• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie mi nie wychodzi

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
4,417 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2018 w Algorytmy przez 1DS Nowicjusz (170 p.)
edycja 19 sierpnia 2018 przez Patrycjerz
W zeszłym roku poszedłem na studia informatyka - programowanie. Obawiałem się z matematyki,z której nigdy orłem nie byłem, ale sobie poradziłem. Jednak ku mojemu zdziwieniu słabo radziłem sobie z przedmiotami zawodowymi: programowanie, algorytmy, metody programowania, kodowanie informatyki.

Ze wszystkich byłem zagrożony. Wykładowcy nie wyjaśniali. Nie tłumaczyli zadania. Rozdawali kartki i kazali robić. Zajęcia z programowania wyglądały w ten sposób, że prowadzący pokazywał listę zadań, a my mieliśmy to rozwiązać. Później pokazał swój kod, bez mówienia, co jak i dlaczego.

Po pierwszym semestrze zrezygnowałem z kierunku. Typowa algorytmika "napisz program który wyświetli najdłuższy podciąg tablicy, której wartość wpisujesz z klawiatury", przysparza mi ogromne problemy. Nie potrafię sobie wyobrazić, co i jak połączyć, by znaleźć podciąg. Samą strukturę programowania rozumiem, za to tych zadań nie bardzo.

Z jednej strony chciałbym potrafić tworzyć aplikacje, przyciągające uwagę portale, a z drugiej nie radzę sobie z takimi trywialnymi zadaniami. Umiem tworzyć funkcję, pętle, tryby warunkowe, ale jednak jak widzę podobne zdanie nie umiem tego połączyć. Czy w takim razie odpuścić sobie programowanie?

7 odpowiedzi

+14 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (82,040 p.)
Bo to wina naszego super systemu edukacji

Co prawda jestem w technikum, ale to widzę

Jak ja uczyłem się programowania?
Fajne proste gry, fajne małe użyteczne programiki - jakieś stopery, jakieś listy zadań, jakieś aplikacje o czymś - np strona informacyjna, jakieś stronki blogowe
Coś, co nie wymaga matematyki a jest ciekawe - i w dodatku to programy tego typu, jakiego robi się na co dzień jako programista, co prawda poziom zaawansowania sklepu internetowego i prostej stronki mini bloga się różnią, ale to ten sam obszar działań

A jak widzę, że uczą się osoby które pierwszy kontakt miały na lekcjach?
Przepisywanie na kod c++ jakiegoś podejrzanie wyglądającego, skomplikowanego wzoru, na pole trójkąta
W czym to ma pomóc?
To jest fajne kiedy ktoś chce się uczyć tak typowo programowania do rozwiązań matematycznych, ale dlaczego szkoły tego uczą, zamiast dawać zadania takie, jakie dostają programiści rzeczywiście?
Zadanie jakie dostanie programista to "jako użytkownik chciałbym żeby była opcja pozwalająca na zapis blablabla i na podstawie tego żeby było sprawdzane blablabla"
A nie "policz objętość sześcianu na podstawie średnicy trójkąta wpisanego w walec wewnątrz tego sześcianu"

Ja polecam robić programy typowo użyteczne, super opcją dla ciebie (według mnie) mogą być podstawy gamedevu
Nie - skomplikowane renderowanie grafiki
Tylko ten prosty przyjemny gamedev, coś sie wyświetla, coś sie rusza, jakieś punkty sie zmieniają, mamy proste sterowanie
Np możesz zrobić gre przypominającą znane wszystkim mario, albo flappy birds
Myślę, że to nauczy cię dużo więcej niż algorytmika, i da też dużo więcej radości

Nauczy, w sensie samego programowania, nie będziesz znał po tym algorytmów na liczenie skomplikowanych rzeczy, ale będziesz potrafił programować
Ma to zalety i wady
Zaletą może być fakt, że dalej programujesz i robisz super rzeczy
Wadą to, że z optymalizacją nie zawsze będzie najlepiej
1
komentarz 20 sierpnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Marcin a 99 z Twojego nicku to jest rocznik urodzenia?
komentarz 20 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (82,040 p.)
tak
komentarz 20 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (82,040 p.)

