• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak udoskonalić to forum i co poprawić? - czyli zbiór naszych sugestii

Object Storage Arubacloud
+29 głosów
1,192 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2015 w Sprawy forum przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
edycja 7 kwietnia 2015 przez Eerie
Forum jest fajne, ma miłą atmosferę i w ogóle, ale kilka rzeczy można poprawić, żeby korzystanie z foruma było przyjemniejsze. Ja już mam kilka sugestii.

1. Przy rejestracji przydało by się pole "powtórz hasło". Ja np. jestem osobą która czasem popełnia literówki, a wpisanie błędnego hasła przy rejestracji to głupia sprawa (wiem, że jest opcja przywracania hasła, ale lepiej nie musieć z takiej opcji korzystać). Konieczność powtórzenia hasła się imo bardzo przydaje i pozwala uniknąć później problemów z błędnie wpisanym hasłem podczas rejestracji.

Tą sugestię wysłałem panu Mirkowi na PW, ale myślę że w tym temacie też warto o tym wspomnieć. Może inni userzy również się do tego odniosą.

2. Żeby ta opcja "powiadom mnie (mój email), jeśli moja odpowiedź zostanie wybrana lub skomentowana" była domyślnie odznaczona. Zadomowiłem się na forumie i trochę zacząłem pisać, a parę razy zapomniałem odznaczyć wiadomość i już dostaję emaile :P

3. Menu prywatnych wiadomości jest bardzo schowane. Uważam, że prywatne widomości powinny mieć osobny button umieszczony wśród innych buttonów na górnej belce. Jeśli zaś mamy jakąś nową nieprzeczytaną wiadomość, niech ten button się zaświeci na czerwono a na buttonie wyświetli liczba nieprzeczytanych wiadomości.

Teraz jest beznadziejnie z tym. Gdybym przez przypadek nie wszedł w to menu, to bym za nic nie wiedział że mam nową wiadomość.

4. Jakiś shoutbox do luźnych pogawędek na czacie. Shoutboxy są fajne. Fajnie jest się czasem ładnie przywitać z ludźmi na SB, fajnie pogadać na jakiś totalnie luźny temat... Shoutbox by się przydał.

5. Różne opcje kolejności wyświetlania postów w tematach. Jeśli szukam jakiegoś problemu, to najlepiej jest gdy najwyżej punktowane posty znajdują się w temacie jako pierwsze. Ale gdy czasem przeglądam forum i chcę zobaczyć tylko posty od ostatniej wizyty w temacie albo mam na myśli jakiś luźny i mało związany z jakimkolwiek problemem temat w offtopicu, bardziej by się wtedy przydało wyświetlanie postów chronologicznie - najstarsze na początku i najnowsze na końcu albo na odwrót. Przydałaby się możliwość wybrania kolejności wyświetlania postów.

7. Jakaś strona "o mnie" albo coś innego w profilu, gdzie user może wpisać dowolną treść. Zareklamować swoją działalność, napisać parę słów o sobie... cokolwiek.

8. Możliwość podglądu postu przed wysłaniem.

9. System znajomych, żeby można było dodawać innych użytkowników do znajomych i tak dalej. Na forum na pewno będzie masa fajnych userów, więc jakiś prosty system przyjaciół by się przydał, żeby mieć wszystkich przyjaciół w jednym miejscu i tak dalej.

Myślę, że ze względu na miłą atmosferę na forum system wrogów nie będzie potrzebny x.x

10. Więcej pól w profilu. Jakieś gadu gadu, link do facebooka, link do kanału na YT, jakieś inne rzeczy. Jeśli chciałbym ułatwić ludziom znalezienie mnie w innych miejscach w sieci oraz kontakt poza tym forum, to więcej pól które mogę wypełnić w profilu się na pewno przyda.

Zebrało się 10 punktów. Piszmy tutaj różne nasze sugestie i propozycje udoskonalenia forum: głupsze, mądrzejsze, mniej lub bardziej sensowne, ale nasze :) Zbierzmy je w tym jednym temacie, a pan Mirosław sobie przeglądnie ten temat, poczyta z łatwością te wszystkie propozycje i zdecyduje które z nich doda, a których nie.

