• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy jest szansa żebym sobie poradził?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
764 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Atarii Użytkownik (770 p.)
zmienione kategorie 21 lipca 2018 przez ScriptyChris
Nie dostałem się na studia informatyczne z powodu zbyt małej ilości punktów, ale dostałem szanse dostania się na studia matematyczne, kiedyś byłem całkiem dobry z matematyki, nawet jeździłem na jakieś konkursy, ale jak wiadomo jest tam bardzo duży odsiew, pod koniec roku zostaje około 20% procent studentów, resztę uwalają, moje pytanie są takie:

Czy mogę sobie na nich poradzić jeżeli z matury podstawowej miałem 70% a do rozszerzonej nie podchodziłem?

Czy jest na tych studiach fizyka, z której miałem tylko jeden rok nauki w technikum?

Czy pomoże mi to w nauce programowania, czy może nie będę miał w ogóle czasu na naukę Javy, z powodu braku czasu?
komentarz 21 lipca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Zła kategoria (Rozwój zawodowy)

7 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 21 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Skoro nie dostałeś się na informatykę to może pomyśl o jakiś zupełnie innych studiach. Jeśli mata Cię interesuje to idź na nią, jeśli nie to zastanów się co lubisz robić. Może będzie to coś w ogóle nie związanego nawet z kierunkiem ścisłym?

Programowania nauczysz się sam, to akurat wielki plus tej branży i wcale studia nie są Ci do tego potrzebne.

czy może nie będę miał w ogóle czasu na naukę Javy, z powodu braku czasu

Nie odbieraj tego jako jakiś atak na Twoją osobę, ale przyznam, że dość często widzę tu tego typu pytania i aż mi się nóż w kieszeni otwiera... Ja programowania uczyłem się już dawno, ale tak na prawdę miałem pewną przerwę związaną z tą branżą i dopiero parę lat temu tak porządnie przysiadłem do nauki głównie JS. Wielu studentów mówi, że nie ma czasu... szczerze? Gówno prawda... Ja uczyłem się wieczorami mając żonę i dwójkę małych dzieci, gdzie po pracy czas poświęcałem im, a do kompa siadałem 20+ na 3-4 godzinki dziennie. Także musisz po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie czy na prawdę chcesz się uczyć programowania. Jeśli będziesz studentem to niezależnie od kierunku czasu masz dużo i to na prawdę bardzo dużo tylko wiele osób tego niedocenia... 

Także jak pisałem, proramowania się nauczysz sam, to Ci gwarantuję, a o studiach pomyśl bardziej jak o nowym, bardzo ciekawym etapie życia, nowych znajomościach itp. itd. (uwierz mi, wiele znajomości pozostaje na lata) i wybierz to, co Cię interesuje, a czy to będzie matma, fizyka, fotografia, malarstwo czy cokolwiek innego to na prawdę ma mniejsze znaczenie.

I na koniec szczerze życzę Ci powodzenia nie tyle w dostaniu się na studia, co w znalezieniu jakieś drogi dla siebie :) A tak na marginesie... to studia nie wiążą się wcale z pracą... W mojej grupie na studiach tytuł mgr inż uzyskało ok. 20 osób, a obecnie (po ładnych paru latach) nawet nie 10 pracuje stricte w zawodzie :)

 

+1 głos
odpowiedź 21 lipca 2018 przez plucins Stary wyjadacz (11,110 p.)
Skoro nie dostałeś się na studia to może lepszym rozwiązaniem będzie pójść na zaoczne informatyczne i do pracy ? Do tego w trakcie studiów uczyć się tego co Cie interesuje, a jak po pierwszym roku będziesz chciał to pewnie będziesz mógł się przenieść na dzienne, a będziesz już rok do przodu.
+1 głos
odpowiedź 21 lipca 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Poziom matematyki w dużym stopniu zależy od uczelni, ale 70% z podstawowej matmy to mało. Nie pchałbym się na matematyke z braku laku. Jeśli potrafisz sam się uczyć i nie potrzebujesz nad sobą bicza w postaci wizji uwalenia semestru na studiach to ucz się sam, w przeciwnym wypadku idź na zaoczną informatyke.
0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2018 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
Trochę już późno zabierasz się do tej rekrutacji :D

