• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Excel - formuła zwracająca wartość ostatniego wystąpienia

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,561 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez doeg Początkujący (430 p.)
edycja 15 sierpnia 2018 przez doeg

Witajcie!

Co mam:

Tabela z kolumnami: "data", "imię i nazwisko"

W kolumnie "imię i nazwisko" dane się powtarzają, "data" - wszystkie dane są unikatowe.

Czego nie potrafię uzyskać:

Potrzebuję wypisać listę wystąpień z kolumny "data" dla każdej wartości z kolumny "imię i nazwisko". Najlepiej bez używania makr.

Przykład dla rozjaśnienia:

Mamy w klasie kwiatek w doniczce, co dwa dni ktoś musi go podlać. Prowadzimy z tego dokładne zapiski, więc obok każdej daty wpisujemy konkretną osobę - mamy taką prostą bazę danych.

Aby policzyć ile razy podlewała kwiatka Ala Kwiatkowska można posłużyć się formułą "policz wystąpienia" i po problemie. Ale jak obok nazwiska Ali Kwiatkowskiej wypisać datę kiedy ostatni raz podlewała kwiatek? Albo jak wypisać wszystkie daty, kiedy to robiła?

Będę wdzięczny za każdy trop.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Ps.

Dla jeszcze większej jasności:

Tabelka z danymi:

dane

 

Tabelka do uzupełnienia:

komentarz 15 sierpnia 2018 przez niezalogowany
Użyj tabel przestawnych
komentarz 15 sierpnia 2018 przez doeg Początkujący (430 p.)
edycja 15 sierpnia 2018 przez doeg
Dzięki za sugestię, Może nie znam pełnej potęgi tabel przestawnych, ale nie chodzi mi o operowanie bezpośrednio na pierwszej tabeli.

Potrzebuję sposobu, który wyszuka w tej tabeli wystąpienie rekordu (imię i nazwisko) a następnie zwróci datę z komórki obok.

Kłopot w tym, że rekordy mają duplikaty (odpada funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO() i podobne), a ja potrzebuję wybrać ten z największą datą.

Super gdyby można jakoś połączyć WYSZUKAJ.PIONOWO z MAX.K

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 15 sierpnia 2018 przez PrzemekM Obywatel (1,680 p.)
wybrane 15 sierpnia 2018 przez doeg
 
Najlepsza
Witaj!

Zakładając, że tabelka z danymi jest w arkuszu o nazwie "Arkusz1", a tabelka do uzupełnienia w innym arkuszu można zastosować coś takiego (uprościłem to najbardziej jak mogłem):

Żeby wyświetlić ostatnie podlewanie Ani można wpisać:

=MAX.K(JEŻELI(Arkusz1!$C$3:$C$23=$B8;Arkusz1!$B$3:$B$23);1)
Kolejne podlewania to tylko zmiana liczby ostatniego argumentu funkcji na wyższy.

Zatwierdzamy oczywiście przez CTRL+SHIFT+ENTER ponieważ operujemy na tablicach.

Sprawdzałem u siebie na Excelu 2016 i działa. Oczywiście pewnie będziesz musiał to jakoś dopasować do Twojej oryginalnej tabeli, gdyż zakładam, że to co podałeś to tylko przykład. Zapewne da się to jeszcze udoskonalić. Daj znać, czy o to chodzi.
komentarz 15 sierpnia 2018 przez doeg Początkujący (430 p.)

Właśnie o to dokładnie mi chodziło.

Wielkie dzięki.

Dodać coś, żeby błędami nie świeciło jak braknie wystąpień i super!

Na przykład tak:

{=JEŻELI.BŁĄD(MAX.K(JEŻELI(Grafik!$A$2:$A$696=$C6;Grafik!$A$2:$C$696;"");D$5);"")}

Jeszcze raz dzięki. laugh

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 2,229 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 400 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 191 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...