• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Maven + java - zmienne środowiskowe

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,314 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2018 w Java przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
edycja 12 lipca 2018 przez Kondzio

Witam, mam pewien problem z konfiguracją Mavena na swoim komputerze. Krążę już dłuższy czas i nie wiem gdzie jest błąd.. po zainstalowaniu jdk pojawiły się foldery:

C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_171

C:\Program Files\Java\jre1.8.0_171

ścieżkę z jdk przypisałem do nowej zmiennej systemowej/środowiskowej JAVA_HOME.

Do zmiennej Path przypisałem ścieżkę C:\Program Files\apache-maven-3.5.4\bin

Wpisując w CMD %JAVA_HOME% ścieżka pojawia się prawidłowo. Jednak kiedy próbuję wpisać mvn -v, wyskakuje mi błąd:

 

Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: org/apache/commons/cli/ParseException
        at java.lang.Class.getDeclaredMethods0(Native Method)
        at java.lang.Class.privateGetDeclaredMethods(Class.java:2701)
        at java.lang.Class.privateGetMethodRecursive(Class.java:3048)
        at java.lang.Class.getMethod0(Class.java:3018)
        at java.lang.Class.getMethod(Class.java:1784)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.launcher.Launcher.getEnhancedMainMethod(Launcher.java:172)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.launcher.Launcher.launchEnhanced(Launcher.java:268)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.launcher.Launcher.launch(Launcher.java:229)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.launcher.Launcher.mainWithExitCode(Launcher.java:415)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.launcher.Launcher.main(Launcher.java:356)
Caused by: java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.commons.cli.ParseException
        at org.codehaus.plexus.classworlds.strategy.SelfFirstStrategy.loadClass(SelfFirstStrategy.java:50)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.realm.ClassRealm.unsynchronizedLoadClass(ClassRealm.java:271)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.realm.ClassRealm.loadClass(ClassRealm.java:247)
        at org.codehaus.plexus.classworlds.realm.ClassRealm.loadClass(ClassRealm.java:239)
        ... 10 more

 

Czy może JAVA_HOME muszę też gdzieś zamieścić? Czytałem też, że muszę dodać zmienną CLASSPATH ale im więcej kombinuję tym więcej mieszam.

 

@edit - zmieniłem za pomocą internetów trochę konfigurację, java -version działa, wpisując echo %JAVA_HOME% pokazuje folder C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_171, ale mvn -v dalej się wywala. Screeny zmiennych środowiskowych:

I PATH:

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 lipca 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
wybrane 13 lipca 2018 przez Kondzio
komentarz 12 lipca 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
W przypadku tego filmiku miałem błąd - wkleiłem zmienne nie do "Zmienne użytkownika X", a do Zmienne systemowe. Poprawiłem, ale dalej nic, niestety. Zostaje mi jutro odinstalować wszystko i zrobić krok po kroku raz jeszcze.
0 głosów
odpowiedź 12 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale pod JAVA_HOME przypiąłeś Mavena ?
komentarz 12 lipca 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Nie, pod JAVA_HOME mam jdk
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
To było dziwne. Zmieniłem wg poradnika, który podał mbabane, ściągnąłem jeszcze raz mavena i podmieniłem folder - wszystko działa.

 

Dzięki za pomoc
1
komentarz 13 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
problem nie jest dziwny. Problemem jest tutaj samo Inteliij, ono tworzy mnóstwo wewnętrznych plików - do różnych projektów, czasem trzyma to w CASHE i usunięcie programu i ponowna instalacja czasem, bez czyszczenia nie pomoże. MIałem tak, że projekt np odpalał się u mnie na maszynie poprawnie a nigdzie indziej nie, po zmianie implementacji byłą błędna ale u mnie na Intelij działało, bo właśnie to Intelka konfigurowała wszystko, nie sam program- po zamianie była sytuacja odwrotna :D

Więc czasem tak to z tymi IDE jest
komentarz 13 lipca 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)

No to fakt, im więcej próbuję zagłębiać się w konfigurację, tym więcej takich zależności znajdujęlaugh aktualnie męczę postgresa, którego chcę odpalić XAMPP'em ale nie jest wcale łatwiej :P na szczęście cała reszta już za mną

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 367 wizyt
pytanie zadane 10 października 2018 w Java przez Adam Polak Początkujący (430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 412 wizyt
pytanie zadane 4 października 2018 w Java przez pomaraqcz Początkujący (380 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,312 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,641 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...