• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Zainstalowałem linuxa, czego najpierw powinienem się nauczyć?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
2,174 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Gandalf Obywatel (1,260 p.)
zamknięte 25 grudnia 2015 przez efiku
Tak jak w temacie, zainstalowałem Linuxa Ubuntu i tak się zastanawiam co powinienem wiedzieć na początek, czy uczyć się poleceń terminala? (chociaż nie wiem czy będę tak często z nich korzystać na początku), także mam dylemat i chciałbym prosić o jakieś nakierowanie.

Pozdrawiam
komentarz zamknięcia: Zamykam.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 4 lipca 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,730 p.)
No a co chcesz umieć?
komentarz 4 lipca 2015 przez Gandalf Obywatel (1,260 p.)
patrząc przyszłościowo myślę o administracji sieciami i serwerami
komentarz 4 lipca 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,730 p.)
W takim razie powinieneś zobaczyć wszystkie filmiki Unknow'a on sie w tym specjalizuje od lat.

https://www.youtube.com/user/uwteamorg/videos
komentarz 4 lipca 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,730 p.)
Ciekawe za co dostałem minusa? Nie da sie banować tych debili??
komentarz 4 lipca 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Każdy po kolei dostał, griefer sobie zabawę znalazł -,-
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Ja zainstalowałem Linuxa po tym, jak kochana Vista się poraz kolejny postanowiła się powiesić. Wyszystkiego uczyłem się na bierząco, i uważam że to najlepszy sposób. Możesz oczywiście przeczytać jakąś książkę czy potężnego manuala, tylko po co? Jeżeli będziesz czegoś potrzebował, to się tego nauczysz. Na początek wystarczą komendy typu /sudo apt-get install/update/upgrade/  może ewentualne remove i kill. Reszta przyjdzie sama :)
komentarz 4 lipca 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
cd, pwd, ls -l, man, touch, rm, mkdir, rmdir - te polecenia to w zasadzie też elementarz, pewnie jeszczę parę by się znalazło.
komentarz 4 lipca 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Racja. Chociaż i tak przez większość czasu się klika, a podane przez Ciebie polecenia wbiłyby mu się pewnie do głowy podczas pierwszej kompilacji ze źródeł.EW należałoby dodać jeszcze cmake, make.
komentarz 4 lipca 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
To zleży, jak chcesz używać Linucha: czy do zwykłego klikania, czy też chcesz się nauczyć jak obsługiwać konsolę. Cmake, make to już zabawa raczej dla geeków.
komentarz 4 lipca 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Używać Linuksa, moim zdaniem, trzeba tak jak wszystko - skutecznie i szybko, a nie komplikować sobie zbędnie dla samego faktu korzystania "tylko z konsoli".
Autor (sądząc po tematyce forum), jest programistą. Wiele bibliotek trzeba ręcznie budować, a to nie jest wcale takie straszne. Każdy fan Pingwinka prędzej czy później musi coś kompilować ze źródeł. Chyba że mówisz o pisaniu skryptów do cmake, wtedy się zgadzam, robota nerda.
komentarz 14 października 2018 przez Tuxiarz Nowicjusz (190 p.)

@Dash,
 W identyczny sposób uczyłem się pythona chociaż wydaję mi się, że to był duży błąd.

+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
W sumie....to niczego.

Ubuntu jest dla prostych ludzi którzy potrzebują podstawowych rzeczy na komputerze.

To chyba że czyms kierujesz, np. programowaniem.

To podstawowa wiedza jest w internecie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 126 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2022 w Systemy operacyjne, programy przez emwu Użytkownik (540 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 228 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Blacha Mądrala (5,960 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 166 wizyt
pytanie zadane 26 października 2015 w Systemy operacyjne, programy przez dariusz Obywatel (1,800 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...