• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Spalony procesor - nie wiadomo

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,738 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Damian Sierocki Użytkownik (800 p.)

Witam,

Śpieszę z wyjaśnieniem. Chce sprzedać swój stary komputer. Postanowiłem przed zdjęciami go lekko wyczyścić. Odłączyłem od prądu zasilanie i wszystkie kable od komputera myszki, klawiatury etc. Otworzyłem obudowę i lekko dmuchnąłem. Nic nie dotykałem ani nie odłączyłem. Podłączam komputer znowu tak samo jak było. Włącza się i nagle wyświetla się błąd Cpu Fan Error i coś tam F1 kliknij żeby do setup przejść, coś takiego. Klikałem F1 i przechodziło mi do biosu i gdy klikałem ignoruj zmiany komputer się włączał normalnie bez tego błędu (oczywiście sprawdziłem czy wszystkie wentylatorki działają etc i działały). Przychodzi następny dzień. Włączam go i znowu ten błąd, myśle sobie no dobra ignoruje zmiany i wszystko będzie git otóż nie do końca. Zignorowałem zmiany komputer się włączał, wszystko spoko, lecz gdy przyszło mi zapisać jakieś zmiany na komputerze i zrestartować, to przy włączaniu od nowa, przeszło mi od razu do biosu i pokazywało, ze procesor miał ok. 180 stopni. I od tamtej pory komputer się nie chce włączyć. Odpinalem, podpinałem etc procka i tak nic nie dało. Myśle właśnie, że to jest spalony procesor , nie znam się do końca na tym i nie wiem jak wyglada spalony procesor czy wygląda normalnie czy jak. Dlatego przychodzę o pomoc was użytkowników. Zrobiłem zdjęcia, powinny pomóc w ustaleniu problemu.

komentarz 10 sierpnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Na pewno go czyściłeś?
komentarz 10 sierpnia 2018 przez Damian Sierocki Użytkownik (800 p.)
Tylko tak dmuchałem powierzchownie, będę czyścił do końca jak wiem, że będzie sprawny i ktoś będzie zainteresowany kupnem.
komentarz 10 sierpnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Spalony krzem śmierdzi to można wyczuć. Zdjęcia są beznadziejnej jakości, trudno cokolwiek zauważyć. To czarne na IHS wygląda jak kurz. Laminat wygląda jak nadpalony, ale to może być cień.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 sierpnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Przychodzi mi do głowy niepodpięty cooler, niepodpięte zasilanie do coolera, lub zablokowany wiatrak w coolerze, jeśli jest on tego typu (nie wiem jak się nazywa tak).
0 głosów
odpowiedź 10 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Otworzyłem obudowę i lekko dmuchnąłem. 

To żart? I ty tak "czyścisz" komputery przed ich sprzedażą? Czyści się wilgotną szmatką i pędzelkiem, a nie dmuchając...

Włącza się i nagle wyświetla się błąd Cpu Fan Error

Gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem... (błąd wentylatora)

pokazywało, ze procesor miał ok. 180 stopni. I od tamtej pory komputer się nie chce włączyć.

... to byś do tego nie dopuścił... (spaliłeś procesor, chociaż powinno być jakieś zabezpieczenie)

Odpinalem, podpinałem etc procka i tak nic nie dało.

A co niby miałoby dać wyjęcie procesora oraz włożenie ponownie?

komentarz 10 sierpnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Stereotypowe "próbował pan włączyć i wyłączyć", i think.
komentarz 10 sierpnia 2018 przez Meridian Obywatel (1,480 p.)

@jpacanowski, możesz mi powiedzieć które to dokładnie elementy czyścisz wilgotną szmatką?

Co do autora tematu - według mnie prawdopodobnie było takie coś - podczas dmuchania nie przytrzymałeś wiatraczek na procesorze, by się nie kręcił. Wtedy wygenerował jakieś napięcie, które poszło na płytę i BUM - spaliło któryś z układów (obstawiałbym czujkę temperatury, tudzież mostek)

komentarz 11 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

@jpacanowski, możesz mi powiedzieć które to dokładnie elementy czyścisz wilgotną szmatką?

Obudowę, łącznie też od środka. A elektronikę sprężonym powietrzem i pędzelkiem. Gdy mam sprzedać komputer to na pewno nie dmucham do niej.

komentarz 11 sierpnia 2018 przez Meridian Obywatel (1,480 p.)
Już się bałem że po elektronice jeździsz tą szmatką. Swoją drogą to przyznam że obudowę też tylko czyściłem powietrzem + pędzelkiem ew. w laptopach na zewnątrz pianką do plastiku
0 głosów
odpowiedź 10 sierpnia 2018 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Spróbuj wszystko dobrze wyczyścić (nie masz nic do stracenia, bo i tak nie działa) potem odłącz i podłącz wentylator CPU. Może coś pomoże. Te 180*C jest dosyć dziwne, bo raczej są jakieś zabezpieczenia, które powinny wyłączyć komputer przy trochę ponad 100*C. A może to było 180*F, czyli około 82*C.

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 2,431 wizyt
pytanie zadane 9 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Rahim Początkujący (360 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 81 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 713 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Piotr Śledź Nowicjusz (220 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...