• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie stron internetowych

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,164 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2018 w HTML i CSS przez fleggy Nowicjusz (120 p.)
Dzień dobry wszystkim.

W całym google nie ma odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Czy tworząc stronę internetową dla klienta (np. dla firmy budowlanej, mechanika samochodowego, małej kawiarni itp.) pisze się strony od 0 czy sprzedaje się strony postawione na kreatorach? Czym takie strony się od siebie różnią? Zamierzam zająć się tworzeniem stron i/lub programowanie. Bardzo mnie to nurtuje, pozdrawiam.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2018 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
Witaj.

Wszystko zależy kto czego potrzebuje i ile jest w stanie przeznaczyć na to pieniędzy. Zdarza mi się robić strony z szablonów templatemonster, ale to raczej strony na mniejsze pieniądze. Najlepiej jest samemu od zera napisać, ale jak wiesz to kosztuję.
0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2018 przez niezalogowany
jeżeli zamierzasz się tym zająć... to możesz zacząć na różne sposoby, np. zacząć tworzyć stronki na jakichś kreatorach itp. - nie jest to dobry sposób, nieoptymalny, kiepski i nic się prawie nie nauczysz.

Inny to np. ogarnięcie popularnego systemu CMS, który ma już wstępnie wbudowane jakieś szablony/wyglądy stron (np. WordPress - polecam go, bo społeczność wokół niego jest ogromna, a co za tym idzie - pomoc, dużo tutoriali, kursów nawet w j. polskim), które możesz później sam zmieniać/dostosowywać. Ciekawy sposób na rozpoczęcie przygody, bo stosunkowo niewiele pracy trzeba włożyć aby osiągnąć już ciekawy efekt. Później nauczysz się jak zmieniać większe rzeczy, jak dodawać jakieś funkcjonalności samemu itp.

Jeżeli chcesz na poważnie zająć się stricte programowaniem, tworzeniem dużych serwisów to musiałbyś poznać już dosyć dobrze świętą trójcę (2 języki programowania i jeden język strukturalny zapytań do bazy danych): JavaScript, PHP, SQL.

Oczywiście są nowsze technologie, Angulary, Node.js itepe... ale wg mnie na początek trzeba ogarniać podstawy, czyli JavaScript, PHP no i coś z SQL też warto wiedzieć
komentarz 7 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Z tym PHP to bym nie przesadzał... dzisiaj już wcale PHP nie jest najczęściej używanym językiem, a nawet z własnego doświadczenia powiem, że większość aplikacji z jakimi miałem styczność miała API pisane w Java albo .NET, a front najczęściej w Angular lub React. PHP wcale nie jest taki super... przynajmniej mi osobiście się nie podoba i niechętnie wchodzę w niego gdy mam coś poprawić w starych apkach...

Java jest wg mnie bardzo fajna i tu również jest bardzo duża spoleczność, książki itp.
komentarz 7 sierpnia 2018 przez niezalogowany
Hmm, może masz rację, nie będę polemizował nad popularnością języków. Też nie mam styczności ani doświadczenia z Javą ani .NET.

Wiem tyle, że próg wejścia jest na pewno dosyć niski jeżeli chodzi o technologię JavaScript, PHP, SQL - co możliwe mniej zniechęci :)

Przedstaw proszę swoją wizję nt. progu wejścia w web poprzez Javę lub .NET bo sam jestem ciekawy
1
komentarz 7 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Ciężko powiedzieć... ja generalnie nie lubię hasła "próg wejścia". Co przez to rozumiesz? JavaScript jest bardzo przyjemnym językim, obecnie pracuję z nim w połączeniu z TypeScript ale w mnie z JS jest taki problem, że wiele osób zaczynając kopiuje bezsensu inne skrypty w ogóle nie próbując nawet poznać samego języka.

Z tym progiem wejścia to tam samo jak np. z tym co powinien umieć Junior. Jeden powie, że powinien wiedzieć co to JS i pętle itp., a ja uważam, że każdy zawodowy JS developer powinien swobodnie poruszać się po składni JS, prototypach i ich metodach, powinien umieć obsługiwać błędy, znać od strony praktycznej technologię Ajax, JSON, jakieś z 3-4 biblioteki (nie na blachę tylko umieć po prostu pracować z bibliotekami), rozumieć asynchroniczność itp. Seniora natomiast wg mnie dotyczy ten sam zakres wiedzy z samego języka, ale umie on szybciej rozwiązywać problemy, lepiej poruszać się we wzorcach, umieć zaprojektować całą architekturę i lepiej zna cały ekosystem.

Także sam widzisz... próg wejścia to tak samo dyskusyjny temat. Moim zdaniem wiele osób robi jeden błąd... chce zrobić 1 kurs czy przeczytać jedną książkę i po pół roku być mega super zawodowym programistą... no niestety... tak się nie da.

W JS więc pewnie łatwiej zacząć pisać kod, ale gdybyśmy spojrzeli na JS nie jak na język do obsługi ajaxa przy formularzu html tylko jak na pełnoprawny jezyk programowania to próg moze być taki sam jak Java itp.
komentarz 7 sierpnia 2018 przez fleggy Nowicjusz (120 p.)

@ViruS, 

na początek WordPress będzie super, chcę się nauczyć. Nie chce robić gotowców z kreatorów. Jak to ogarnę pójdę dalej. 

Więc, zaczynam robić stronki znajomym co mają firmy smiley.

Jak zrobię 2-3 dla znajomych/rodziny i będę miał chętnego "pierwszego klienta" to skąd taki amator jak ja może wiedzieć jak to wycenić? Jest gdzieś jakieś kryterium wyceny? Polecacie jakieś książki, które warto sobie przeczytać/przestudiować na początku?

komentarz 8 sierpnia 2018 przez niezalogowany
Jeżeli chodzi o wycenę... nigdy nie rób niczego za darmo - to pierwsza zasada :) zrób nawet za symboliczne 200 zł (kwota przykładowa, na pewno za mała :) ) pierwszy projekt, ale nigdy nie za darmo. Ja za swój pierwszy projekt wziąłem chyba z 500 zł, gdzie stworzenie strony polegało na zainstalowaniu płatnego szablonu(klient sam płacił za szablon), skonfigurowaniu go i dostosowaniu do klienta.

Co do konkretnych cen / wycen... na początku to bardzo trudne. Przy pierwszych projektach zawsze będziesz "w plecy", bo ogrom czasu spędzisz na nauce / konfigurowaniu / instalacji samego WordPress'a czy innych rzeczy... Później nauka obsługi systemu, zmiany css'a itp.

Szczerze mówiąc, to jeżeli nie trafisz do firmy, która będzie Cię uczyć i płacić Ci za to, to musisz inwestować w siebie sam, czyli przeznaczyć sobie ileś czasu na naukę - i samemu ponieść tego koszty.

Po kilku zrealizowanych projektach będziesz bardziej obiektywny w stosunku do siebie i tego ile umiesz i ile jeszcze musisz się nauczyć, bedziesz wiedział ile czasu zajmie Ci mniej więcej postawienie projektu itp - wtedy łatwiej wycenić.

Teraz skup się na zrobieniu czegoś samemu.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 670 wizyt
pytanie zadane 23 września 2018 w HTML i CSS przez Kubax Początkujący (430 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 189 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 272 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2018 w HTML i CSS przez damian23415 Użytkownik (890 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...