• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy dobrze rozplanowane?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
383 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pyov Nowicjusz (130 p.)
zmienione kategorie 12 lipca 2018 przez criss
Hej. Chcę się nauczyć programowania. Poszukałem trochę i chciałbym prosić o opinię. Czy sensownie to rozłożyłem? Cel: nauczyć się tworzyć fajne strony internetowe, front-end i od razu back-end; także aplikacje mobilne i webowe. Rozłożyłem to na etapy, nie wyznaczyłem żadnego czasu, bo nie wiem ile mi to zajmie. Po prostu chcę się trzymać danego etapu aż będę czuł, że to rozumiem. Zatem czy kolejność jest ok?

1.HMTL5 + CSS3 + równolegle C++
2.JavaScript + jQuery + równolegle Python
3.PHP
4.MySQL
5.JAVA
6.SięZobaCZY :D

Poza tym nurtuje mnie jeszcze kilka pytań, czy do tworzenia stron internetowych i aplikacji potrzebna jest mi matematyka? Czy programista potrzebuje języków obcych poza angielskim na bardzo wysokim poziomie? Np.C1/C2?

Cel nauki: jest kilka. Podoba mi się to, że programistę ogranicza jedynie wyobraźnia. Na pewno chciałbym także na tym zarobić, ale chcę dorzucić do wszystkiego jeszcze studia ekonomiczne (FiR).

Proszę o pomoc  i pozdrawiam!

6 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 12 lipca 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)

O matko... Nie wiem, czy masz świadomość, że chwytając 10 srok za ogon, prawdopodnie nie złapiesz żadnej? Przeanalizuj sobie to: https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap, jeśli chodzi o webdevelopment. Jeśli chodzi o mobilki to Java, ale nie bierz się za wszystko tylko się na coś zdecyduj. 

Poza tym z tego co wypisałeś, C++ ni w ząb tu nie pasuje, jeszcze w zestawieniu z HTMLem i CSSem. Nie szkoda czasu? 

Wybór wygląda tak:

  • Webdev
    • Frontend
      • HTML, CSS, JS + otoczka
    • Backend
      • PHP + Baza danych
      • Python + Baza danych
      • Java + Baza danych
      • C# + Baza danych
    • Fullstack
  • Mobile
    • android
      • Java
      • Kotlin
    • iOS
      • Obj-C
      • Swift
    • kiedyś oba

Co do matematyki - uczy ona logicznego myślenia, więc tak. Jeśli chodzi o zastosowanie matmy jako takiej, raczej poziom szkoły średniej jest wystarczający.

Angielski tak. Nevermind if you want work in Poland or abroad. Wszelaka dokumentacja itd jest pisana po angielsku. Zespoły projektowe coraz częściej są międzynarodowe, np ja w takim pracuje. Nie wyobrażam sobie nie znać angielskiego, a jeśli chodzi o poziom, B2 to minimum. 

komentarz 12 lipca 2018 przez pyov Nowicjusz (130 p.)
Dziękuję za odpowiedź.

Mam świadomość, stąd chciałem podzielić to na etapy. Pan Zelent sugeruje, by złapać chociaż podstawy C++, dlatego też umieściłem go na początku.
2
komentarz 12 lipca 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
A jeśli zasugeruję Ci, że najpierw dobrze popluskać się w błocie, to też to weźmiesz za pewnik? Do niczego Ci się C++ nie przyda, stracisz czas i na 90% się zrazisz. Skup się na jednym, naucz się tego dobrze, potem będziesz myślał czy i co dalej. Sądzę, że tak jest lepiej. Zawsze tak uczę ludzi.
komentarz 12 lipca 2018 przez pyov Nowicjusz (130 p.)

Zatem zacznę od HTML5, CSS3 i JS. 

Znasz może stronkę https://learn.freecodecamp.org/ ? Orientujesz się czy jest dobra jako baza teoretyczna na start? Tam są w/w języki, również m.in.bootstrap, react, jquery i nie wiem co jeszcze ważnego.

komentarz 12 lipca 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Owszem, korzystałem z niej, jest w porządku, sporo ciekawych przykładów i projekty do zrobienia. Natomiast nadal będziesz musiał tych projektów porobić samodzielnie trochę.
komentarz 12 lipca 2018 przez pyov Nowicjusz (130 p.)
Znasz jeszcze jakieś dobre źródła do nauki HTML5,CSS3,JS? Jakieś "must have/check"?
komentarz 12 lipca 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
HTML i CSS: https://helion.pl/ksiazki/html-i-css-zaprojektuj-i-zbuduj-witryne-www-podrecznik-front-end-developera-jon-duckett,htcsww.htm

JavaScript i Jquery: https://helion.pl/ksiazki/javascript-i-jquery-interaktywne-strony-www-dla-kazdego-jon-duckett,jsqwdk.htm#format/d

