• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Formatowanie dysku ArchLinux.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
534 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez lameguy Użytkownik (640 p.)

Posiadam ArchLinux zainstalowany na VirtualBox. Utworzyłem niedawno nowy dysk w ten sposób: https://www.techrepublic.com/article/how-to-add-new-drives-to-a-virtualbox-virtual-machine/

Po utworzeniu chciałbym owy dysk sformatować w systemie plików ext4, natomiast po uruchomieniu ArchLinuxa nie mogę znaleźć tego nowo utworzonego dysku, nie wiem gdzie go szukać.

1
komentarz 12 lipca 2018 przez KStef Obywatel (1,280 p.)
A w jakim miejscu go szukasz?
komentarz 12 lipca 2018 przez lameguy Użytkownik (640 p.)
Uruchomiłem ArchLinuxa i starałem się poszukać czegoś podobnego do GNOME discs, tak jak pokazano w tutorialu, który zamieściłem, ale nic takiego nie ma.

Według poradnika, system powinien go samodzielnie wykryć.
1
Hmm. Być może po prostu nie ma stworzonych partycji. "fdisk -l" powinien pokazywać dwa dyski, prawdopodobnie byłby to sdb. By trzeba użyć fdisk żeby stworzyć takie partycje. Można też graficznie, np. przez gparted.
1
komentarz 12 lipca 2018 przez lameguy Użytkownik (640 p.)
Po wpisaniu komendy fdisk -l jako root, faktycznie pojawia się ten drugi dysk. I dokładnie jest to sdb. Dzięki!
1

Jeśli nic nie zmieniałeś jeszcze, to możesz zrobić tak:

fdisk /dev/sdb

I można wcisnąć n (new) potem ciągle enter aż skończy. w (write - zapisanie zmian. Możliwe że trzeba potem q żeby wyjść, nie pamiętam) i się stworzy partycja na cały dysk, wtedy tylko mkfs.ext4 /dev/sdb1 żeby było ext4.

Chyba, że ma być kilka partycji, to lepiej graficznie, żeby nie namieszać.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,219 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Sic Dyskutant (8,510 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 415 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 408 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2021 w Sprzęt komputerowy przez KoVVex Nowicjusz (130 p.)

92,770 zapytań

141,695 odpowiedzi

320,518 komentarzy

62,107 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...