• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka linuxa

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
799 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2018 w PHP przez sebastian_23 Początkujący (380 p.)
Witam, zamierzam zmienić pracę jednak wymagają tam znajomości linuxa a ja nigdy nie miał z nim styczności:( Programuję w języku PHP (Symfony + Angular) korzystam z PhpStorma, aby swobodnie programować i korzystać z linuxa co muszę umieć(zapoznać się) związanego z tym systemem oraz jaka wersja obecnie na rynku jest pożądana do opanowania? Możecie udzielić mi jakichś wskazówek? Może jakieś skróty różnice związane z windowsem?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 sierpnia 2018 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)

Linux to jedynie jądro systemu, najnowsza wesja to 4.17 i na podstawie tego jądra tworzone są tzw. dystrybucje, czyli gotowe systemy operacyjne. Chyba najpopularniejszą dystrybucją na początek jest Ubuntu, natomiast nie ma zasady co do ogólnej popularności konkretnej dystrybucji, najlepiej zapytaj z czego korzystają w tej firmie.

Jeśli chodzi o pracę na systemach linuxowych, to zazwyczaj większość rzeczy da się wyklikać z GUI, natomiast jeśli ktoś wymaga znajomości linuxa, to najprawdopodobniej rozchodzi się głównie o terminal, ale także radziłbym zapytać czego wymagają.

Napewno potrzebna będzie wiedza o menedżerze pakietów, w przypadku Ubuntu/Debian APT, w przypadku CentOS Yum, dla fedory/redhat Yum/DNF, dla Arch pacman, dla innych systemów musisz sobie sprawdzić. Menedżer pakietów to narzędzie do instalacji programów, bibliotek itp.

Przydatna będzie też wiedza na temat użytkowników, grup i uprawnieniach dostępu: http://www.xlin.hg.pl/podstawy/prawa.html

Zapewne będziesz korzystał z GIT'a, więc obsługa gita z terminala, ew. PHPStorm chyba obsługuje gita graficznie.

Dla PHP, będzie przydatna umiejętność uruchamiania skryptów z terminala, ale tutaj nie ma większej filozofii:

php {nazwa skryptu}

No i ogólne podstawy obsługi systemu z terminala, czyli tworzenie katalogów, plików, edycja plików, przenoszenie, dowiązania symboliczne, wyświetlanie treści plików, listowanie plików itp.: http://www.astrouw.edu.pl/~jskowron/pracownia/komendy/

Jeśli chodzi o skróty i różnice do windowsa, to niestety nie pomogę, bo mam bardzo mało styczności z windowsem (na szczęście :D). Natomiast skróty w konkretnych programach, raczej nie będą się zbyt wiele różnić.

Ogólnie najlepiej zapytaj jak dużej wiedzy o tym systemie wymagają, bo być może będziesz mógł nauczyć się tego wszystkiego podczas pracy.

komentarz 4 sierpnia 2018 przez sebastian_23 Początkujący (380 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Możesz polecić jakieś tutki?
komentarz 4 sierpnia 2018 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)

Nie smiley 
Ucz sie w praktyce yes

komentarz 4 sierpnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Popieram. Tylko praktyka. Postaw sobie Ubuntu, jak nie chcesz natywnie to moze byc maszyna wirtualna, tutoriali na necie sa tysiace jak to zrobic.
1
komentarz 4 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Jeżeli używasz Windowsa 10 to polecam po prostu zainstalować Ubuntu Linux Bash Shell'a z Windows Store. Wtedy będziesz mógł i grać w ulubione gry, korzystać z aplikacji do których jesteś przyzwyczajony oraz pracować i uczyć się Linuksa.

https://www.howtogeek.com/249966/how-to-install-and-use-the-linux-bash-shell-on-windows-10/

Bo nie widzę powodu aby instalować Linuksa po to aby się go uczyć, ale nie móc pograć i korzystać z topornych odpowiedników aplikacji tych z Windowsa. Linux to konsola.

komentarz 4 sierpnia 2018 przez sebastian_23 Początkujący (380 p.)
ok, linux to konsola to po co wymagają w pracy linuxa, czemu nie instalują Ubuntu Linux Bash Shell'a z Windows Store?
komentarz 4 sierpnia 2018 przez sebastian_23 Początkujący (380 p.)
startuję od poniedziałku, czuję że będę czuł się jak moja mama jak pierwszy raz korzystała z internetu:D
1
komentarz 4 sierpnia 2018 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)

"Linux to konsola"... panu to już podziękujemy.