25 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
wybrane 8 kwietnia 2015 przez Mirosław Zelent
 
Najlepsza

Mój pomysł dotyczy lepszego sortowania pytań. Wydaje mi się, że oprócz kategorii powiny być dodane działy. Dzięki temu wyświetlałyby się tylko interesujące nas pytania.

Wydaje mi się, że byłoby dobrze gdyby na samej górze były trzy przyciski odpowiadające działom takim jak : "Kod", "Inne zagadnienia programistyczne" i "offtop". Domyślnie wszystkie zaznaczone (tudzież podświetlone), po kliknięciu w jedną z opcji odznacza się  ona (tudzież przestaje być podświetlona) co skutkuje tym, że nie wyświetlają się na stronie pytania z niezaznaczonego (nie podświetlonego) działu. Po ponownym kliknięciu znów się wyświetlają.

Oprócz tego oczywiście trzeba byłoby zrobić tak, aby użytkownik zadając pytanie musiał wybrać zarówno kategorię (które zostałyby bez zmian) jak i dział (można to nazwać nieco inaczej). 

To bardzoby pomogło w organizacji forum. Nawet jeżeli nie podoba się panu Panie Mirosławie pomysł z działami do dobry byłby chociaż sam przycisk wyłączający wyświetlanie pytań z kategorią offtop.

To o czym pisze działa np. na tej stronie  http://alpha.wallhaven.cc/search?categories=010&purity=100&sorting=favorites&order=desc. Na górze odznacza i zaznacza się kategorię, które będą wyświetlane.

1
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
Właśnie to realizuję - pomysł świetny i dziękuję za wkład w rozwój Forum :)
+9 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
Dziękuję za taki temat, wszystko zapisuję i analizuję na chłodno. Z czasem wprowadzę kolejne funkcjonalności.

Póki co dodałem powiadomienia, a checkbox przy "Powiadom mnie" powinien być domyślnie odznaczony :)

Co do punktu 9, to warto takiego użytkownika oznaczyć gwiazdką - wówczas w dziale "Moje" widzimy jego aktywność / posty :)

Pozdrawiam!
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Ja już klika razy przez tą chwilkę od wprowadzenia skorzystałem z funkcji powiadomień - bardzo przydatne!

Dziękujemy panie Mirosławie i liczymy na jeszcze więcej nowości! smiley

komentarz 11 kwietnia 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Ja proponuje coś pokombinować z tym edytorem, czasami nie wiem czy piszę: w "kodzie"  czy cytuję :D

Zlikwidować z niego takie cuda jak wybór czcionki, rozmiaru, tabelę, kierunek pisania tekstu.

Oczywiście to moje spostrzeżenia.
+7 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
edycja 7 kwietnia 2015 przez hit02

Możliwość usunięcia powiadomień - nie lubię mieć śmietnika w wiadomościach. smiley

Automatyczne wczytywanie nowych pytań i odpowiedzi. Trochę wkurza, jak piszesz post 5 minut i po wysłaniu okazuje się, że taka odpowiedź już jest.

komentarz 7 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)
Powiadomienia zostają :P lubię patrzeć jak ktoś daje łapkę w górę.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
To niech przyjdzie nowe powiadomienie z nową łapką. Do starego chyba nie wracasz, co? A poza tym nie musisz usuwać.
+5 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
edycja 8 kwietnia 2015 przez robert9620
Lepsze powiadomienia o wiadomościach prywatnych. Tzn jak dostanę prywatną wiadomość to nie chce dowiadywać się o tym drogą mailową tylko na stronie powinno być kółeczko np. z cyferką 1 jeżeli mam jedną wiadomość. Obecnie nie widać na stronie forum, że mam wiadomość, za to dostaje spam na maila.
1
komentarz 7 kwietnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Już jest informacja o powiadomieniach :) (prawy górny róg)
komentarz 7 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
Wow jestem pod wrażeniem, że tak szybko :)
komentarz 7 kwietnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Super rozwija się te forum :D
+5 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Popieram wszystkie, które wymieniłeś.

