• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed ukrywanie kodu źródłowego

Object Storage Arubacloud
–6 głosów
1,785 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2018 w HTML i CSS przez lukas Początkujący (440 p.)
zamknięte 29 lipca 2018 przez lukas
Jest jakiś skuteczny sposób na ukrywanie kodu źródłowego HTML? nie chodzi mi o funkcję typu hidden, lub display:none w css... a o to, by ten kod jednocześnie się wykonywał i po prostu nie pokazał w źródle (tak samo jak niejawny jest php). Chciałbym zablokować dostęp do odnośników z grafiką. Wiem, że całkowicie i tak nie da się tego zrobić, ale niektórym to nawet trzeba utrudniać życie :) zablokowałem funkcje kopiuj PPM, ale jak ktoś wejdzie w kod to i tak ma tam wszystkie odnośniki do grafiki.

jakieś propozycje? szukałem w necie i wszystko co znalazłem to brak rozwiązań, ale zapytać zawsze warto, może ktoś wpadł na coś innego, albo istnieją sposoby zabezpieczeń, o których jeszcze nie słyszałem

dodatkowo chodzi o grafikę svg :)
komentarz zamknięcia: ludzie są niepoważni

4 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 29 lipca 2018 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Wg mojej wiedzy jest to niemożliwe. Przeglądarka potrzebuje kodu HTML, aby wygenerować stronę, więc musi być on jawny. Mógłbyś niby jakoś zaszyfrować go i deszyfrować za pomocą JS, ale i tak będzie on widoczny w narzędziach deweloperskich.
+4 głosów
odpowiedź 29 lipca 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Ależ bez nerwów, proszę. smiley

Tu już nie chodzi o to, czy ty masz jakiś moralny obowiązek udostępniania kodu źródłowego, czy nie - ta kwestia zależy już wyłącznie od Ciebie (choć faktycznie, jeżeli nie ma się konkretnego powodu, żeby takie rzeczy ukrywać - a raczej się nie ma - no to warto kod upubliczniać).

Sprawa ma się tak, że kodu w całości nigdy nie zataisz - w przeciwnym wypadku przeglądarka nie miałaby jak go wykonać. Można jedynie utrudnić czytelność kodu, stosując tzw. minifikację, czy też zaciemnianie kodu. W każdym razie możesz sobie do woli blokować klikanie prawym przyciskiem myszy, kto jest ogarnięty to sobie poradzi z tym w bardzo łatwy sposób:

  • Może przed adresem na pasku wpisać view-source:
  • Może pobrać plik na przykład przy pomocy wget
  • Jakieś inne rozwiązania się pewnie znajdą wink

Także to "zabezpieczenie" jest za przeproszeniem guzik warte, a jest bardzo irytujące (zdarzyło mi się trafić na stronę, z której nie mogłem skopiować treści - więcej jej nie odwiedziłem).

Ja na Twoim miejscu dałbym sobie spokój. A skoro uważasz, że grafika png jest trudniejsza w modyfikacji niż grafika SVG, no to czemu nie skorzystasz z tej pierwszej?

komentarz 29 lipca 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
@lukas i nie daje Ci do myślenia, że wszyscy w tym temacie Ci odradzają pewne rozwiązanie, odsyłając m.in. do konkretnej dyskusji z konkretnymi argumentami?
komentarz 29 lipca 2018 przez lukas Początkujący (440 p.)
Większość wypowiadających się niczego nie rozumie i piszą mi o rzeczach, o których mam świadomość. Jakie mam objąć stanowisko w tej sytuacji?
komentarz 29 lipca 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Zastanowić się, czy aby na pewno nie rozumieją? Jeśli uważasz większość za ignorantów, to prawdę mówiąc nie dziw się, że dyskusja się nie klei…
komentarz 29 lipca 2018 przez lukas Początkujący (440 p.)
Dyskusję już zakończyłem i nie rozumiem dlaczego dalej ciągniesz temat.
komentarz 29 lipca 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

right clicka można ustawić nad poszczególnym elementem jak np img

Co jest konfudującym dla usera zachowaniem, bo "right click -> wstecz" będzie działać w niektórych częściach strony, ale nie na innych.

Większość wypowiadających się niczego nie rozumie i piszą mi o rzeczach, o których mam świadomość. Jakie mam objąć stanowisko w tej sytuacji?

Nic, najwyżej zaakceptować że to nie ma sensu.

+1 głos
odpowiedź 29 lipca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Tylko pytanie poco ukrywać html?
I tak główna wartość biznesowa jaką generuje aplikacja to niewidoczny backend, a html to elementy wizualne
Dlatego to co może być publiczne, czyli wyświetlanie robi sie widoczne dla użytkownika
A to co chcemy ukryć, czyli np system pozycjonowania, ukrywa się przed użytkownikiem

Po kradzieży html dużo nie można zrobić, bo i tak złodziej musi dopisać masę backendu żeby to działało tak jak powinno
I też coś mi się wydaje, że strony podszywające się można zgłaszać, pewnie nawet zażądać odszkodowania jak powoduje widoczne straty
–3 głosów
odpowiedź 29 lipca 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
Użyj PHP

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 210 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2019 w Grafika i multimedia przez HackerProgramer Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,628 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2015 w PHP przez migacz100 Mądrala (5,410 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,240 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2015 w HTML i CSS przez niezalogowany

92,554 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,535 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...