• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Profesjonalne tworzenie stron internetowych przystepnych dla klienta

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
297 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
Czesc, od przeszlo 2 lat na etacie zajmuje sie zawodowo tworzeniem stron internetowych na wordpressie. Uzywam builerow wizualnych i stylizuje elementy cssem. Wp uzywam po to aby nasz klient jaki później z danej strony korzysta jako administrator mial przystepny panel tego cmsa. Wniosek jest taki ze nie pisze strony od zera w kodzie, a spotkalem sie z taka opinia ze zasadniczo powinienem. Wiec jak to tak obiektywnie powinno byc waszym zdaniem? W jakim kierunku powinienem zmienic dotychczasowy warsztat? Pozdrawiam

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Wniosek jest taki ze nie pisze strony od zera w kodzie, a spotkalem sie z taka opinia ze zasadniczo powinienem

Dlaczego niby? 
Robi sie tak jak się bardziej opłaca
Jeden klient chce mieć szybciej i niższą ceną gotowy produkt za niższą cene, bo część pracy jest z "gotowca"
A drugi klient jest w stanie wydać więcej, w zamian za produkt budowany od zera 

Dlaczego zazwyczaj ludzie zamiast kupować ubrania na miare, kupują gotowe w sklepach? 
Bo gotowe rozwiązania pasują do większości osób i są bardziej przyjazne cenowo 
Tutaj działa to tak samo

+1 głos
odpowiedź 2 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
W przypadku stronek za 1000-2000zł nie warto tracić czas na pisanie wszystkiego od zera bo klient i tak tego nie doceni, a Ty zarobisz mniej...

Co innego przy bardziej rozbudowanych aplikacjach... tutaj jak najbardziej pisanie od zera jest wskazane, ale mówiąc od zera oczywiście rozumiem użycie frameworków np. express czy symfony dla API i np. Angular, React, Vue na froncie itp.

Także skoro zaczyna Cię męczyć takie kodowanie wordpressów to może powolutku ucz się dobrze back-endu albo frontu i za jakiś czas próbuj wbijać się do software house itp.
komentarz 2 sierpnia 2018 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
edycja 2 sierpnia 2018 przez wanderer
Dzieki za odpowiedź. Nie wyobrazam sobie pisać strony  np. dla klienta zajmujacego sie np branzą eventową albo wyposazenem dla eventow (gdzie budzet na tego typu strone wcale nie bedzie 1-2k a nawet 4 razy wiecej) za pomoca frameworka symfony  jeśli jedyna funkcjonalnoscą byłby np.. formularz. Gdzie cała reszta to podstrony z informacjami i np. katalog produktów, uslug  (oczywiście nie sklep). Przy tego typu projekcie wrecz idealnie pasuje użycie woocommerca z wylaczonym kupowaniem. GDYBY jednak, nalezaloby pisac te stronkę tylko i wylacznie kodem to bylby to zwykly html css i ewentualnie jakies drobne efekty w js czy tez troche php do zrobienia formularza?
1
komentarz 2 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
To wszystko zależy...

Jeśli robisz prostą stronkę typu wizytówkę, nawet jeśli miałaby mieć np. jakieś newsy itp. to można nawet pomyśleć nad ograniczeniem się tylko do frontu np. z użyciem jakiegoś przyjemnego frameworka (ale to bardziej dla szybkości napisania niż dla faktycznego wykorzystania jego możliwości) np. Angular i bazę danych można nawet wziąć w chmurze, np. mLab itp.

Do samego wysyłania e-maili też można by pomyśleć nad jakąs chmurą albo prosty back-end w php, node itp.

Ale warto zawsze realnie przemyśleć, na ile takie zlecenie może się np. za pół roku dla nas rozwinąć... Jeśli np. istnieje realna szansa, że za pół roku klient chce od nas dużo więcej funkcjonalności to można czasem rozważyć poświęcenie nieco więcej czasu na starcie, aby ułatwić sobie potem. Oczywiście, to zawsze ryzyko, bo może klient zrezygnuje z pomysłu albo z nas... także jak pisałem, zawsze warto podejść do problemu indywidualnie :)
komentarz 2 sierpnia 2018 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
mimo ze zapewnia nam to wp to chcąc troche poszerzyć kompetencje proponujesz jakimi technologiami się zainteresowac? :)
1
komentarz 2 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Ja pracuję na codzień głównie we froncie w Angular 5/6, Angular JS i vanilla (jakiś czas temu trochę react ale nie przypadł mi do gustu) i w moim przypadku sprawdzają się one bardzo dobrze.

Back-end w małych proj. robię w node, ale to najczęściej tylko proste wystawienie małego API i np. SSR dla Angular/React. Przy dużych tematach z back-endem bywa różnie, szczególnie jeśli w grę wchodzą np. mikroserwisy itp. (tu przeważnie do akcji wchodzi Java/Kotlin).

Także jeśli chciałbyś iść we front to proponuję najpierw vanillaJS, a potem np. Angular 6+.
komentarz 2 sierpnia 2018 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
Chciałbym poszerzyc kompetencje,
ostatnio zupełnie  poza pracą zrobiłem sobie zwykłą prostą stronę na bootstrapie 4 i z jakimi bibliotekami js, cos mega prostego.
Mógłbym powyszukiwac info nt vanilla JS, angular 6+, ale moze jednak Ciebie spytam jako informacje z pierwszej reki prkatyczne co o nich mozesz powiedziec, co w  nich robiles ostatnio, co w nich jest spoko a co nie :)
komentarz 2 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Ja Anular i React uczyłem się po prostu z dokumentacji, w obu przypadkach są one bardzo fajne oraz z blogów i róznych artków w necie. Najlepiej jednak szukać po angielsku, jest tego dużo więcej.

