• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk SSD 256, Linux czy Windows 10

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
752 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Cześć mam pytanie, aktualnie mam jakiś dysk ssd 128GB (jest cały pełny, jest na nim jedynie xampp i system), i chcę sobie dokupić dysk ssd 256 GB, i zainstalować na nim Linuxa, i wykorzystać go w pełni do tworzenia stron internetowych, chociaż może i pójdę coś w developerke urządzeń moblinych. Moim pytaniem jest to czy warto 256 GB poświęcić właśnie na linuxa i programy stricte do programowania, czy może lepiej zamienić dyski i na 256 dać windowsa ( dodam że na komputerze pracuje 3 osoby, które tylko przeglądają internet, i czasami coś pobiorą). Dzięki z góry za odpowiedź

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 sierpnia 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Poleciłbym się wstrzymać z wydawaniem pieniędzy i postawić Linuxa na  dysku 128 GB. Przeznacz sobie 40-60 GB tej pojemności na partycję /, a resztę na /home (w tym 2 GB na swap, jeśli masz mało RAM-u). Może być tak, że Linux Ci się nie spodoba i stwierdzisz, że niepotrzebnie inwestowałeś w drugi dysk.

Nie kojarzę dystrybucji która zajmowałaby więcej niż 7GB.

Zgadza się, ale jak zainstalujesz dodatkowy software, to może osiągnąć spokojnie te kilkadziesiąt GB. A jak chcesz używać Snappera do przywracania systemu na dany moment (coś jak git), to potrzeba zwykle dwa razy więcej GB na partycję /, niż gdyby go nie było.

komentarz 1 sierpnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Szczerze, Linux nawet nie jest kwestia tego żeby mi się spodobał czy nie lecz nieziemsko ułatwia pracę, oraz jest jakimś atutem do CV. Przy pracy na Windows 10 napotkałem się z wieloma głupimi problemami, dlatego też chcę się przerzucić na linuxa
komentarz 1 sierpnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Bez przesady z tym kilkadziesiąt ;) Ale te kilkanaście to owszem.
komentarz 1 sierpnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Dodam w oddzielnym komentarzu jeszcze, właśnie nie wiem jak ale system mi całe 100 GB zajął, i nie mam jak oddzielić dla Linuxa, więc i tak i tak będę kupować SSD.
komentarz 1 sierpnia 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
No na jednej maszynie mam 26 GB zajęte na /. Najgorsze jest to, że zostało mi tam 3.2 GB wolnego miejsca ;)
komentarz 1 sierpnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A czyścisz czasem śmieci? Stare paczki itp? Mój podstawowy system Arch stoi 3 lata i obecnie zajmuje 12 GB
komentarz 1 sierpnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Wiesz, wydaje mi się też że to kwestia tego że jestem graczem. I dużo gier zajmuje właśnie pozycje na zapisy w folderach użytkownika, których raczej nie da się przenieść. Pulpit przeniosłem na dysk HDD, no ale więcej nie wiem co mogę zrobić.
komentarz 1 sierpnia 2018 przez thryndl Nałogowiec (30,470 p.)
Wystarczy zainstalować kilka Flatpaków czy Snapów i już system osiąga rozmiar kilkunastu gigabajtów.
komentarz 1 sierpnia 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

A czyścisz czasem śmieci? Stare paczki itp?

Raz czyściłem i zwolniłem z 2 GB. Tylko że ja używam sporo naukowego software'u. System też ma z 3 lata, chociaż robiłem w międzyczasie upgrade do nowszej wersji.

komentarz 1 sierpnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Masz może gdzieś poradnik na internecie gdzie jest wszystko opisane co i jak?
0 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2018 przez Q7V Gaduła (4,250 p.)
Moja instancja Archa linuxa ważyła po instalacji może 3-4GB. Nie kojarzę dystrybucji która zajmowałaby więcej niż 7GB. Jeżeli masz tylko xamppa i system, a dysk jest cały zajęty to będzie chyba lepiej podmienić, jeżeli faktycznie nic nie możesz z niego wykasować, bo są tam jakieś cenne dobrocie. :D
komentarz 1 sierpnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zgadza się ale z czasem system rozrasta się, dochodzi oprogramowanie. Te 15 GB to trzeba liczyć na partycję systemową.
komentarz 1 sierpnia 2018 przez Q7V Gaduła (4,250 p.)
Tak, tak to wiadomo. Jednak sam system dużo nie zajmuję. Oprogramowanie to kwestia indywidualna. Rodzicom na starym thinkpadzie zainstalowałem LXLE to ciężko było przekroczyć barierę 10GB. Jednak sam system, mam tu na myśli paczki systemowe nie powinny zbytnio rozrosnąć o ile czyścimy raz na jakiś czas cache. Po tygodniu instalacji Archa cache pacmana wynosił jakieś 4GB, to sporo, a te dane nie są w żaden sposób "wykorzystywane".

Należy doliczyć także SWAP, jak mamy mało pamięci.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 781 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 394 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 336 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...