Szczególnie fajnie byłoby rozbudować system powiadomień tak żeby była jakaś sygnalizacja o nowej odpowiedzi np. poprzez jakąś ikonkę. Coś takiego, żeby nie przeoczyć czegoś co mnie dotyczy, o co teraz nie trudno. Tak samo jest z wiadomościami prywatnymi.
+5 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Warto by było też zrobić dział o Linuxie bo off topick  jest nim zalewany a wiele osób z niego korzysta
+4 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez nowyfolder Mądrala (7,250 p.)
Nie obraźcie się za porównanie, ale stronka w pewnym sensie jest takim Polskim Stack Overflowem i brakuje mi najlepszej opcji z SO, czyli filtrowania sobie pytań po interesujących mnie tagach. A jesli gdzies jest to chętnie się dowiem gdzie :)
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Chrzanek Użytkownik (830 p.)
Osobiście chciałbym aby wyświetlało się więcej pytań i odpowiedzi na stronie oraz żeby górne menu wędrowało wraz z nami.

edit: nie wiem czy to byłoby możliwe do zrobienia, ale jakby to w czym piszemy odpowiedzi pozwalało podkreślać błędy; chyba, że ktoś wie o jakimś dodatku do chroma i mógłby podać nazwę, byłbym wdzięczny : )
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
A tak w ramach tego pytania: https://forum.pasja-informatyki.pl/4047/w-jakim-wieku-zaczales-swoja-przygode-z-programowaniem-kodowaniem

Przydałaby się możliwość robienia ankiet na forumie.

Oraz coś tak podstawowego jak możliwość wpisania tytułu prywatnej wiadomości.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
PS. Tak jeszcze dodam, że bardzo fajna by była kategoria w której użytkownicy mogą pochwalić się tworzonymi przez siebie rzeczami.
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez CrookedKnee Gaduła (3,150 p.)
  1. Możliwość szybkiego robienia ankiet.
  2. Możliwość usuwania powiadomień.
     

Forum jest moim zdaniem jednym z lepszych w polskim internecie. Oby tak dalej panie Mirosławie :) !

+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Mógłby też być dział o Androidzie ponieważ wiele osób pewnie też i tym się zajmują ludzie na forum i pewnie dobra była by też możliwość tworzenia ankiet
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)
edycja 8 kwietnia 2015 przez Wirus

 

  • Dodać dział przeznaczony o forum - coś problemy, rozwój strony
  • Moderatorów, którzy będą sprawdzać dany dział i czyścić to co nie jest potrzebne. Użytkownik, który piszę, aby nabić posty. "Chciałbym ci pomóc, ale nie wiem jak" - WTF???, oczywiście nie spotkałem się z takim, ale porządku Pan Mirosław Zelent nie utrzyma jak będzie nas co raz więcej.
  • Ilość komentarzy, odpowiedzi - rośnie. Wynikiem jest nachodzenie liczb na ikonki, może by tak czcionkę zmniejszyć, albo literki przesunąć niżeć.
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez fobos Obywatel (1,400 p.)
20 postów na jednej stronie to troche za mało , przynajmniej kilkaset powinno sie przewinąć , już się nazbierało w kilka dni kilkadziesiąt stron , kto bedzie odwiedzał np788 strone jak ich tyle zaraz będzie? Przycisk skomentuj , edycja za bardzo kontrastuje , może jakiś pastelowy kolor tła aby wzrok skupiał się na tekscie.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
Ja tam bym zamiast tej ikonki z ołówkiem lepiej widział normalnego buttona "edytuj" przy swoich postach. Button byłby taki sam jak "odpowiedź" ale miałby innych tekst oraz inny kolor. Lubię mięć opcję edycji lepiej widoczną.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez fobos Obywatel (1,400 p.)
Posty tłustym drukiem też nie muszą być w pytaniach , chyba że to jakiś wyjątkowy post lub przyklejony.
komentarz 9 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
Ale te kilkaset pytań to tylko na PC obecnie w telefonie strona wczytuje się bardzo szybko i lepiej, żeby tak zostało, a kompy sobie poradzą.
+2 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Ja skolei proponuję ciemną skórkę. "Nasze oczy będą nam za to wdzięcznę." Dużo rozwiązań tutaj weszło by wgrę jak np. wybranie przez użytkownika wczytywanego css.
komentarz 11 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Po za tym wzbogacenie profilu użtkownika o dane kontaktowe i o opcję "o sobie".
komentarz 11 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Zabezpieczenie spamowe że po wysłaniu jednego postu trzeba odczekać np 30s zanim będzie można wysłać następny.
+1 głos
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)
edycja 7 kwietnia 2015 przez joker
W sidebarze powinno być pole, w którym będą wypisani dostępni w tym czasie użytkownicy.

