• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prawa autorskie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
521 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2018 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Witam wszystkich!

Chciałem się zapytać czy można tak robić:

Robię stronę z informacjami o sławnych ludziach czerpiąc informacje głównie z wikipedii. Strona będzie zarabiać za pomocą google adsense. I teraz moje pytanie brzmi: czy mogę tak robić? Czy w ogóle mogę pisać o tych osobach bez ich pozwolenia i czy po zmienieniu informacji z wikipedii mogę ich używać na swojej stronie i wtedy też na niej zarabiać

Dziękuję za poświęcony czas i liczę na odpowiedź ponieważ jest to dla mnie bardzo ważne

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
edycja 20 sierpnia 2018 przez Patrycjerz
Jeśli będzie to kopia, nawet lekko zmieniona z innego źródła to musisz podać to źródło. Ale robienie tekstów bardzo podobnych do wikipedii nic Ci nie da i nie osiągniesz ładnych pozycji google,a tym samym dobrych odsłon.

Lepiej zgłębić temat i pisać samemu np. na podstawie wielu źródeł, weźmy np. jakiegoś sławnego przywódcę historycznego. Nie kopiuj wikipedii ale poświęć czas i napisz coś wiecej, może jakieś ciekawostki wyłonione z książek itp. Zrób sobie listę osób i idź do biblioteki, poszukaj, poczytaj, a jak się postarasz to możesz zrobić na prawdę fajny portal.

Dzisiaj wiele osób ma lenia w tyłku i chce kopiować cudze rzeczy myslace, że zbije na tym fortunę. Nie stań się jednym z nich, daj coś faktycznie od siebie.

Powodzenia i jak zrobisz coś fajnego to daj linka do poczytania :)
komentarz 20 sierpnia 2018 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Ten portal to będzie  dla mnie coś w co mam zamiar włożyć dużo czasu i informacje użyte na niej to głównie np. moja subiektywna ocena jakiegoś utworu.  Chciałbym wcześniej się jeszcze trochę dowiedzieć na ten temat żeby później nie mieć jakichś nieprzyjemności. A więc jeżeli zbiorę sobie różne ciekawe informacje z różnych stron to mogę bezkarnie zarabiać na mojej? Oraz czy mogę pisać o sławnych osobach w artykułach na swojej stronie bez proszenia o pozwolenie czy coś w tym stylu

Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję za poświęcony czas

Pozdrawiam!
komentarz 21 sierpnia 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Zacznij od tego artykułu. W razie wątpliwości pytaj na forum prawnym, a nie programistycznym.

komentarz 21 sierpnia 2018 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Ok. A mogę się jeszcze dowiedzieć czy mogę pisać o tych osobach bez ich zgody czy czegoś w tym stylu?

Bardzo proszę o pomoc
komentarz 21 sierpnia 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Napisałem Ci zrobić w poprzednim komentarzu.
komentarz 21 sierpnia 2018 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)

Przeczytałem ten artykuł ale jeszcze wracając do tego prawa cytatu... jeżeli chciałbym na swojej stronie robić np. najlepsze wersy jakiegoś tam artysty to wystarczy że zrobię tak jak jest tutaj:

 

komentarz 21 sierpnia 2018 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Ps. zadałem pytanie na forum prawnym ale nikt mi nie odpowiedział a czekam już 6 godzin naprawdę bardzo proszę o pomoc
0 głosów
odpowiedź 21 sierpnia 2018 przez 1234 Dyskutant (9,140 p.)

Wikipedia ma podstronę o licencji umieszczonych na niej treści tutaj odnośnik do tej strony.

Ta strona w pigułce: Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0.

komentarz 21 sierpnia 2018 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)

Ok wszedłem na link z tą licencją: 

Wolno:

  • Dzielenie się — kopiuj i rozpowszechniaj utwór w dowolnym medium i formacie
  • Adaptacje — remiksuj, zmieniaj i twórz na bazie utworu
  • dla dowolnego celu, także komercyjnego.

 

Czyli że mogę użyć tego np. podając link w stopce do wikipedii ogólnie a nie do konkretnego artykułu dobrze rozumiem? I moja strona wtedy legalnie może zarabiać na google adsense? I czy w ogóle mogę pisać o tych osobach 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 193 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2019 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 183 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2018 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 438 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2017 w Offtop przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...