Jeżeli chodzi o studiowanie matematyki to powiedziałbym, że to trochę taki średni pomysł jeżeli chcesz wiązać przyszłość z informatyką- wiadomo że informatyka w dużej mierze opiera się na matematyce, ale w zasadzie studiowanie matematyki jak słyszałem to czysta męczarnia i przerabianie jednego wzoru na k sposobów przez długi okres czasu. Możliwe, że to tylko plotki ale tak czy owak na twoim miejscu spróbowałbym z zaoczną informatyką lub coś tego pokroju, nadrobienia jak najszybciej umiejętności programistycznych i szybkie zatrudnienie się.
komentarz 21 lipca 2018 przez Atarii Użytkownik (770 p.)
Jest sens studiowania zaocznie i pracy w innej branży przez ten czas?
2
komentarz 21 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

@ForeverFriendzone,

Jeżeli chodzi o studiowanie matematyki to powiedziałbym, że to trochę taki średni pomysł jeżeli chcesz wiązać przyszłość z informatyką

Mój tata przez parę ładnych lat pracował z programistką, która kończyła właśnie matematykę i zawsze powtarzał, że wszyscy w firmie bardzo ją cenili bo potrafiła naprawdę logicznie podchodzić do problemów i umiała stworzyć bardzo wydajne i dobre algorytmy, co przy pracy na bardzo dużych bazach danych nierzadko było przydatne. Także nie skreślałbym matmy, chyba, że pod pojęciem programisty utożsamiamy gościa od stronek na WP to faktycznie, matma mu niepotrzebna...

0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2018 przez qlucha Obywatel (1,790 p.)

A odpowiem ci .Tak z ciekawości mimo ,że sam  mam siebie za amatora i nie pracuje w zawodzie IT, ale interesuję się informatyką tylko dla siebie.

Może, zamiast studiów idz na kurs boot camp. Wiem ,że są drogie i może ktoś był to się tutaj wypowie czy warto.

Jedna z fachowych wieloletnich opini z branży programowania:

Sam spotkałem się w pracy zawodowej z wieloma doskonałymi programistami, którzy nie ukończyli informatyki, ani nawet kierunku ścisłego. Całą swoją wiedzę zdobyli praktyką, odpowiednimi kursami i certyfikatami zawodowymi.

Historia paru osób ,którzy odnieśli wielki sukces w branży i przyczynili się do ogromnego skoku i ewolucji w branży a nie skończyli studiów czy nawet zostali wywaleni z pracy. Mówi sama za siebie , takie nazwiska jak Steve Jobs, Bill Gates,  Larry Ellison, Paul Allen, czy Zuckerberg nie ukończył studiów.

Kto by pomyslał, że takie nazwiska nie mają wykształcenia IT z najwyższymi ocenami na końcowym świadectwie i jeszcze z roboty ich wywalali.

Dla mnie osobiście, najważniejsze jest rzemiosło, to czego tak naprawdę się nauczyłeś, i rozumiesz jak działa i jak tego można efektywnie używać.  A prawdziwe rzemiosło zdobędziesz tylko codzienna pracą nad kodem nie muszą to być studia.

Może jakieś boot campy, ale nie polecam jako dopiero początkujący, bo tempo mogło by cię przerosnąć i przytłoczyć za bardzo. Ale wydaje mi się że, boot campy wysterowane są nie na zakuwanie modułami bez praktyki , tylko skupiają się na rzemiośle i tak zwanym zdobyciu skill'a.

(chociaż nie mówię że studia są złe, ale są także jedną z opcji a nie  jedyną opcja nauki programowania)

A i taka jeszcze jedna ciekawostka dla ciebie, twórca języka C++  Bjarne Stroustrup, stwierdził ostatnio że, sam w niektórych dziedzinach jest początkującym amatorem i wielu rzeczy nie rozumie. A stworzył potężny język programowania.

Piszę tylko dlatego. Abyś się nie zniechęcił. Na razie powodzonka .

(Jedna uwaga, nie jest moim celem porównywanie kogokolwiek do tych osób wymienionych u góry, jeśli ktoś sobie pomyśli że, a ten to  myśli że, zostanie nowym Stevem Jobsem to przyjade osobiście i zażądam walki na pięści, jak ktoś kontekstu nie rozumie , chodzi mi tylko o prawdziwy obraz i historie branży IT i jej rozwoju , taka mała uwaga dla niekumatych i złośliwychsmileyyes. )

0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2018 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
edycja 21 lipca 2018 przez Greeenone
Moim zdaniem to studia są jedną wielką głupotą które dają Ci tylko papierek... Ukończyłem technikum na kierunku grafiki komputerowej a następnie wybrałem się na 3 letnie studia. Pierwszy rok był ogólny. Trochę wszystkie.. 3D, web devu, tworzenie obrazków, malowanie i wszystko co jest z tym związane. Ogólnie taki rok przygotowawczy dzięki któremu można poznać odrobinę kierunki i się zdecydować.

