• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Z jakiego źródła uczyć się programowania?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
630 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Deriquest Użytkownik (550 p.)
edycja 24 lipca 2018 przez Deriquest
Okej

Mam język którego chciałbym się nauczyć, mam motywację ale mało kto porusza temat "skąd się uczyć?"

Książki, filmy na youtube, kursy, strony internetowe?

A co jakie 2 źródło? Po przerobieniu np 1 kursu na youtube lepiej postawić na zdobywanie wiedzy w praktyce (przy pisaniu aplikacji) czy przerobić np książkę?

3 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 25 lipca 2018 przez sebeks Mądrala (5,300 p.)
wybrane 25 lipca 2018 przez Deriquest
 
Najlepsza
Najlepiej uczyć się w wielu źródeł. Wypisałem to w kolejności przypadkowej. Na przykład:

1) ebooki - czasem są za darmo (np. Eloquent Javascript, ebooki z codziennej promocji Packt)

2) kanały Youtube - i tego jest cała masa (Od zera do Webdeva, Samuraj programowania, kodu.je, hello roman, overment to jest 5 kanałów po polsku z webdevu, a pewnie jest więcej)

3) kursy online - i tu są darmowe (freeCodeCamp, CodeAcademy) i cała masa płatnych

4) książki papierowe - przy całej masie zawartości w internecie, czasem warto sobie siąść z książką, bo one często tłumaczą jak coś działa, a nie tylko pokazują, że działa jak w treściach online. Książki o algorytmach raczej szybko się nie starzeją.

5) OFICJALNA DOKUMENTACJA - jeśli uczysz się jakiejś konkretnej technologii to często oficjalne dokumentacje zawierają porady jak zacząć, proste samouczki, wiele przykładów gotowych rozwiązań z kodem. Oczywiście są lepsze i gorsze dokumentacje, ale moim zdaniem od pewnego poziomu nauki dokumentacja zawsze będzie numerem jeden.

6) fora internetowe takie jak tu lub inne jak Stackoverflow - jeśli utkniesz lub masz problem to na 99,999% ktoś wcześniej miał ten sam problem i na forach znajdują się rozwiązania, tylko trzeba ich poszukać.

7) WŁASNY PROJEKT - to powinno być coś co chcesz zbudować, cel nauki. Na przykład możesz chcieć zbudować prosty kalkulator (dodawanie, odejmowanie, itd..) a potem używać swojego zamiast tego, który masz w komputerze. Na początku własne projekty powinny być małe i proste.

8) portale z zadaniami do zakodowania - takie Codewars, SPOJ, daily programmer, gdzie masz krótkie zadania do zakodowania, głównie algorytmy.

9) Facebook i dołączenie do otwartych grup typu "HTML, CSS i JavaScript pierwsze kroki" i czytanie o co ludzie pytają i z czym mają problemy, jakie projekty pokazują

10) spotkania i warsztaty - ale te z reguły są tylko w  dużych miastach i często są płatne i są bardzo rzadko

11) portale z udostępnionymi projektami - np. Codepen, Github gdize mozna obejrzeć sobie działający projekt i kod lub sam kod udostępniony publicznie

12) strony poświęcone językowi, blogi programistów - często zawierają super artykuły

Jest tego sporo i naprawdę brakuje czasu by skorzystać z tego wszystkiego :) a każdy punkt można  by jeszcze rozwinąć.

I teraz NAJWAŻNIEJSZE najpierw musisz zastanowić się co chcesz programować (aplikacje, mobilki, webowe), bo to się znacznie różni miedzy sobą i dopiero wtedy zacząć szukać źródeł. WAŻNE jest też to, że jeśli zdecydujesz się np. na mobilki a za dwa lata zmieniasz zdanie i pójdziesz w webowe programowanie to nie ma problemu i większość wiedzy będzie ta sama, tylko detale języków i technologii będą inne, czyli po takiej zmianie dużo szybciej dojdziesz do poziomu jaki miałem we wcześniejszych rzeczach które robiłeś.
+1 głos
odpowiedź 24 lipca 2018 przez niezalogowany
Nie jestem żadnym Ekspertem w tym temacie, ale:

Uczysz się na początku podstaw obecnych w każdym języku,  uczysz się rzeczy typu: pętle, zmienne,funkcje itd. Po opanowaniu podstawowych zagadnień skupiasz się na składni danego języka i jak już go "ogarniasz" to próbujesz coś swojego stworzyć lub modyfikujesz gotowe skrypty i patrzysz z czego wynika to i to, co się stanie jak użyję tej funkcji, co wyjdzie jeżeli zastąpię ten parametr...

Chcesz np. stworzyć formularz w PHP to:

1. Szukasz gotowego formularza i analizujesz go z pełnym zrozumieniem,

2. Modyfikujesz go pod siebie, bawisz się wartościami

3. Próbujesz dodać walidację, zablokować różne pola

4. Jak powyższe założenia spełnisz i zrozumiesz to możesz np. połączyć formularz z bazą itd.

 

Najważniejsza w każdej dziedzinie życia jest praktyka i systematyczność. Zaglądaj do dokumentacji języka, szukaj tutoriali w Internecie, baw się językiem :) Może są dostępne dobre książki, ale osobiście nie mogę Tobie nic polecić.

Istotne jest żebyś przy analizie skryptów nie przepisywał bezmyślnie kodu, bo się niczego nie nauczysz.
0 głosów
odpowiedź 24 lipca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Jeśli nie chcesz pchać się w koszty proponuje kanał na YouTube Pasja informatyki. Powiedz jakiego języka chcesz się uczyć albo co chcesz robić ?
komentarz 24 lipca 2018 przez niezalogowany
Pasja Informatyki to bardzo fajny kanał - bardzo mi się podoba sposób prowadzenia tego kanału przez Mirka i jego kolegę od sieci (przepraszam, ale wyleciała mi z głowy godność tego drugiego Pana :) Damian Stelmach?)...

Osobiście polecam zawarty na tymże kanale materiał początkującym, ale na dłuższą metę to się moim zdaniem "wtopi".

Internet jest naprawdę pełen wiedzy na każdy temat i to za darmo, trzeba tylko potrafić odpowiednio filtrować zawarty tam kontent + do każdego języka jest dokumentacja bogata w wiedzę, no... w zależności od języka, bo są dokumentacje lepsze i gorsze.

Podaj proszę jakiego języka chcesz się nauczyć :) Myślę, że ktoś z forum Ci doradzi.
komentarz 25 lipca 2018 przez Deriquest Użytkownik (550 p.)
Uczę się Pythona 3

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 629 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 1,544 wizyt

92,567 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,616 komentarzy

61,953 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...