Wiem, że są dobre, czytałem je. Więcej nie polecę, bo jestem backendowcem i technologie frontendowe niespecjalnie mnie interesują.
komentarz 13 lipca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Ja jeszcze od siebie polecę https://tutorials.comandeer.pl/html5-blog.html - jak ogarniesz podstawy, źródło wiedzy odnośnie tworzenia semantycznych witryn.
+3 głosów
odpowiedź 12 lipca 2018 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)

Czołem,

Hm, ja wiem,.. informatyka to bardzo szeroka dziedzina i chciałoby się wiedzieć jak najwięcej ale cóż... bardzo szeroko obrałeś tematykę. Raczej bym trochę to zawęził, skupiłbym się na jednym zagadnieniu: albo front albo back. Matematyka jest użyteczna, aczkolwiek nie spotkałem się z tym aby do stworzenia jakieś strony internetowej była mi potrzebna wiedza bardzo specjalistyczna z matematyki (jeśli była, to wtedy szukałem).

Co do języków obcych - jeśli chce pracować poza granicami kraju, bądź jako freelancer (wyspecjalizowany na dany region) to w zasadzie im więcej języków zna, tym lepiej dla niego.

A dlaczego studia ekonomiczne?

EDIT:

Poza tym, staraj się formułować cele zgodnie z metodą S.M.A.R.T (więcej o tej metodzie, przeczytasz tutaj.

Pzdr, Human INC

komentarz 12 lipca 2018 przez pyov Nowicjusz (130 p.)
edycja 12 lipca 2018 przez criss

Dzięki za szybką odpowiedź.

Zatem chcąc tworzyć strony i aplikacje mogę odpuścić sobie całkowicie back-end? Czy może poznać jedynie jakieś podstawy?

Nie mam doświadczenia więc nie wiem co tutaj jest zbędne. Jak rozłożyłbyś to zakładając, że chcesz się nauczyć tworzyć strony i apki?

Interesuję się trochę ekonomią, czemu by tego nie rozwijać studiując? Chcę się uczyć, z tego co da się słyszeć studia informatyczne nie muszą pomóc jeśli ktoś chce być programistą. Może mylnie na to patrzę, ale wiele osób twierdzi, iż to strata czasu[dla ewentualnego programisty, przedmioty zapychacze itp.], programować nie uczą, jeśli uczą to archaizmów, pracodawcy patrzą na umiejętności, nie na papierki, ogólnie średnio interesuje mnie budowa komputera i tym podobne.

Znam język angielski, całkiem dobrze, na tę chwilę myślę, że to jest B2/C1. Mogę poświęcić z 1,5h dziennie na naukę języka, reszta programowanie, praca i sen. Zastanawiam się jak mógłbym do tego zaoszczędzić te 1,5h, może dobrym pomysłem byłoby stworzyć stronę internetową z gramatyką i słownikiem tematycznym?

edit (Criss) przeniosłem do komentarza, bo tak to forum działa :P

komentarz 13 lipca 2018 przez Grzegorz Mikina Dyskutant (8,060 p.)

@HumanINC, Plus za tego smarta :D 

 

0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2018 przez niezalogowany
Witaj,

Ja bym proponował zacząć od C#, jest to dojrzały, nowoczesny język, przyjemny, przy nauce osoba początkująca raczej nie zrazi się do programowania. Można w nim pisać aplikacje webowe ( back-end ), obecnie ASP.NET CORE 2.1, który pozwala na pracę w różnych środowiskach. Także kodować w Unity i Xamarinie oraz oczywiście desktop pod windowsa. Daje to spory wachlarz możliwość.
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2018 przez Selfie Początkujący (440 p.)
Ja bym jeszcze C# dorzucił i będzie idealnie! Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
1.HMTL5 + CSS3 + równolegle C++
2.JavaScript + jQuery + równolegle Python
3.PHP
4.MySQL
5.JAVA
6.SięZobaCZY :D

 

jak się nauczysz  2/5/1  w szybciej niz 2 lata to  chyba bedziesz najlepszym na swiecie stary :D ludzie po 3-4 latach mogą powiedzieć, że dobrze znają swój język np Javovcy, PHP-owcy ... a z C++ i  to już w ogóle.

Skup się na 1 technologi a jak już, to może płaszczyźnie bardziej w 1 kolejnosci FRONT/BACKEND potem jak wybierzesz to skup się na jeżyku i do tego dobieraj dodatki, ;)
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
PRzeczytałem także to, co poodpowiadałeś i to moje zdanie:

 

1. NApisałeś o freecodecamp. Ja ze swojej strony polecę codecademy.com, a na telefonie: sololearn.

2.Inne języki obce zawsze mogą się przydać, może też być tak, że nie przydadzą się nigdy

3. Matematyka może się przydać jeśli zainteresujesz się jakimiś metodami numerycznymi itp.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 317 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 684 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 784 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...