• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informatyk vs teleinformatyk

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
6,575 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Szymon Miotk Nowicjusz (160 p.)
Witam,

Mam dylemat, ponieważ dostałem się do klasy teleinformatycznej w technikum łączności i zastanawiam się czy nie zmienić tego profilu na technik-informatyk. Uwielbiam programowanie, aktualnie rozwijam się głównie w programowaniu webowym. Zdaje sobie sprawę że jeśli sam nie będę się uczyć tego co lubię to żadna szkoła, ani klasa o danym profilu mi nie pomoże. W przyszłości chciałbym zostać programistą. Praktycznie wogóle nie interesuje mnie konfiguracja sieci czy montaż anten, to nie moja bajka. Problem polega na tym w której klasie będę się lepiej czuł. Wiem że napewno pewniej w klasie informatycznej, ale z drugiej strony w klasie teleinformatycznej mogę nabyć nowe umiejętności i wiem też że wiele osób wybiera kierunek informatyczny i za parę lat na rynku może być przesyt takich ludzi, lecz z jeszcze innej perspektywy informatyk to nie programista, a ich brakuje. Planuję po ukończeniu szkoły iść na studia, myślę że na politechnikę gdańską, na kierunek związany stricte z programowaniem, z tego co widziałem na stronie internetowej jest to informatyka. Nie mam pewności czy w klasie teleinformatycznej nie będę się męczyć. Kocham technologię, to moja pasja, zawsze jestem na bieżącą jeśli chodzi o smartfony, nowe rozwiązania, aplikacje, sztuczną inteligencje itp. jednak w mój zakres zainteresowań niekoniecznie wchodzi konfiguracja sieci czy serwera, oczywiście są to umiejętności które warto posiadać, jednakże czy jest to wiedza na którą warto poświęcić cztery lata? Prosiłbym o odpowiedź osoby, które mają pojęcię na temat tych zawodów, studiów, najlepiej osoby dorosłe, które posiadają już pewne doświadczenie. Uczniowie opisanych powyżej klas oczywiście też niech się wypowiedzą, zależy mi na odpowiedzach dobrze uargumentowanych.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 7 lipca 2018 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Mówisz, że rzeczy związane z teleinformatyką kompletnie Cię nie interesują. Dla mnie sprawa jest jasna, powinienes się przenieść. Nie ma sensu iść tą drogą skoro jest druga, ciekawsza dla Ciebie.
+1 głos
odpowiedź 9 lipca 2018 przez KsMaster Nowicjusz (160 p.)
Witaj, nie powiem sam borykałem się wiele lat temu z podobnym wyborem. Osobiście jestem obeznany w technologii podobnie jak ty i również uwielbiam programować. W moim przypadku mimo wszystko padło na teleinformatykę, gdyż przekonał mnie do tego mój mentor, nauczyciel, autorytet pan Krzysztof. Na tym kierunku nauczysz się wiele nowych rzeczy. które przerodzą się w tytuł technika teleinformatyka. Nie mówię, że będą to łatwe 4 lata, ale ze względu na prestiż jaki niesie za sobą owy kierunek będziesz traktowany ulgowo z pozostałych przedmiotów, toteż na pewno nie zabraknie ci wolnego czasu na swoją pasję :). A po 4 latach spędzonych przy centrali i serwerach będziesz miał dodatkowe zabezpieczenie w postaci pewnego zawodu, gdy nie uda ci się osiągnąć swojego celu w kodowaniu (oczywiście z całego serca życzę ci aby udało ci się zostać zawodowym programistą, ale w życiu różnie bywa. Powodzenia i udanych wakacji :)
0 głosów
odpowiedź 9 lipca 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)

na politechnikę gdańską, na kierunek związany stricte z programowaniem, z tego co widziałem na stronie internetowej jest to informatyka

Niestety albo stety na studiach raczej nie uczą stricte programowania. Większość informatyk to mieszanka wszystkiego: matyematyka, fizyka, algebra, algorytmy, sieci, programowanie obiektowe, webowe, systemy wbudowane, grafika itd.

Prawdopodobnie tele-informatyka i informatyka nie będą się bardzo różnić, więc może to nie mieć takiego dużego wpływu jak Ci się wydaje, ale mimo wszystko masz moje błogosławieństwo :D. Śmiało zmieniaj. Zawsze to o kilka więcej napisanych pętli for w zamian za obliczone maski podsieci :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,060 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,043 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 930 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2017 w Egzaminy zawodowe przez Galit Początkujący (280 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...