• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Potrzebuję porady, system prestashop, skrypt forum IP. Board

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
302 wizyt
pytanie zadane 29 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pdgk15 Nowicjusz (200 p.)
Witam

Potrzebuję porady posiadam dwa sklepy internetowe na platformie prestashop , do tego planuje otwarcie forum na skrypcie IP.Board, lecz nie jestem programistą. Co do sklepów to umiem tylko dodawać produkty i jakieś proste rzeczy, a chciałbym nauczyć się wszystkiego od a do z, czy jest to możliwe? to samo z forum jakie umiejętności były by mi potrzebne? jakie kursy programistyczne polecili byście? bo obawiam się jednego, że gdybym zlecił to zewnętrznej firmie, to dana firma mogła by czasem coś specjalnie mieszać mi w sklepie czy na forum i musiał bym niepotrzebnie płacić, czy są takie nieuczciwe firmy ?

Bo firma która robiła mi sklepy to szkoda gadać, pisze do niej 5 razy aby poprawili newsleter no i nie poprawili, albo namawianie do przeniesienia domen, i dużo innych rzeczy które mi się nie podobało a dużą kase zgarneli.
komentarz 29 lipca 2018 przez OdsetekGlupoty Pasjonat (15,360 p.)
Są.
komentarz 29 lipca 2018 przez pdgk15 Nowicjusz (200 p.)
tylko tyle masz do powiedzenia ? możesz jeszcze coś więcej napisać ?
komentarz 29 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

firma mogła by czasem coś specjalnie mieszać mi w sklepie czy na forum i musiał bym niepotrzebnie płacić

Nie dramatyzuj tak... a jak zepsuje Ci się samochód to idziesz do mechanika, czy sam uczysz się mechaniki i kupujesz podnośnik z obawy, że mechanik zrobi Cię w konia? Pewnie i tak bywa, nie mówię że nie (ba, nawet u mechaników parę razy sam to zuważyłem :) ale nie można popadać w paranoję...

 

Jeśli wybierzesz profesjonalną firmę to wątpię by bawili się w takie rzeczy. Spójrz na to inaczej. Lepiej wypuścić od razu dobry, gotowy produkt i odfajkować fakturkę, niż co chwilę coś dorabiać za małe pieniądze i tym samym wciąż odrywać programistów od innych tematów... Wcześniej czy później  takim systemie pracy wszystko padnie :)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Bo firma która robiła mi sklepy to szkoda gadać, pisze do niej 5 razy aby poprawili newsleter no i nie poprawili, albo namawianie do przeniesienia domen, i dużo innych rzeczy które mi się nie podobało a dużą kase zgarneli.

To trafiłeś albo na dziwną firmę albo może być też Twoja wina (choć to nie do końca dobre słowo). Pytanie co było w ofercie i co rozumiesz przez "poprawili". Zdarza się bowiem, że klient np. powie, że chce w zakładce kontakt dane firmy, a za miesiąc każe poprawić, czyli dodać też mapkę google i formularz kontaktowy. Jeśli nie było tego w umowie to sorki, ale trzeba dopłacić, chyba, że dogadasz się z firmą ale to już dobra wola z ich strony.

Ale to tak na marginesie nie jako jakiś atak na Ciebie, broń Boże, tylko abyś dokładnie sprawdził co miałeś w umowie i może spróbował nieco łagodniej z nimi rozmawiać aby nie chcieli kasy za coś extra :) (chyba, że jasno wynika, że zrobili błąd to co innego,w tedy jak najbardziej walcz o swoje!).

 

A co do nauki programowania to powiem Ci, że wejście od razu w CMS jak presta czy inny to niezbyt dobre rozwiązanie... Musiałbyś nauczyć się od podstaw co najmniej kilku tematów:

  1. PHP, bo chyba na tym stoi presta jeśli dobrze kojarzę (ale nigdy nie pisałem sklepów, więc nie wiem na pewno),
  2. HTML - do stworzenia struktury strony
  3. CSS - do nadania "wyglądu"
  4. JS - JavaScript do obsługi interakcji itp.

