• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wzorce projektowe

Object Storage Arubacloud
+1 głos
300 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2018 w PHP przez voltex Obywatel (1,210 p.)
edycja 11 sierpnia 2018 przez voltex
Witam,

Chciałbym poduczyć się wzorców projektowych na praktycznych przykładach. Chodzi mi o podstawowe wzorce jak Budowniczy, Fabryka, Łańcuch odpowiedzialności, itp.

Jestem już średnio-zaawansowany i napisanie aplikacji nie stanowi już problemu, ale chciałbym by te aplikacje były jak najlepsze. Najlepiej mi się uczy na praktycznych przykładach dlatego w jakich praktycznych projektach mogę zastosować dane wzorce.

Nie musicie opisywać dokładnej implementacji bo z tym sobie poradzę, ale o informacje, np: łańcuch odpowiedzialności fajnie się sprawdza w budowaniu komentarzy w jakimś prostym blogu.

Piszę sobie aktualnie grę przeglądarkową typu gladiator i może tutaj jakieś mają sens (np przy tworzeniu przedmiotów?)?

Jestem wdzięczny za każdą podpowiedź, pozdrawiam :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)

 

w jakich praktycznych projektach mogę zastosować dane wzorce.

W każdych projektach o ile to możliwe: bo to sa wzorce, one nie należą : do języka, technologi, frameworku itd... to są pewne ZASADY dobrego pisania kodu-  :) i dobrej implementacji

Jakie wzorce mają sens? Nie da się tego powiedzieć bo nikt nie wie jak wygląda struktura twojego kodu co w nim jest a czego nie ma ... polecam książke https://allegro.pl/learning-php-design-patterns-i7367884681.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_KRK_PLA_Ksi%C4%85%C5%BCki+i+komiksy&ev_adgr=Ksi%C4%85%C5%BCki+i+komiksy&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=CjwKCAjwkrrbBRB9EiwAhlN8_NP4zchadj8v25zICgHPH0fmtTM2SQqD4fexNdW0V2GgI-AMCE9ktBoCFuQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CK_B9_Lo5NwCFc8RGAodLcEKcw

komentarz 11 sierpnia 2018 przez voltex Obywatel (1,210 p.)

Dziękuję za wiadomość, ale nie do końca się zrozumieliśmy ;) Jasne, wiem co to są wzorce i że to są zasady niezależne od języka programowania i wszystko zależy od konkretnego projektu. To jest oczywiste.

I właśnie nie chciałem takich książkowych przykładów, ale z życia wziętych. Chodziło mi o informacje typu (to totalnie abstrakcyjny przykład): ja zastosowałem wzorzec pamiątka przy budowaniu drzewka, w którym była pokazana historia użytkownika przy swoim projekcie w pracy. Ułatwiło mi to i to, ale był problem przy tym i tym. Chodzi o subiektywne oceny, gdzie jaki wzorzec Waszym zdaniem może się dobrze sprawdzić.

komentarz 11 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)

Chodzi o subiektywne oceny, gdzie jaki wzorzec Waszym zdaniem może się dobrze sprawdzić.

to wszystko zależy... to jest tak jakby powiedzieć: co będzie lepsze lody czy kebab nie znając CONTEXTU osoby [ tutaj aplikacji ].

Z życia:

MVC -wzorzec przy tworzeniu po prostu REST API , WEB API 

Builder: zależy czy FACTORY Builder, czy po Prostu klasyczny Budowniczy :   kiedy? No wtedy kiedy stworzenie obiektu jest zawsze takie samo - >  ale np może być ten obiekt różnym stanem co mam na myśli? Np. Buildera dla tworzenia "BURGERA" ? Czemu każdy burger robisz tak samo ? Ale burger ma różne rodzaje... możę być  jakiś ostry/łagodny/serowy/zwykły itd itp... więc o ile robienie go jest identyczne to zmieniaja sie składniki itd, wtedy dobrze użyc takiego wzorca

Factory Pattern: no wyobraźmy sobie podobna sytuacja np. mamy obiekty  które implementują dla siebie Jeden interfejs, te same metody i chcemy wprowadzić 1 FABRYKE która nam generuje WSZYSTKIE implementacje tego interfejsu . Mamy np  interfejs Sssaka ( ma jakies metody ) i każde zwierze bedace ssakiem go implementuje, a Fabryke tworzenia zwierząt zostawiamy nowej klasie

Wpadne dalej na pomysł opisze inne :D 

 

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,050 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2018 w PHP przez Krzysio4224 Obywatel (1,690 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 411 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2017 w PHP przez Krzysio4224 Obywatel (1,690 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...