@sebastian_23 Wszystko na spokojnie, na początku przy zmianie pracy każdy porusza się jak dziecko we mgle. Nieznane projekty, nowi ludzie nowe środowisko. Sądzę, że jak o coś zapytasz, to nic wielkiego się nie stanie.

Po za tym, do poniedziałku jeszcze jest trochę czasu, więc postaw sobie jakąś wirtualną maszynę z Ubuntu/Debianem i popróbuj sobie. Sprawdź jak zainstalować ulubiony edytor, czy IDE, jak zainstalować PHP i jak odpalić na szybko serwer. Zrób sobie jakiś mini projekt (prosty CRUD, cokolwiek), żeby chociaż trochę się obyć z tym systemem i będzie dobrze.

komentarz 4 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 4 sierpnia 2018 przez jpacanowski
Bo może w ogóle nie używają Windowsów, bądź ich nie cierpią. To nie ma znaczenia. "Znajomość Linuksa" nie oznacza, że masz mieć Linuksa na komputerze albo, że w pracy jest tylko Linux. Masz po prostu go znać. Może będziesz musiał administrować VPS itp. Nie widzę po prostu sensu instalowania Linuksa tylko dla samej konsoli i tylko po to aby nauczyć się używać poleceń w bashu, skoro możesz mieć to samo instalując Linux Bash Shell. "znajomość Linuksa" raczej oznacza po prostu znajomość poruszania się w konsoli. GUI możesz opanować na miejscu w ciągu 5 minut zabawy. Możesz zawsze zainstalować Linuksa, ale będziesz musiał się przełączać między systemami aby skorzystać ze swoich ulubionych programów pod Windowsa albo żeby pograć. Ew. ściągnij sobie VirtualBox i zainstaluj pełnego Linuksa z GUI.

Najpierw, to opanuj Gita tak w ogóle... bo środowisko programistyczne w Linuksie (GUI) będzie albo już gotowe, albo postawisz w 15 minut...
komentarz 4 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

 "Linux to konsola"... panu to już podziękujemy.

Wiem dużo więcej o Linuksie oraz o Uniksach niż ty. To skrót myślowy. GUI to tylko nakładka, Unix to głownie sam Bash. Ale owszem, środowisko programistycze może być w GUI. Chociaż znowu coraz popularniejsze jest Vi + Bash.

komentarz 4 sierpnia 2018 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)

Wiem dużo więcej o Linuksie oraz o Uniksach niż ty.

A to przepraszam...

0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2018 przez obl Maniak (51,280 p.)
Ja bym na twoim miejscu zainstalował sobie Virtualbox-a i na nim zainstalował jakąś lżejszą dystrybucję Linuksa i się uczył obsługi tego systemu. Wbrew pozorom nie jest to taki straszny system. Konsola w nim też jest dożo przyjaźniejsza niż ta spod Windowsa i warto się nauczyć niektórych komend.
komentarz 4 sierpnia 2018 przez sebastian_23 Początkujący (380 p.)
a czy np przy pomocy Dockera mogę to zrobić? nie miałem styczności z dokerem, ale chętnie bym się zaczął uczyć skoro jest okazja zainstalowania linuxa:D
komentarz 5 sierpnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Możesz aczkolwiek nie polecam. Kontenery mają troszke inny use-case i objawia się to np tym, że obrazy linuksowe są bardzo okrojone z wstępnie instalowanych pakietów, nie ma graficznego środowiska (nie oszukujmy się, da się robić wszystko w konsoli, ale czasem ładne kolorowe okienko potrafi zrobić robote, np ja nie wyobrażam sobie dzielenia zmian w pliku na kilka commitów przy pomocy git commit -p gdy mogę odpalić git gui i zaznaczyć konkretne linijki)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 494 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 339 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Tuxiarz Nowicjusz (190 p.)
+2 głosów
3 odpowiedzi 2,305 wizyt

93,015 zapytań

141,976 odpowiedzi

321,271 komentarzy

62,358 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Wprowadzenie do ITsec, tom 2

Można już zamawiać tom 2 książki "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT" - będzie to około 650 stron wiedzy o ITsec (17 rozdziałów, 14 autorów, kolorowy druk).

Planowana premiera: 30.09.2024, zaś planowana wysyłka nastąpi w drugim tygodniu października 2024.

Warto preorderować, tym bardziej, iż mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy dodatkowe 15% zniżki! Dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za kod dla naszej Społeczności!

...