• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Serwer DNS w internecie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
235 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2018 w Sieci komputerowe, internet przez halotelefonek Bywalec (2,410 p.)
edycja 16 sierpnia 2018 przez halotelefonek
Witam.

Serwerów DNS jest trochę i niektórym brakuje pewnych adresów.

Konkretnie chodzi mi o sytuację w której klienci strony korzystają z różnych operatorów internetowych i jeden wchodzi na daną stronę a drugi nie może bo korzysta z innego serwera dns ustawionego przez np. operatora.

Jak dodać do innych serwerów DNS daną domenę żeby każdemu się ta strona włączała.

Namawianie klientów na zmianę serwera DNS nie wchodzi  w grę, to powinno chodzić każdemu.

Z góry dzięki za pomoc :)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 sierpnia 2018 przez NoOgar95 Dyskutant (9,310 p.)
wybrane 18 sierpnia 2018 przez halotelefonek
 
Najlepsza
Cześć,

Zmiana na jakiś inny serwer DNS u Twoich klientów to nie jest rozwiązanie.

Problemem nie są DNS klientów czy ISP, a problem z TTL na Twojego wpisu w serwerze DNS Twojego hostingu.

Przykład masz ustawiony TTL swojej domeny na 3 dni i pod adresem 192.168.0.1 jest Twoja domena halotelefonek.pl.

Ja jako użytkownik wpisuje adres do przeglądarki. Następnie mój komputer wysyła pakiet z zapytaniem DNS do serwera DNS który ma uzyskany od serwera DHCP na moim routerze. Mój router na porcie WAN ma skonfigurowany serwer DNS mojego ISP (po DHCP, PPPoE, statycznie) i teraz serwer DNS dostawcy sprawdza czy ma taki adres u siebie w cache jeśli ma super wraca odpowiedź i pokazuje się strona.

Jeśli nie to serwer DNS dostawcy, wysyła zapytanie do root-serwerów które informują go, że domenami ".pl" zajmuje się NASK (w przypadku polski), a NASK te informacje uzyskuje już od serwera DNS Twojego hostingu. Informacja ta zapisywana jest w cache serwera DNS Twojego ISP oraz na krótko na Twoim routerze w celu szybszego ładowania.

Teraz skąd rodzi się problem. Przy długim czasie życia (TTL) np. 3 dni. Ja dzisiaj zapiszę stronę do cache DNS mojego ISP, a Twój hosting zmieni adres z jakiegoś takiego czy innego powodu. I przez 3 dni, do czasu wygaśnięcia tego wpisu na serwerze ISP Twojego dostawcy. Za to inny klient z drugiego końca polski, odpyta po awarii i uzyska poprawny adres. Jeszcze inny klient ma DNSy googla sławne ósemki (8.8.8.8) i też strona mu się załaduje.

Oczywiście powodem dla którego niektórym klientom strona nie działa, może też być problem po ich stronie, chwilowe zawieszenie się serwera DNS, jakieś wirusy, robaki, problem z serwerem DNS u ISP.

Proponuje zacząć od dokładnego sprawdzenia konfiguracji domeny na Twoim hostingu i kontakt z pomocą techniczną, a następnie odwiedzenia kilku linków z google "jak działają serwery dns".

Pozdrawiam.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 293 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2019 w Sieci komputerowe, internet przez Cokolwiek768 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 171 wizyt
pytanie zadane 15 września 2019 w Sieci komputerowe, internet przez Daniel Mazur Obywatel (1,160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 338 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez ramz Nowicjusz (150 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,541 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...