• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

CoffeeScript jako alternatywa dla JavaScript - można?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
663 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Powiem prosto. JavaScript mi nie wchodzi. Próbowałem x**x razy i nie. Różne źródła, tutoriale itd...

Jednak chcąc pracować jako programista back-endowy to nie da się uniknąć przynajmniej dotknięcia się frontu, a co za tym idzie JS'a. Jako alternatywę znalazłem CoffeeScript. Jednak powstaje pytanie, na ile jest to akceptowane w firmach? Nie mówię o tworzeniu frontu, ale jakby trzeba było coś napisać na szybko do JS, to ktoś by się przyczepił do pracy w ten sposób?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 19 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 20 lipca 2018 przez Secrus
 
Najlepsza
z CS nie pracowałem, ale może spróbuj popracować z TypeScript? To taka pewnego rodzaju "nakładka" na JS, a kod jest docelowo kompilowany do czystego JS (np. ES5). Pozwoli Ci to nieco poznać sposób pracy np. z silnym typowaniem, klasami, interfejsami itp.

Ale tak na prawdę warto mieć świadomość, że pod spodem de facto mamy JS i jego pewne indywidualne cechy... A co dokładniej w JS sprawia Ci problemy to może uda się je rozwiązać :) ?
komentarz 19 lipca 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
JS jest dla mnie bardzo mało czytelny. Pisanie funkcji jako argumentu funkcji, w której piszesz funkcję, która to z kolei przyjmuje jako argument kolejną funkcję, której ciało piszesz w wywołaniu... Tego typu kwiatki...

Na TypeScript nie patrzyłem jeszcze, też zerknę
komentarz 19 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Za dużo chyba chcesz przekombinować na dzień dobry :)

JS jest na pewno innym językiem niż PHP czy Java. Ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że tak na prawdę to język jak każdy inny. Zaczynałem kiedyś od Pascala, przez trochę zabawy z C++ po PHP i co nie co w Java ale odkąd poznałem JS to pozostał ze mną do dziś :)

Także ja polecam JS bo jest po prostu wg mnie bardzo przyjemny tylko trzeba do niego porządnie przysiąść.

Jeśli chcesz iść wyłącznie w back-end to o ile nie przyjdzie Ci siedzieć w node to pewnie będzie to PHP, Java, C itp. ale mimo wszystko warto poznać choćby podstawy JS żebyś mógł np. skonfigurować sobie jakiś plugin itp.
komentarz 19 lipca 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Pisanie funkcji jako argumentu funkcji, w której piszesz funkcję, która to z kolei przyjmuje jako argument kolejną funkcję, której ciało piszesz w wywołaniu... Tego typu kwiatki...

Fakt, że denerwują Cię funkcje jako wartości, podpowiada mi, że wolisz mocno obiektowy paradygmat. Co prawda w JS nie ma typowych klas, ale obiektowe pisanie jest jak najbardziej możliwe. 

komentarz 20 lipca 2018 przez niezalogowany
Pomimo tego, że JS jest bardzo elastyczny jeśli chodzi o podejście do programowania, funkcje jako first-class citizen trzeba zaakceptować i przyswoić.

Nieważne jaki superset się wybierze (albo nie wybierze w ogóle), napotka się na te same problemy.

Warto też zwrócić uwagę na to, że wybrany superset niekoniecznie musi znajdować się w stacku technologicznym danego projektu. Czysty JS ma tę przewagę, że zawsze jest.
komentarz 20 lipca 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
@Tomek Sochacki

Dzięki za polecenie TypeScripta, wydaje się być sensowną alternatywą, przynajmniej do momentu kiedy JS przestanie być dla mnie taki zły :)
0 głosów
odpowiedź 19 lipca 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Jednak chcąc pracować jako programista back-endowy to nie da się uniknąć przynajmniej dotknięcia się frontu, a co za tym idzie JS'a.

Nieprawda. Przy dobrze zrobionym backu nawet nie trzeba wiedzieć, jaki front będzie zasysał dane. I tak będziemy operować na API.

Niemniej CoffeeScript jest martwy i znienawidzony (w ankiecie State of JavaScript zajął zaszczytne miejsce najbardziej znienawidzonego dialektu JS). Ze wszystkich dialektów najmocniej trzyma się TypeScript, ale nie da się go na dłuższą metę używać bez dobrej znajomości JS-a. 

komentarz 19 lipca 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

dialektu JS

Chyba tylko humanista może porównać nadzbiór do dialektu ;)

2
komentarz 19 lipca 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
A tylko ścisłowiec może się przywalić do komunikatywnego zdania w takim kontekście ¯\_(ツ)_/¯
komentarz 20 lipca 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
@Comandeer, wszystkie ogłoszenia, które widziałem zawierały wymaganie o minimum średniej znajomości JS, więc przynajmniej czytania kodu nie da się uniknąć. Patrząc na zaproponowanego przez Tomka TypeScripta, wydaje się on całkiem sensowną alternatywą. Na początek ma mi on posłużyć głównie do zrozumienia mechanizmów działania JS'a (kompiluje TS -> JS i porównuje kod), a z czasem mam nadzieję, że uda mi się przekonać się do JS'a.
0 głosów
odpowiedź 20 lipca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Typescript jest znośny

Też nie lubie js (ta składnia i brak typowania eh), ale dość często trzeba zrobić coś po stronie frontendu jako backend
Chociaż tyle, że zazwyczaj ta praca, to wyświetlenie kolejnego kawałka tekstu lub elementu formularza, na zasadzie kopiuj-wklej

Zauważyłem że wielu programistów języków silnie typowanych takich jak np C#, dużo lepsze nastawienie ma do ts niż js, więc może to jest rozwiązanie
TS też jest często wykorzystywany, ma typowanie i składnia jest "normalniejsza" dla wielu osób z backendu

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 289 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w JavaScript przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,479 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...