Szczerze, to wydaje mi się, że najwcześniej po roku solidnej nauki byłbyś w stanie samodzielnie napisać i w pełni zrozumieć kod sklepu online. Pytanie więc, na ile dysponujesz:

  1. czasem na naukę
  2. motywacją do nauki (uwierz mi, nie raz staniesz pod murem, więc musisz na prawdę odpowiedzieć sobie czy chcesz to robić)
  3. czasem na stworzenie sklepu.. to znaczy pytanie, czy poświęcając np. rok na naukę + 2-3 miechy na pisanie ni stracisz więcej kasy niż byś zapłacił firmie na zrobienie sklepu w 2 miesiące i pozostałe 12 miesięcy byś na nim zarabiał...

Jak się zdecydujesz jednak na naukę to poprzeglądaj historię tego forum, wiele było wątków "od czego zacząć naukę ..." i wiele fajnych, sensownych odpowiedzi.

komentarz 29 lipca 2018 przez pdgk15 Nowicjusz (200 p.)
To wina firmy, sklepy mam już zrobione, pytali mnie się co poprawić, to odpowiadałem cały czas to i to i nie poprawili, otwarcie biznesu i tak planuję za ok 1,5 roku, źle się zabrałem do tego, na początku nie umiałem nawet dodać produktu, dla tego przez ten czas chciałbym się podszkolić, nie muszę stawiać od podstaw sklepu, mam zamiar zlecić dopieszczenie sklepów innej firmie, ale dobrze by było żebym wiedział co w trawie piszczy i żebym mógł zauważyć że ktoś mi coś miesza(niewiem czy to moja jakaś paranoja).

Umowy to nawet nie dostałem żadnej, mimo że coś tam miał jakąś wysłać, chyba zauważył że jestem laikiem w tych tematach i nie wysłał mi jej żeby podatku nie zapłacić, mogło tak być?

Teraz co mam zrobić zmienić hasło do panelu sklepów prestashop? można zmienić ?

Czyli mówisz że PHP, HTML,CSS,JS, było by wystarczające aby orientować się czy coś niepokojącego dzieje się w sklepach?

Czas na nauke miałbym codziennie gdzieś po 2-3h, przez 1,5 roku uczę się jeszcze od podstaw angielskiego pisania i czytania.

 Sklepy już są, 2 sztuki, połączone multistore, pozostaje je tylko dopieścić, dobrze by było samemu jak najwięcej umieć skonfigurować,poustawiać wszystko.

Pytanie mam jeszcze o hosting bo mi coś się nie chce wierzyć, straciłem kilka stów, wykupiłem hosting na leaseweb.com,  po czym firma robiąca mi sklepy stwierdziła że coś jest nie tak z tym hostingiem bo domeny nie da się jakoś podpiąć, czy że niema adresów dns, coś w tym stylu, i musiałem drugi hosting wykupywać, prawda to może być, czy ich jakieś braki w wiedzy?

I co z tym forum na skrypcie IP.Board ? Znalazłem firmy które zajmują się tworzeniem for, ale tak jak w przypadku sklepów też mam lekkie paranoje, że specjalnie mieszali by mi coś w skrypcie abym tylko płacił. Ale mimo to pewnie bym zlecił budowę firmie, bo sam ciężko było by mi po ogarniać wszystko, ale zawsze lepiej jest jak najwięcej wiedzieć żeby coś wywęszyć niepokojącego, znajomość PHP, HTML,CSS,JS, była by tu też pomocna? gdzie najlepiej takie kursy kupić, na tym forum znajdę takie informacje?

I ciekawi mnie czy większość właścicieli sklepów internetowych i for dyskusyjnych to są programiści czy normalni lajkowie w tych tematach? po prostu zlecają firmom zrobienie wszystkiego a oni tylko tym zarządzają?, więc nie trzeba być programistą?
komentarz 30 lipca 2018 przez pdgk15 Nowicjusz (200 p.)
???
komentarz 30 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Powiem Ci, że bardzo dziwną firmę znalazłeś...

Ja współpracuję z dwoma hostingami, linuxpl i mydevil i koniec kropka, na innych nie pracuję... może i taki kaprys ale mogę sobie na niego pozwolić, bo wsparcie techniczne w obu tych firmach jest po prostu rewelacyjne.