Udało mi się zdać pierwszą klasę i trafiłem do drugiej, gdzie jest już specjalizacja (W moim przepadku Design Web i multimedia). To, co przeżyłem na tym roku to jest jakaś tragedia... zakończyłem przez to naukę tam i postanowiłem iść do pracy.

W drugiej klasie jest założenie aby uczniowie po ukończeniu danego roku potrafili tworzyć strony (Fronted dev (html css i js) a w trzeciej back end (MySQL i PHP). Front dev to co widzieliśmy to czcionki, floaty, nawigacja i tabele. Po co flex ? Po co grid ? Responsywność wiedzieliśmy tylko przez 1h... JS w sumie nie lepiej.. Ostatnim i "najtrudniejszym" zadaniem było utworzenie kart które zmieniają zawartość div'a... A i nie zapominają o przedmiocie który związku z webdevem nie ma tylko grafiką 3D... Odbijanie się świateł na różnych powierzchniach, obliczanie tego itd.

Najgorsze z tego wszystkiego, że takie osoby potem dostają się do pracy tylko dlatego, że mają dyplom a ich prace dzięki którymi zdali rok są tragiczne i to jest jeden wielki śmiech..  Nie mówiąc już o warsztatach i losowych grupach gdzie zawsze ktoś daje dupy...  

Po pierwszych czterych godzinach html css kazano nam stworzyć stronę w której opisujemy prezentacje.. Zostałem oblany tylko dlatego, że zamiast <section class="section--header> użyłem <header class="section--header">

Żebym samy nie uczył się na własną rękę, to do dnia dzisiejszego nie potrafiłbym wykonać nawet najprostszej strony html.

Został utworzony Google doc w którym anonimowo można było napisać feedback dot. roku i nauczycieli. Oczywiście wszystkie wypowiedzi były tego właśnie typu co mój a nauczyciele na to odpisali "Web dev to radzenie se samemu". To po co przychodzić do szkoły skoro i tak mamy uczyć się na własną rękę?

Przykład stron które zostały przyjęte pozytywne na jury:

http://2018.mouna-arsalane.dwm.re/tfa/

Dla mnie, po roku na webdevie to jest śmiech...

 
Reasumując:

Jeśli jesteś osobą, którą programowanie pasjonuje, to ucz się na własną rękę(Kursy online, itd). Teoria ale i bardzo dużo praktyki. Bardzo dużo. Ważne jest to, abyś nie zwątpił i robił wszystko do końca. Pracodawcy przymykają oko na papierek jeśli potrafisz wykonać to o co proszą i gdy widzą że masz motywacje. Co im z papierka skoro ktoś ma kiepskie portfolio?

 Studia to tylko strata czasu. W momencie gdy ja już pracuję, inny jeszcze siedzą na studiach i mają rok (lub dwa gdy nie zdali). Przez to nadal nie nabywają doświadczenia a ja planuję otworzyć coś własnego po  jakichś 2 - 3 latach.

A tutaj obrazek które dokładnie streszcza takie sytuacje

https://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/201209/1346457186_dablop_600.jpg

Nie mówię też, że wszystkie studia są złe (Te na które ja poszedłem są bardo popularne w Belgii ale to dzięki kierunku 3D oraz Gamer art, to co oni tam tworzą to coś niesamowitego)

Tutaj jest nawet cały artykuł opisujący jak to wyglądało.

https://p.henix.be/L-ESIAJ-ex-HEAJ-c-etait-l-enfer-mais-c-est-fini
0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Z takim podejściem i myśleniem - szansy nie ma. Kto nie wierzy, ten  jest z góry skazany na porażkę
komentarz 21 lipca 2018 przez Atarii Użytkownik (770 p.)
Powinieneś zostać "kołczem" motywacyjnym i sprzedawać sposób na sukces xd

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 3,090 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 1,440 wizyt
–2 głosów
4 odpowiedzi 922 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...