblioteki do tego są znane tak szeroko od niedawna. Zaś Matlab to moja emerytowana już Pani Doktor zna na wylot bo siedzi w nim od 15 lat :) Też nie da się przekonać tylko matlab i matlab :)

Wiesz Matlab i Octavia to takie bardzo akademickie nażędzia zaś python to taki uniwersal. No i też weź pod uwagę że matlab jest jak word masz wszystko na wstążkach itp a w pythonie musisz kombinować by był wykres by to czy tamto.
0 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Możesz uczyć się też metod numerycznych w c/c++ lub jeszcze lepiej w fortranie :) ważne żebyś zrozumiał co autor miał na myśli, czyli metodyke, algorytmy, narzędzie nie ma większego znaczenia :)
0 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2018 przez Hunter94 Mądrala (6,290 p.)

Matlab przez swoje warunki licencji która pozwala nabyć go dużo taniej dla środowisk akademickich, jednak wciąż całkiem drogo z wszystkimi modułami pewnie będzie coś z 10k PLN sprawia że staje się dla nich inwestycją na lata.

Ceny Matlab dla użytku komercyjnego razem z modułami to jakiś kosmos :D dlatego raczej jak na prawdę nie trzeba to nie jest popularny w biznesie.

Więc ja raczej bym potraktował Matlab jako ciekawostkę chyba że interesujesz się jakąś specyficzną dziedziną z matematyki, elektroniki, informatyki na poziomie prowadzenia jakiś badań naukowych.

Python z pakietem SciPy + pisanie sprawozdania w jupyter notebook mogłoby być fajną alternatywą i bardziej przydatną w pracy / hobby.

Dodam na koniec że python jednak się nadaję do numerków bo jak ja pytałem swojego prowadzącego: czy można pisać w pythonie, to powiedział że nie bo jest za dużo gotowych bibliotek smiley więc pisaliśmy w C++

 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 119 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2019 w Inne języki przez anonimgall Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 314 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w Inne języki przez Krystek102 Bywalec (2,440 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2019 w Inne języki przez Karolito Nowicjusz (120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...