• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Głośnik DIY na baterie 30W

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,521 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2018 w Nasze projekty przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)

Witam,

Nagle poczułem ogromną potrzebę zrobienia głośnika do telefonu na baterię. Na razie nie Bluetooth, ale w przyszłości będzie łatwo dodać taki moduł. Jako, że elektroniką zainteresowałem się wczoraj, to mam kilka pytań. Uprzedzam, że nic nie umiem w tej kwestii, a rysunek poglądowy był wykonany w MS Paint.

Wiem, że można kupić głośnik Bluetooth za 60 zł na Gearbest (i tak zrobiłem polecam), ale chcę spróbować samemu zrobić taki o mocy 30W w bardzo niskim budżecie. Priorytetem jest wykorzystanie tego co już mam, czyli 

- głośnika nisko-tonowego wyciągniętego z zestawy Logitech 2.1 (nie mam pojęcia jaki)

- głośnika nisko-średnio-tonowego z jakiejś starej kolumny.

- głośnika wysoko-tonowego z tej samej kolumny.

- baterie ze starego laptopa (jeszcze nie wiem ile)

Nie wiem jakie to głośniki, nie znalazłem nic po numerach znajdujących się z tyłu. Nie znam ich mocy, ani impedancji. Zakładam, że każdy zniesie min. 20-30W, a impedancja to 4-8 ohm.

Na allegro znalazłem w bardzo niskich cenach moduły ładowania baterii oraz wzmacniacz 2x15W stereo, który jest tańszy niż mono. Dlatego też taki wybór i dziwny sposób podłączenia na rysunku.

lub https://imgur.com/a/IzjBS1K

Wiem jak to wygląda, więc proszę nie komentować jakości i profesjonalności rysunku. Co do części ładującej, to jestem prawie pewien, że będzie działać, bo na YT tak było.

Mam kilka pytań odnośnie tego pomysłu/projektu:

1) Czy to co narysowałem ma sens?

2) Czy mogę połączyć oba kanały wyjścia z wzmacniacza?

3) Czy głośniki są dobrze połączone, czy lepiej zrobić to szeregowo?

4) Dało by się tak ułożyć baterie, aby można było je ładować, a przetwornica nie była potrzebna, bo dawały by one 8V?

5) Może lepiej wyrzucić głośnik środkowo-tonowy i podpiąć pod jeden kanał wysoko-tonowy, a pod drugi subwoofer? Przy czym przed wejściem do wzmacniacza i tak kanały są połączone w mono.

6) Jak mogę zrobić, aby do subwoofera szły tylko tony niskie, a do tweetera wysokie?

7) Da się ładować wszystkie baterie tylko jednym modułem ładującym? Może lepiej kupić jakiś inny mocniejszy i baterie podłączyć tak jak w pytaniu 4?

 

Nie zależy mi bardzo na jakości dźwięku, bo używam śmieci znalezionych w garażu. Z obudową sobie poradzę, wypełnię ją jakimś miękkim materiałem i wyprowadzę złącze zasilania, mini jack i przycisk power. Tak jak pisałem na początku. Poczułem ogromną potrzebę zrobienia głośnika :D

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,081 wizyt
pytanie zadane 9 września 2018 w Nasze projekty przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 257 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2019 w Sprzęt komputerowy przez Shiny97 Użytkownik (500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 706 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2015 w Offtop przez Dashido Nowicjusz (140 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...