• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakich języków programowania używasz? [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
722 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2018 w Offtop przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)
Witam! Robię taki mały research o tym jakie języki programowania są najbardziej popularne i pomyślałem, że możnaby zrobić ankietę na forum i zobaczyć ilu użytkowników  kożysta z danych technologii i zobaczyć mw. która grupa jest najliczniejsza.

Nie wiem czy był już taki temat na forum, ale nie znalazłem żadnego podobnego, jeśli jest inaczej to z góry przepraszam ;)

Jeżeli używasz innego języka niż z tej listy to podziel się z informacją w odpowiedzi.
Możliwe odpowiedzi:
C / Objective C (7 głosów, 5%)
C++ (20 głosów, 15%)
Java (14 głosów, 10%)
C# (13 głosów, 10%)
JavaScript (+ HTML, CSS) (25 głosów, 19%)
Python (13 głosów, 10%)
PHP (17 głosów, 13%)
SQL (11 głosów, 8%)
Scala (2 głosów, 1%)
R (1 głos, 1%)
Swift (3 głosów, 2%)
Pascal/Delphi (1 głos, 1%)
Ruby (1 głos, 1%)
Kotlin (5 głosów, 4%)
Lua (2 głosów, 1%)
komentarz 27 lipca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Dlaczego w tej ankiecie C jest na równi z tym okropnym ObjectiveC?
komentarz 29 lipca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

Ja uzywam NIM i polecam go wszystkim!

 

@Tomek Sochacki, Tak Pascal i Delphi trzymają się mocno "komerchy", są na świecie dwa tuziny programistów klepiących w tych językach ;)

 

 

komentarz 29 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
http://krzysztofjelonek.net/koniec-ery-pascala/

nie no to jakiś żart czy w szkołach na serio jeszcze uczą Pascala...? I może jeszcze motywują uczniów ile to kasy nie zarobią jako Junior Pascal Developer :D (albo Junior Turbo Pascal Software Engineer :)
komentarz 29 lipca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ja się spotkałem, że na studiach z podstaw programowania uczą Pascala, ale nie dla celów komercyjnych tylko ten język jest dobry pod względem dydaktycznym dla początkujących programistów.
komentarz 29 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
ja to bym chciał na swoich studiach mieć na 1 latach Pascala zamiast np CPp, u mnie inaczej było. Szkoda że np Python to już jest dla wybranych :D

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
SQL to nie język programowania

 Jest... to  strukturalny język zapytań na marginesie
komentarz 29 lipca 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
.. i język deklaratywny tak na drugim marginesie :)
0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Nie ma w ankiecie języka programowania Rust w którym jest pisany Firefox, system RedoxOS, mikroserwisy, FuchsiaOS i wiele innych różnych wydajnych programów. Rust to ulubiony język programistów na Stackover, do tego jest wyżej w rankingu jak jakiś tam Kotlin.

https://bulldogjob.pl/news/206-5-ulubionych-frameworkow-i-jezykow
komentarz 29 lipca 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
A brałeś pod uwagę ARM i wszystkie te routery, małe urządzenia, nie tylko smartfony, tablety.
komentarz 29 lipca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

@spokojny, Jaka część rynku to tworzenie jąder systemów? W porównaniu do np. backendu?

Siedzę w branży backendowej, większość zleceń jest właśnie z niej... W takim razie zlecenia niskopoziomowe to zdecydowana mniejszość. TIOBE INDEX KŁAMIE.

Gratuluję sposobu rozumowania charakterystycznego dla płaskoziemców. 

komentarz 29 lipca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

@spokojny, FuchsiaOS?? Mogę się mylić, ale chyba powstaje w Dart (???)

komentarz 29 lipca 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Wikipedia pisze, że rdzeń tego systemu napisany jest w C/C++ a reszta Mixed w Rust, Python, Swift, TypeScript, Dart i Go.

https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Fuchsia
komentarz 29 lipca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Spoko. Bo czytając o appkach mobilnych we Flutterze kilka razy się natknąłem na info że Dart dostanie nowe życie jak Fuchsia trafi do smarkfonów i tabletów. I było tam info, ze sam system też jest pisany w Dart, ale jak widać jest to połączenie różnych technologii.
0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2018 przez niezalogowany
Aktualnie jestem na przechodzeniu z Frontu na Backend. Przechodzę na PHP :)

Fajna inicjatywa, fajnie mieć taką bazę danych na naszym forum :) nie chodzi o globalne statystyki, ale o to, jak się plasują dane języki na TYM forum :) popieram i fajnie by przypiąć na weekend :)
komentarz 29 lipca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Żeby to miało sens powinno powisieć dłużej, tak żeby z 500-1000 osób wypełniło ankietę.

Poza tym: Nima Nima! Nie ma też Rust, Elixir, Crystal i paru innych ciekawych języków. Jest R a nie ma Julci.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 2,098 wizyt
+2 głosów
6 odpowiedzi 16,205 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 159 wizyt
pytanie zadane 22 października 2017 w Offtop przez Sławek Obywatel (1,270 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...