@manjaro, a pracowałeś jako programista? czy dopiero się uczysz

2
komentarz 20 sierpnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Nie pracowałem bo nikt mnie nie zatrudni ze względu na wiek 40+.  Zajmuje się tym hobbystycznie. Właśnie kończę pisać program dla szkoły.  Rozliczanie godzin ponadwymiarowych nauczycieli. Dość skomplikowane z masą algorytmiki i różnymi zależnościami.  Jak skończę to biorę się za coś większego - program do układania planu lekcji całej szkoły

komentarz 20 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
@manjaro, myślisz o sprzedaży tego? Jak to dokończysz to mógłbyś właściwie nic nie robić już i tylko liczyć pieniądze ;P Sam z kolegą rozwijam frontendową nakładkę Fluent Design na Reacta i bierzemy się za marketing i sprzedaż.
+7 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Powiem tak - żeby być programistą - nie trzeba mieć studiów informatycznych.
komentarz 21 października 2018 przez kejm_ Bywalec (2,310 p.)
Ciekawe czy masz :D
komentarz 21 października 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

A właśnie że nieciekawe :) Jak najbardziej przychylam się do zdania @event15.

komentarz 22 października 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

@Kamil Błaszczyk, nie mam :) 

+2 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2018 przez niezalogowany
Jak Ci ie zależy to odpuść, a jak nie to ćwicz. Skoro masz problem z podstawami to zacznij od prostych algorytmów. Łatwe ze spoja, OIG. Jest tego masę w sieci z rozwiązaniami.
komentarz 19 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (82,040 p.)
Ja bym odradzał algorytmike na start, najlepiej nauczyć się po prostu robienia prostych programów które "coś robią", np proste operacje na plikach
Algorytmy zostawiłbym na etap, kiedy wiadomo że programowania nie zostawi tak łatwo, bo zna jego interesującą stronę

Zakładam że algorytmy nie są dla akurat niego super interesujące, po tym jak napisał, że nie radzi sobie z nimi
+2 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Też kiedyś w szkole byłem zagrożony m.in. z takich przedmiotów jak matematyka, czy fizyka. Chociaż z samej informatyki nauczyciel zawsze mnie się pytał na koniec roku jaką chcę ocenę. To wina systemu edukacji, gdyż nauczyciele nie tłumaczą co, gdzie, dlaczego, ani do czego to czy tamto mogłoby się przydać. Nauczyciele nie potrafią również nikogo zarazić matematyką czy innymi przedmiotami dlaczego są takie fajne.

Wszystko się całkowicie jednak zmieniło gdy przypadkowo kiedyś trafiłem na kanał MZ i obejrzałem filmy związane z matematyką, m.in. ciąg Fibonacciego, liczby pierwsze, liczby Lucasa, itp. Po prostu, nagle zakochałem się w matematyce i zacząłem samemu ją ogarniać.

Wszystko jest w zasięgu twojej ręki:

http://matematyka.pisz.pl/index.html

https://eduinf.waw.pl/inf/alg/001_search/index.php

https://mattomatti.com/pl/ma

http://xion.org.pl/files/texts/mgt/

0 głosów
odpowiedź 21 października 2018 przez kejm_ Bywalec (2,310 p.)
edycja 21 października 2018 przez kejm_

Nie będę tu narzekał jak większość na system etc. On nigdzie nie jest idealny i tego nie zmienimy, trzeba być realistą i rozmawiać o tym co istnieje i jest obok nas.

Według mnie studia są świetne i sporo dają. Zazwyczaj ludzie, którzy twierdzą:  "Nie idź na studia" zwyczajnie nie dali rady ich ukończyć. Rzecz jasna mam na myśli studia ścisłe, wartościowe. Bo połowę humanistycznych powinno się zrobić obowiązkowo płatnych, aby ograniczyć te wysypy licencjatów oraz magistrów pedagogiki i europeistyki. To rzecz jasna moje subiektywne zdanie.

Zachęcam więc do studiowania i pogłębiania wiedzy, a nawet do robienia doktoratu, jednak w parze z tym powinna iść praca i komercyjne projekty. W firmach programistycznych większość ludzi to minimum inżynierowie, zdarzają się ludzie bez obronionej pracy. Jednak ktoś z wykształceniem średnim to spora rzadkość, dodatkowo trzeba mieć mega samozaparcie by przebić się przez środowisko etc. studia znacznie to ułatwiają.