Gdy przekazywali Ci produkt, czyli sklep to powinieneś dostać od nich nie tylko dostęp do panelu admina sklepu ale i dostęp do samego serwera, w końcu płacisz za to.

A tak na marginesie... to w firmach które wymieniłem roczny koszt serwera z domeną, ssl na dyskach SSD to ok. 200-300zł netto rocznie, zależy od wymagań, ale w większości przypadków przynajmniej na początek to starczy...

Co do kursów programowania... osobiście jestem przeciwny... a to tylko dlatego, że już parokrotnie spotkałem osoby po bootcampach, które umiały tylko na prawdę same podstawy, których szybko nauczysz się samodzielnie bez wywalania dużej kasy na kursy... W necie jest mnóstwo darmowej wiedzy, o webie to już w ogóle...

Poszperaj po wątkach na tym forum pod hasłem nauka javascript, html, css i znajdziesz wiele ciekawych linków.

I ciekawi mnie czy większość właścicieli sklepów internetowych i for dyskusyjnych to są programiści

Nie. Sklep internetowy to produkt jak każdy inny... placówka medyczna zamówi system do zarządzania wizytami, a hurtownia zamówi wykonanie sklepu, katalogu itp. Portal taki musi mieć odpowiednio dobry i klarowny panel zarządzania dla klienta, np. do zarządzania produktami, natomiast wszelkie zmiany programistyczne to już kwestia zwnętrznej firmy. Owszem są pewnie i tacy, co sami sobie to robią... ale jest to mniejszość.

komentarz 30 lipca 2018 przez pdgk15 Nowicjusz (200 p.)
Po czasie znalazłem jedną opinie o tej firmie jakiegoś użytkownika, i wszystko się zgadzało, że olewa klientów. Sklepy te zostały zrobione rok temu, więc już kawałek czasu.

Serwer musiałem samemu wykupić(przy tym biznesie zalecany jest zagraniczny serwer,konkurencja tez tak ma ), najpierw holenderski jakiś za 700zł, okazał się według ich jakiś zły, to kupiłem za 1200zł amerykański, był ok, tyle że nie odpaliłem biznesu.

Mam takie pytanie bo jedynie teraz mam dostęp do panelu prestyshop moich sklepów, a jak bym wykupił jakiś serwer, w sumie mam na home.pl kupiony w promocji i chciał sklepy wrzucić na niego to jak się to robi? czy nie powinienem mieć jakiegoś pliku?

I jeszcze takie pytanie(to moja jakaś naprawdę paranoja). Przykład, sklepy mi generują duże zyski, i jak się wtedy zabezpieczyć żeby firma projektująca mi sklep nie przejęła mi go?, jeśli nie mieli by dostępu do domen i serwera(sam bym chyba poradził sobie ze skonfigurowaniem) to nic by nie mogli zrobić? jeszcze hasło w panelu presty też było by zmienione, aby nie mogli  się zalogować, wtedy jestem bezpieczny? czy mogli by jakoś bazę klientów czy coś w tym stylu skopiować?, albo przekierowanie z mojej domeny na ich domenę zrobić? to samo z forum internetowym, mogli by jakoś skopiować zawartość całego forum nie mając dostępu do serwera, panelu skryptu, domeny?

Zabieram się za studiowanie PHP, HTML,CSS,JS,  tylko nie wiem z czym to się je i od czego zacząć?
komentarz 2 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Troszkę dramatyzujesz, ale tak szczerze mówiąc to najlepiej zacznij się uczyć podstaw back-endu i frontu oraz wymiany informacji między nimi, poczytaj o hostingach itp. i z czasem sam sobie odpowiesz na swoje pytania. Teraz trzeba by zrobić wyklad np. o protokołach czy API itp. a na ten temat jest sporo w necie i książkach.
–1 głos
odpowiedź 31 lipca 2018 przez pdgk15 Nowicjusz (200 p.)
???
komentarz 3 sierpnia 2018 przez pdgk15 Nowicjusz (200 p.)
dalej nie wiem

podstaw back-endu i frontu czyli co dokładnie?

 

wyklad np. o protokołach czy API itp    gdzie moge je znaleźć w necie?

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 190 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 159 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 74 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2023 w Systemy CMS przez el maccho Użytkownik (620 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...