Co do Angulara to z polskich jest jeszze blob angular.love ale generalnie po prostu dokumentacja i kolejno krok po kroku szukasz to czego potrzebujesz. Na przykład potrzebujesz routing, no to zaczynasz tego szukać i wdrażać. Potrzebujesz jakiegoś forma no to szukasz czytasz o template i reactive i wybierasz sobie co Ci bardziej pasuje (osobiście preferuję reactive).

Do tego gdy wejdziesz w Angular to będzie też do poznania rxjs. Gdy w React to np. redux. Oczywiście nikt nie zabrania korzystania z rxjs w reac czy reduxa w angular, ale ja podaję Ci takie wyjściowe standardy.

Co do API to tak jak pisałem. Jeśli nie chcesz uczyć się back-endu to wykorzystaj chmurę np. mLab, firebase itp.

Potem przechodzenie między frameworkami to już nie problem, trzeba po prostu załapać zasadę pracy z komponentami, modelem MVC itp.

co o nich mozesz powiedziec, co w  nich robiles ostatnio, co w nich jest spoko a co nie

Mi się React po prostu nie podoba, ot tyle i aż tyle :) Jakiś czas temu zostałem nico przymuszony do Angular 5 i przyznam, że teraz przestawiłem się prawie całkowicie z React właśnie na Angular 5/6 i trochę AngularJS, ale to bardziej  projekcie migracji do 6 niż rozwijanie na AJS.

Ale przed wejściem we frameworki pytanie jak dobrze znasz JS. Chodzi mi tu o składnię ES6+, klasy, asynchroniczność itp. itd. No i jeśli Angular to też jest TypeScript, ale to akurat jeśli znasz JS to kwestia 1-2 wieczorów bo to pewnego rodzaju "nakładka" na JS.

komentarz 2 sierpnia 2018 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
Hmm chyba nieco się zgubiłem.To może na przykładzie.
Chcę zrobić strone internetową z
-bocznym flyoutem
-katalogiem produktów,
- kazdy produkt jest osobą podstroną produktową i ma produkty podobne wyswietlane w karuzeli (jak na woocommersie)
-newsletter
-formularz kontaktowy
-jakies proste animacje (bez wodotryskow) tylko jakies fade itd.

Jakie technologie można by użyc by podszkolic ale nie było to nadmiarowe?

Może jakas funckjonalnosc na jaka nie wpadlem a jaka by byla fajna w kontekscie uzycia jakiejs technologii do przeciwczenia?
1
komentarz 3 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Przede wszystkim to źle się zabierasz do tego... u wielu początkujących osób widzę ten sam problem - zbyt dużo starasz się myśleć JAK coś zrobić, a za mało CO zrobić.

Piszesz o:

  1. "boczny flyout", niezbyt rozumiem, ale pewnie jakieś tam menu itp. Nie istotne czy boczny, czy jaki, ma być menu? To zapisujemy MENU. To się wiąże pewnie z jakimś ROUTINGIEM itp. Jakim, i jak rozwiązanym to na razie bez znaczenia, nie ma znaczenia czy to będzie routing server-side czy SPA c routingiem w History API. Technologia jest najmniej ważna.
  2. katalog produktów. Tu oki, mamy punkt wyjścia. Co ten katalog ma mieć? Jakieś kategorie? Jakie informacje o produktach... jakieś relacje między nimi itp.? Ten punkt pozwoli Ci właściwie zaprojektować bazę danych i w ogóle wybrać bazę (MySQL, Mongo czy jakakolwiek inna).
  3. "każdy produkt to osobna podstrona..." + "wyświetlane w karuzeli" to na tym etapie bez znaczenia. Nie interesuje nas na razie jak ma się ten produkt wyświetlać ale co ma tam być, jakie dane itp. Samo wyświetlenie danych to ostatni etap front-endu, de facto najmniej istotny.
  4. formularz kontaktowy - oki, czyli jakaś "łączność" z Tobą. A teraz tak... czy chcesz też jakieś logowanie userów? Jeśli tak to jakieś rangi itp.? Jeśli tak to czy mają być osobni userzy do wprowadzania danych itp.? A co do formularza to czy tylko wyłamy info czy ma to być jakiś formularz do składania zamówień itp.?
  5. "jakieś animacje" - to akurat w ogóle jest nieistotne przy etapie planowania aplikacji, nawet we froncie często animacje dodaje się na końcu.

Staraj się myśleć nie JAK coś zrobić tylko CO chcesz zrobić, jakie funkcjonalności ma mieć aplikacja. Na przykład chcesz aby było logowanie i zapis userów do bazy i to jest istotna informacja. A to, czy napiszemy to w PHP, Java, JS z bazą Mongo, MySQL czy w jakichkolwiek innych technologiach to nie ma większego znaczenia - dobiera się technologię do problemu, a nie odwrotnie.

Dopiero jak rozplanujesz wszystkie funkcjonalności to wróć do planowania technololgii bo inaczej się zagubisz.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 670 wizyt
pytanie zadane 23 września 2018 w HTML i CSS przez Kubax Początkujący (430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 272 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2018 w HTML i CSS przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 332 wizyt
pytanie zadane 24 października 2018 w JavaScript przez Kubax Początkujący (430 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...