• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Business logic separation

+2 głosów
68 wizyt
pytanie zadane 6 dni temu w Inne języki przez Ehlert VIP (132,780 p.)
Hej,

Ostatnio dość mocno zainspirowałem się cqrsem. IMO genialny wzorzec. Bardzo uczytelnia kod i dzieli backend na warstwy. Nie ma żadnych updatów do bazy, które niewiadomo gdzie pochowane różnie się wywołują. Dlatego też cqrs, a przynajmniej commandbus pasuje mi teraz do każdego projektu.

Z punktu widzenia ddd jest to podejście oczywiście nieprawidłowe. Poza tym sam cqrs tworzy też wiele problemów, sama jego implementacja bywa problematyczna.

Stąd moje pytanie. Czy znacie inne wzorce projektowe/architektoniczne pozwalające na separację logiki biznesowej? Bardzo proszę o propozycje poza MVC oraz ES.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 6 dni temu przez Wiciorny Maniak (57,620 p.)
W DDD - można do tego problemu podejść na zasadzie " PROXY PATTERN " + Adapter PATTERN .

Proxy pattern w tym wypadku to bedzie opakowanie wykonania najbardziej istotnych rzeczy dopiero w momencie kiedy faktycznie beda potrzebne ( a wykonywanie do okoła tych operacji - które są mniej PAMIĘCIO ŻERNE I bezpieczniejsze ).

Klasyczny ADAPTER  to po prostu jak w przypadku podziału interfejsu, tutaj logike można dzielić na pewne sektory - wydzielając im specjalne KONTENERY - > ADAPTERY w których właśnie wykonujemy operacje dzielone. Czy jest sens? To zależy wszystko od architektury całego projektu..., trudno jest wręcz wymagać zmiany implementacji wszystkiego jeśli coś działa bardzo długo już od lat na jakimś innym wzorcu np MVC ...

z kolei dodawanie nowej funkcjonalności do istniejącego projektu - > które całkowicie zmienia logike jest moim zdaniem "AFE" i może spowodować nieczytelność nie tyle kodu przez programiste, ale klienta głównie-   który z przyzwyczajenia  był nastawiony na stare wzorce.
1
komentarz 6 dni temu przez Ehlert VIP (132,780 p.)

Co do proxy to funkcjonalność praktycznie każdej biblioteki i paczki pokrywam interfejsami i dostarczam do CommadHandlerów przez DI.

BTW klienta zna słowo wzorem? laugh

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 129 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2016 w Inne języki przez emSon Stary wyjadacz (10,760 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 76 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 111 wizyt
Porady nie od parady
Zadając pytanie postaraj się o szczegółowe opisanie problemu oraz udostępnienie wszystkich istotnych informacji (kody źródłowe, zrzuty ekranu itp.).Opisanie problemu

53,042 zapytań

96,245 odpowiedzi

197,034 komentarzy

25,898 pasjonatów

Przeglądających: 145
Pasjonatów: 2 Gości: 143

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...