• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

MySQL w konsoli z phpMyAdmin 'Linux'

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
936 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2018 w SQL, bazy danych przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)

Witam. Mam chyba niewielki problem.

Zainstalowałem na Linie LAMPP'a z phpMyAdmin. Mogę co prawda pracować w konsoli MyAdmina z SQL'em, ale chciałbym czasami odpalić bazę z konsoli systemowej.

Próbując odpalić MySQL w konsoli systemowej pojawia mi się komunikat:

Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' 

chcąc zainstalować nowego SQL'a za pomocą apt wykrzacza mi tego w phpMyAdmin.

Czy jest jakiś sposób by to naprawić, żeby mając SQL'a jedynie w phpMyAdmin można było korzystać z niego również w konsoli systemowej?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

komentarz 6 lipca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Skoro pracujesz z takimi rzeczami na linuxie to najlepiej robić to z wykorzystaniem dockera, lub boxow vagrantowych.
komentarz 6 lipca 2018 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Instalację zwykłego MySQLa? Huh.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 lipca 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Zainstalować serwer  lokalnie jakiś? Dodatkowo zainstalować MYSQL :D .... lokalnie https://dev.mysql.com/doc/refman/5.7/en/document-store-shell-install.html
0 głosów
odpowiedź 6 lipca 2018 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Próbując odpalić MySQL w konsoli systemowej pojawia mi się komunikat:

Odpalić serwer, czy klient? Jakie dokładnie opcje wybierasz? Jak zainstalowałeś MySQLa?

("konsoli systemowej"?)

komentarz 20 lipca 2018 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
zainstalowałem LAMPPa na Linuxie. Mam phpMyAdmin pod Lampp i tam w konsoli normalnie mogę pisać zapytania. Natomiast chciał bym pisać również zapytania w zwykłej konsoli (terminal) systemowej (widosowski cmd). Próbowałem zainstalować przez terminal MySQL za pomocą sudo apt-get ale po instalacji rozwala mi phpMyAdmin.

Podejrzewam że serwer MySQL jest już zainstalowany przez Lampp (tak na logikę bo przecież phpMyAdminśmiga) ale jak doinstalować klienta w systemie, tak by pisać w terminalu Linuxa by korzystał z Serwera SQL w Lampp?
komentarz 20 lipca 2018 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Jak go zainstalowałeś?
komentarz 20 lipca 2018 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
doinstalowałem sobie klienta z terminala:

sudo apt install mysql-client-core-5.7

(wcześniej instalowałem całą paczkę XAMPP pod Linuxa poprzez run)

Kiedy chcę się zalogować prosi o hasło. Kiedy próbuję ustawić mu hasło przez

sudo mysqladmin -u root password xxxxx

wywala komunikat że nie ma takiego polecenia jak mysqladmin

kiedy wpiszę w terminal mysql wywala:

Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)
Wygląda na to że potrzebuje serwera, ale jak zainstaluje znowu serwer mysql to rozkrzaczy mi ponownie phpmyadmin z Xamppa (Lampp).

PS.

Prościej czuje było by odinstalować Xampp, wyczyścić system z mysql i zainstalować php, mysql i phpmyadmin z palca poprzez repozytoria, ale chciałbym znaleźć rozwiązanie obecnego problemu... ;)
komentarz 20 lipca 2018 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

`mysqladmin` jest w paczce `mysql-client-5.7`, a nie `core`.

Prościej czuje było by odinstalować Xampp, wyczyścić system z mysql i zainstalować php, mysql i phpmyadmin z palca poprzez repozytoria, ale chciałbym znaleźć rozwiązanie obecnego problemu... ;)

Na linuxach zazwyczaj tak się robi.

komentarz 20 lipca 2018 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
ok. Na tą chwilę odpuszczę i zrobię jak sugerujesz.

Ale nie chcę zamykać wątku tak by pozostała otwarta kwestia jak klientem mysql systemu połączyć się z serwerem mysql na Xampp

Dzięki za wsparcie. Pozdrawiam.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,399 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2021 w SQL, bazy danych przez Mateusz Wydra Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 371 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2020 w SQL, bazy danych przez StressedOut Nowicjusz (210 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...