 

Przykładowe plusy:

  • Mnóstwo nowych znajomości (wielu programistów, z którymi można porozmawiać o fachu)
  • Poznanie środowiska akademickiego (kto studiował kierunki ścisłe wie co mam na myśli)
  • Rozmowy z doktorami i profesorami, którzy mają kompletnie inne myślenie i światopogląd od takiego Janusza Programowania w domu.
  • Liźnięcie wielu dziedzin i tematów, o których samouk nie usłyszy sam nigdy, bo zwyczajnie do tego potrzeba osób trzecich.
  • Możliwość zapoznania się z mnóstwem odnóg informatyki, mam znajomych, którzy zmienili drogę ze względu na systemy cyfrowe bo zainteresowały ich bramki logiczne i multipleksery.

Rzecz jasna każdy kij ma dwa końce...

Przykładowe minusy:

  • Sporo zmarnowanego czasu ( Jednak to pojęcie względne, bo znacznie więcej zmarnowaliśmy go w gimnazjum i podstawówce, albo w szkole średniej grając w gry)
  • Sporo przedmiotów kompletnie bezsensownych, które są jedynie zapychaczami jak jakaś durna ergonomia, której nawet nauczyciel nie bierze na poważnie i robi zaliczenie w formie kilku stronicowego word'a do napisania pod sam koniec semestru na ostatnich i pierwszych zajęciach, na których ma się pełną obecność.
  • Brak szmalu, bo czasu jest tylko na naukę i spożywanie dużych ilości alkoholu, dorabianie w wolnych chwilach pozwala na walkę z głodem (Rodzina coś pomoże, ale zazwyczaj to aby tylko przeżyć).
  • Częsta depresja i stres związany z uczelnią i zaliczeniami.
  • Obowiązkowe wykłady, szczególnie te z przedmiotów śmieciowych... Na niektórych grają nawet w karty. Czasami przypominało to piknik z lektorem w tle.
  • Starzy profesorowie uczący przestarzałych technologii. "- chłopaki tu macie JFrame i.... - Panie Profesorze, a może pouczymy się JavaFX? - Proszę kontynuować studiowanie materiału" 

Moim zdaniem @1DS nie powinieneś się poddawać ponieważ początek to trudny test, a jeśli dałeś sobie rade z matematyką to już masz podstawę na programistę, chociaż i słabi matematycy mogą nimi być (logika w programowaniu to coś co wyrabia się latami) programowanie to głównie znajomość języka. To tak jak gdybyś  wymagał od siebie płynnego gadania po mandaryńsku bez jego znajomości. Znając 10% słów z ang. nie jesteśmy w stanie pogadać o wielu rzeczach. Tak samo jest z programowaniem, język trzeba poznawać, a sporo to zajmuje...

Pozdrawiam

–2 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Wszystko można się nauczyć jeśli się naprawdę chce. Nie rezygnuj z marzeń. Weź może lepiej kurs podstaw programowania z platformy main2.edu.pl przerób wszystkie zadania a później podstaw algorytmiki. Naprawdę warto sobie dokładnie przestudiować te dwa kursy.
–5 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2018 przez Jason_Nr_1 Bywalec (2,980 p.)

A Pomyślałeś sobie o 3-letnich Praktykach jako Informatyki, popacz, dostaniesz dużej Dawki Informacji i Doswiadczenia i zarobisz sobie na tym.
 

Glowa do Gory! laugh

 

1
komentarz 19 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

popacz

NO TO ŁADNIE. # letnie praktyki pierwsze słyszę ? :D ... o czymś takim i takim czasie po drugie na praktyki trzeba umieć czasem tyle co na stanowiska juniorskie... ;] żeby się dostać  

komentarz 22 października 2018 przez Jason_Nr_1 Bywalec (2,980 p.)
XD ps wiesz jak usunac ten kommentarz?
komentarz 22 października 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
nie usuniesz. A dlaczego chciałbyś usuwać?  źle napisałeś to dobrze że masz -....

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 226 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2021 w JavaScript przez Doge Gaduła (3,370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2020 w C i C++ przez Karson Obywatel (1,000 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 249 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2015 w Algorytmy przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,522 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...