• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szukam monitora w jak najlepszej jakości obrazu (true 10bit color)

Object Storage Arubacloud
+1 głos
3,576 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Ordenko Nowicjusz (130 p.)
otagowane ponownie 14 sierpnia 2018 przez Ordenko

Witam serdecznie, chciałbym najpierw przedstawić krótką historię mojego obecnego monitora zanim przejdę do sedna. Mój obecny monitor który dwa dni temu oddałem na gwarancję (18 dni przed jej zakończeniem). Niestety matryca zaczęła się psuć. Powrócę do tej kwestii na końcu gdyż konieczne jest przedstawienie mojego problemu.

Posiadam monitor ACER Predator XB271HK. Dokładna specyfikacja dostępna jest na stronie producenta o tutaj: https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-model/UM.HX1AA.002

Dwa lata temu wylatując do Anglii i zarabiając na nowe komponenty dla swojego PC, napaliłem się na rozdzielczość UHD 4K. Wiedząc co nie co wybrałem monitor z matrycą IPS. Odświeżanie tego monitorka to 60Hz więc stwierdziłem, że potrzebny będzie moduł G-Sync i tak wybrałem owy monitor. Z biegiem dwóch lat mój zapał do grania w gry zmalał i to znacząco. Biorąc pod uwagę, że jestem pasjonatem sprzętu komputerowego, ucząc się informatyki i mając "obsesję" na punkcie jakości obrazu stwierdziłem, że w nie dalekiej przyszłości zakupię profesjonalny monitor, pomijając wszystkie "ficzery" pod gry komputerowe.

Tak więc szukam monitora w jak najlepszej jakości obrazu. Przeszukałem masę tematów, opinii i testów wybranych monitorów, że tak na prawdę mam mętlik w głowię i potrzebuję eksperckiej rady.

Swoją przyszłość opieram na profilu programistycznym a nie na grafice komputerowej. Wiele osób spyta mnie, po co Ci taki monitor skoro nie będziesz działał na programach typu Adobe czy w obróbce filmów i tworzeniu grafiki. Moje zainteresowania w branży IT są dynamiczne i możliwe, że będę z tych programów korzystał w przyszłości. Każdy w swoim życiu ma w jakimś stopniu obsesję w jakiejś dziedzinie. W moim przypadku jest ich kilka, a jedna z nich to jakość obrazu.

Teraz to co mi się udało wywnioskować co jest najważniejsze:

1. Odmian nie będę pisał bo to nie jest artykuł. Pozwolę sobie też pominąć LCD czy CRT. Oczywiście wszystkie diody oparte na LED'ach. Direct LED odpada, gdyż to nie na mój portfel.

1a. TN - całkowicie odpada, słabe odwzorowanie kolorów, kąty widzenia. Jedyna zaleta to czas reakcji ale i tak wiadomo, że liczy się input lag.

1b. VA - dobre odwzorowanie czerni, kompromis.. między TN a IPS i na tym skończę

1c. IPS - jedyna możliwa opcja, świetne kąty widzenia, wspiera układy sterujące LUT i wiele więcej.

1d. OLED - super rozwiązanie bo każdy piksel świeci własną diodą przez co można uzyskać wspaniały kontrast itd. Niestety mało kto wie ale ta technologia wymaga jeszcze ulepszeń, ponieważ diody szybko się wypalają przy długim użytkowaniu. Na dodatek jest bardzo drogą technologią, monitorów też jest garstka więc jest jak dla mnie zdyskwalifikowany.

Ok tak więc na pewno matryca IPS. Idąc dalej na drugim miejscu do odwzorowania jak najlepszej jakości jest głębia kolorów (gamut). Tu jest najtrudniej, wiele producentów podaje 10-cio bitową głębie kolorów czyli ~1.07mld, a w rzeczywistości mamy do czynienia z (8bit + 2bit FRC). Lubię to porównywać do Full HD + SDR = 4K. Mamy wówczas wciąż 8-śmio bitową głębię kolorów czyli paletę ~16.7 mln kolorów.

Tak więc monitor musiałby posiadać technologię true 10 bit color. Mile widziany układ sterujący LUT. Doskonały opis dostępny jest na stronie EIZO o tutaj: https://www.eizo.pl/baza-wiedzy/maksymalna-ilosc-kolorow-i-tabele-look-up/

Trzecią kwestią najlepszej jakości byłby obsługiwany tryb kolorów. Większość monitorów posiada jedynie sRGB i to jeszcze w nie stu procentowym pokryciu. Łatwiej będzie jeśli przedstawię obrazek: 

Rec.2020 wydaje się być najlepszy ale cena monitora byłaby też potężna. Celowałbym w Adobe RGB.

