• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia w Polsce a za granicą - porównanie

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,936 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Janko Początkujący (420 p.)
Jeśli chodzi o Polskę to wydaje mi się, że byłbym w stanie dostać się na każdą uczelnię, nawet AGH, o którym słyszałem dość dużo pozytywnych opinii. Z maturą, jestem prawie pewien, nie powinienem mieć żadnych problemów, żeby osiągnąć wyniki mi to umożliwiające.

Poza granicami Polski w grę wchodzi głównie Wielka Brytania, choć raczej nie celuję w Oxford ani Cambridge.

Jak wyglądają, w porównaniu, najlepsze uczelnie w Polsce do uczelni w UK z powiedzmy top15? Chodzi mi głównie o poziom zajęć, podejście do studenta, stosunek teorii do praktyki, ogólna atmosfera itd.

Studia oczywiście związane z informatyką. Zastanawiam się po prostu, jak dużo dadzą mi studia w UK i czy naprawdę jest w nie warto zainwestować.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 6 lipca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Z tego co słyszałem od uczniów nie mona tego porónywać bo to są całkowicie inne systemy edukacji. Od szkoły podstawowej do studiów. Na przykład w Edynburgu mają dużo zajęć praktycznych i robią projekty z wykozystaniem shieldów nawet nie dostepnych w polsce, mówie o arduino.
0 głosów
odpowiedź 12 lipca 2018 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Czołem,

Z mojego punktu widzenia studia w UK nie są gorsze/lepsze od studiów w PL, są po prostu inne. W UK (przynajmniej na tej uczelni, na której ja studiowałem) dużo większy kładziony był nacisk na "życie" poza salą wykładową/laboratoryjną. Dużo więcej dostępnych kół zainteresowań, znacznie lepszy dostęp do sprzętu laboratoryjnego (uczelnia oraz biblioteka otwarta całą dobę), sprzęt laboratoryjny zupełnie innej jakości niż sprzęt w PL (cóż... uczelnia może pozyskać lepszy sprzęt, jeśli jeden student płaci około 3k funtów za trymestr). UK - tutaj jest dużo większy nacisk kładziony na praktykę, oraz raczej specjalizację w danym temacie-technologii.

Co do ogólnej atmosfery studiów to spotkałem się z dużo lepszą w UK. Dla wykładowców jesteś partnerem do rozmowy. Większość kadry jest młoda, zawsze chętna do pomocy.  W PL, często byłem "niewidzialny" dla wykładowcy jeśli nie zwróciłem się po najwyższym tytule.

Pzdr,

HumanINC
komentarz 12 lipca 2018 przez Kamil Abramek Nowicjusz (140 p.)
Cześć, mi się zdarzyło studiować przez pół roku w Amsterdamie, i tak jak kolega wcześniej napisał podejście do studenta jest zupełnie inne, u nas masz bitą teorię do wykucia, tam siedzisz poza tym całym syfem i uczysz się rozwiązań stricte praktycznych. Pracowało się na dużo lepszym sprzęcie, lepszy dostęp do zaplecza naukowego, oraz wykładowców. Duże zaangażowanie studentów w projekty - znacznie większe niż na uczelniach w polszy.
komentarz 16 lipca 2018 przez Janko Początkujący (420 p.)
Jeśli nie przeszkadza mi wkuwanie teorii i chcę się po prostu dalej rozwijać w kierunku informatyki, nie mając jeszcze do końca pomysłu, czym zajmę się po studiach - Polska nie będzie złym wyborem. Jeśli jestem już mniej więcej ukierunkowany i wiem, co chciałbym robić w przyszłości, plus nie przepadam za nadmiarem nauki - lepszym wyborem będzie UK.

Tak mam to rozumieć? :D

Poza tym, mogę wiedzieć na jakiej uczelni studiowałeś?
komentarz 16 lipca 2018 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Cześć,

Powiem Ci tak, w UK bardzo szanują polskich inżynierów właśnie za szeroką wiedzę. Doskonale sobie radzą w wielu sytuacjach, gdzie angielski inżynier miałby problem - właśnie ze względu na wąską specjalizację. Z perspektywy czasu i własnego doświadczenia, zrobiłbym tak - inż w PL, a MSc w UK. Jeśli zdecydowałbyś się na studia w UK, musisz przygotować się na wydatek około 3k funtów za trymestr, co na polskie warunki nie jest małą kwotą.

Chodzi Ci o uczelnię PL czy UK?

Pzdr, HumanINC
komentarz 17 lipca 2018 przez Janko Początkujący (420 p.)
Dzięki, trochę mi to wszystko rozjaśniłeś.

Pytałem akurat o uczelnię w UK, ale o PL też możesz wspomnieć

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 984 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 3,897 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 627 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...