Pozdrawiam serdecznie
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
Lepiej by było na dole strony, z możliwością zwinięcia żeby nie zajmowalo dużo miejsce jak forum będzie duże i będzie miało pierdyliard użytkowników. Ale mimo wszystko wydaje mi się to zbędne. Wyświetlanie liczby obecnie zalogowanych userów by się przydało. Chciałbym też widzieć którzy z moich znajomych (jak wejdzie opcja dodania kogoś do znajomych) są obecnie zalogowani. Ale globalnie dla wszystkich userów to imo nie ma sensu.
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)
  1. Przede wszystkim: moderacja. Niektóre pytania wołają o pomstę do nieba (stylistyka, gramatyka, ortografia, "goły" kod etc)
  2. Jakiś "guide/tutorial", a najlepiej oba połączone, jak powinno wyglądać pytanie (oczywiście, żeby moderatorzy mieli się o co "oprzeć" moderując ;)).
  3. Już ze dwa zduplikowane tematy widziałem a będzie ich coraz więcej (ergo: moderacja :))
  4. Tak samo jest z pytaniami w których nawet nie da się zrozumieć o co chodzi, mogłaby pomóc np. moderacja
  5. Nie do końca jestem przekonany do kategorii. Wystarczyłoby chyba po prostu "Javascript", "PHP" etc. Jak ktoś jest zainteresowany Symfony to będzie wiedział, że to pehap :) Tym bardziej, że tagi bardzo ładnie służą za subkategorię.
  6. Prywatne wiadomości strasznie schowane
  7. Opcja sortowania pytań od najnowszych (teraz jest bardziej najnowsza aktywność, co też powinno gdzieś zostać)
  8. Avatary mogłyby być ciut większe (dla ślepych jak ja). np nad boxem z głosami i tegoż rozmiaru
  9. Może jakiś system "tagów użytkownika". Każdy przypisałby sobie tagi czym się zajmuje (np, HTML, CSS, JavaScript <- każde osobnym tagiem). Opcjonalnie mogłoby się to gdzieś wyświetlać przy poście.
  10. Jakiś system achievmentów np. brązowa gwiazdka przy avatarze za 10 "najlepszych odpowiedzi", srebrna za 100, złota za 500 (do przemyślenia te liczby). System tylko i wyłącznie po to, żeby oddzielić tych bardzo aktywnych, którzy piszą np. w off topie sporo, od tych, którzy dają najlepsze odpowiedzi (techniczne). Punkty są nie do końca miarodajne w każdej płaszczyźnie. Dodatkowy aspekt jest taki, że motywuje to do pisania odpowiedzi wysokiej jakości a emblemat dawałby prestiż i "szacunek na dzielni".

I to chyba tyle z pomysłów.

Będę walczył o moderację Panie Adminie :D Żeby forum miało jakość Twoich produkcji na youtube.

komentarz 9 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)
Aha no i oczywiście system warnów/banów (dalej wałkuję moderację) :)
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez enigmatycznyclay Bywalec (2,450 p.)
Jak juz napisalem w jakims watku uwazam, ze przydalby sie dzial/ zakladka w ktorej uzytkownicy pokazywaliby swoje kody z zapytaniem co jest zle.
1
komentarz 12 kwietnia 2015 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
Ale niech to będzie posegregowane według języka.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez KRX Początkujący (330 p.)
Nie wiem jak u was ale u mnie po kliknięciu na najnowsze pytania i odp nic się nie wyświetla.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)

Przed chwilą pojawił się problem, ponieważ gdy damy w kodzie ciąg znaków przypominających link to forum automatycznie dodaje znaczniki czego nie powinno robić w kodzie.

Problem pojawił się tutaj.

0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
Te liczniki pytań w kategoriach były fajne.

Podobne pytania

–2 głosów
1 odpowiedź 315 wizyt
+16 głosów
6 odpowiedzi 358 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Sprawy forum przez niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi 1,272 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...