Teraz rozdzieczość. Na pewno wybiorę WQHD 2560x1440 ze względu, że UHD 3840x2160 byłby zbyt drogi. Dodatkowo wydaję mi się, że idzie uzyskać lepszy obraz przy Full HD 1920x1080 z true 10 bit color, Adobe RGB 95%-100% w IPS niż UHD 3840x2160 8 bit color, sRGB nawet z panelem IPS.

Dalej wolałbym się nie rozpisywać, aż takiej wiedzy nie posiadam. Mam na myśli wybielanie obrazu, rozkład jasności czy interpolacji oraz wiele innych czynników.

Znalazłem kilka ciekawych i przede wszystkim rzetelnych stron które są warte uwagi. Oto jedna z nich: https://www.144hzmonitors.com/best-photo-editing-monitor/

Znalazłem tam monitor pod siebie, mianowicie ASUS PA279Q 27" Specyfikacja monitora tutaj: https://www.asus.com/pl/Commercial-Monitors/PA279Q/overview/

Myślałem, że to koniec poszukiwań.. Okazało się bowiem, że znalazłem test tego monitora na stronie www.prad.de dostępny pod tym linkiem: https://www.prad.de/testberichte/test-monitor-asus-pa279q#Einleitung Strona jest niemiecka ale tłumacz google daje radę ;) Koniec końców widząc benchmark wróciłem do punktu wyjścia.

Podsumowując

Poszukuję monitora o jak najlepszej jakości obrazu do kwoty 4.000 PLN. Jeśli dobrze rozumiem powinien posiadać tryb kolorów Adobe RGB, true 10 bit color + Look-Up (opcjonalnie), Matryca IPS albo AH-IPS. Rozdzielczość jaka mnie interesuje to WQHD lub UHD, o ile cena na to pozwoli (wątpliwe). A rozmiar monitora najlepiej 27" maksymalnie do 30". Natomiast w przypadku monitora UHD to tylko 30"-32". Czytałem, że ludzkie oko i tak nie widzi true UHD rozdzielczości przy małym rozmiarze wyświetlacza. Podobno ludzkie oko nie jest wstanie dostrzec tak wielkie zagęszczenie pikseli. Dlatego większa matryca przekłada się na lepszą jakość widzianego obrazu.

Na początku pisałem o monitorze który posiadam. Tak jak wspomniałem padł 2 dni temu. Jako tako, że gwarancja kończy się za 18 dni w serwisie producenta, miałem o tyle oleju w głowie, że dokupiłem 3 letnią gwarancję w Ergo Hestia SA, również z winy użytkownika. Towar został przyjęty bezproblemowo. Obecnie czekam na naprawę i zwrot. Możliwe, że dostanę ten sam model monitora z tym, że będzie nowy. Biorąc pod uwagę dobry serwis od firmy ACER. Już wiele razy oddawałem sprzęt do reklamacji i jest to całkiem prawdopodobne. Tak więc do czego zmierzam? Planuję odsprzedać monitor po zwrocie tym bardziej, że jest jeszcze 3 lata zewnętrznej gwarancji za którą zapłaciłem 839 PLN. Jeśli dostanę nowy monitor, a ten kosztuje od 2799 PLN na dzień dzisiejszy. To czy jest możliwe odsprzedanie go wraz z gwarancją od Ergo Hestia SA i czy oczywiście będzie ważna? i za ilę mógłbym odsprzedać taki monitor? Nie znam się na marketingu, dlatego pytam.

No i pytanie, dlaczego chcę odsprzedać tę monitor? Ze względu na to iż nie sprawdziłem dokładnie czy ten monitor posiada true 10bit color. Jest to jedynie (8bit +2bit FRC), przez co jestem nie zadowolony z jakości obrazu. Producent co innego, sprzęt również. Informacje te znalazłem na forum ACER: https://community.acer.com/en/discussion/456157/xb271hk-and-10-bit-color

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam, Krystian.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2018 przez smokolisz Mądrala (6,340 p.)
Pooglądaj sobie monitory ezio. Są one przeznaczone dla profesjonalnych grafików. Jest to bardzo polecany model przez ludzi z tego tematu.
np ten https://www.morele.net/monitor-eizo-cs2420-bk-colornavigator-5lat-gwarancji-969388/
0 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2018 przez Krzysztof_Nowak Stary wyjadacz (10,980 p.)

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 573 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 401 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2017 w C# przez MR.X Użytkownik (860 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 189 wizyt
pytanie zadane 25 września 2016 w Egzaminy zawodowe przez dzideos Obywatel (1,320 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...