• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kotlin vs Google Flutter (Dart) - pytanie do programistów aplikacji mobilnych

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,394 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2018 w Offtop przez fipooo Bywalec (2,880 p.)
Mam pytanie do osób które zajmują się tworzeniem aplikacji mobilnych. Uczyć się kotlina czy iść w Google Flutter i zacząć uczyć się Darta? Jestem po 1 roku studiów informatycznych i aktualnie piszę sobie aplikacje w javie - android studio. Sporo osób mówi że lepszy jest kotlin i że to przyszłość a jeszcze inni że lepiej zacząć uczyć się darta i robić od razu aplikacje na ios jak i na androida. Jest to bardzo kusząca wizja ale zupełnie nie wiem co to dart  nigdy o tym języku nie słyszałem natomiast kotlin jest oparty na javie i chyba łatwiej by było go ogarnąć. Jakie są plusy i minusy kotlina i fluttera? Co wybrać? Z tego co wiem flutter dopiero się rozwija i raczej nie ma zbyt dużej ilości tutoriali :/

Jeżeli byłby ktoś w stanie przybliżyć mi ten temat, podać + i - czy też powiedzieć co lepsze (jeżeli wgl to możliwe) bo jak na razie nie mam zielonego pojęcia co wybrać i w którą stronę iść.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

Najlepiej nauczyć się obu. 

W samym Kotlinie napiszesz appki tylko pod Androida, a dopiero w Kotlin Native będzie możliwe robienie pod iOS i Android. Ale na razie nie ma wersji 1.0 (niedawno wyszła 0.7). Można się spodziewać KN dopiero w przyszłym roku

Dart + Flutter, jest OK. To działa i dość ciekawie (jest szybki, ma material design, appki robi się sporo szybciej). Poza tym ta technologia będzię podstawą dla nowego systemu Fuchsia od Googla.

Tutorial do Kotlina też nie ma za dużo. A na Udemy.com masz kilka(naście) tutków do Fluttera.

 

 

 

komentarz 5 lipca 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Zastanawia mnie to, czemu google zaczęło wspierać Kotlin, skoro tworzą inny system FuchsiaOS. A w nim będą mogli wykorzystać swoje własne języki programowania takie jak Dart, Golang. Ja rozumiem, że Oracle ich denerwuje, ale czy opłaca się mieć na jakiś czas zastępstwo Javy w postaci tego Kotlina?
komentarz 5 lipca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Fuchsia OS może zastąpić Androida:

https://komorkomania.pl/34600,fuchsia-os-google-android

 

Jak pożegnają Androida to pożegnają Kotlina i zostaną przy swoich rozwiązaniach.
komentarz 7 lipca 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
No właśnie o to mi chodziło. Być może to był taki symboliczny gest w stronę JetBrains, aby tworzyli dobre IDE do Darta i Golang w postaci GoLand.
0 głosów
odpowiedź 13 lutego 2020 przez bartekzielinski Nowicjusz (140 p.)
Flutter jest stosowany do tworzenia aplikacji hybrydowych czyli takich które działają na wszystkich platformach, lub inaczej - piszesz jeden kod działający na Android, iOS i kilka innych systemów. Flutter ogólnie to platforma a nie język programowania (z wikipedii można się dowiedzieć, że Flutter to tylko biblioteka UI).

Kotlin to pełnoprawny język programowania stosowany do pisania aplikacji na Android.

Ogólnie rzecz biorąc, to większych aplikacji takich jak systemy bankowe, aplikacje inwestycyjne itp, po prostu tam gdzie trzeba napisać trochę tego kodu, utrzymywać go i dobrze zabezpieczyć do Kotlin jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak napisałem Flutter to framework, biblioteka UI czyli do tworzenia mniejszych aplikacji. Przykładowo - aplikacja na wydarzenie IT z płatnością, rezerwacją itp.

Jeżeli chcesz tworzyć aplikację na nisko budżetowych klientów to Flutter to najlepsze rozwiązanie, bo piszesz raz - i masz na wszystkie platformy gotową aplikację.
komentarz 13 lutego 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Ogólnie rzecz biorąc, to większych aplikacji takich jak systemy bankowe, aplikacje inwestycyjne itp, po prostu tam gdzie trzeba napisać trochę tego kodu, utrzymywać go i dobrze zabezpieczyć do Kotlin jest najlepszym rozwiązaniem.

Kotlin może jest "najlepszym rozwiązaniem" ale z tego co widzę firmy nadal nie mogą/nie chcą  porzucić Javy na rzecz Kotlina. Znacznie więcej jest ofert pracy w Javie, niż w Kotlinie. Nie tylko u nas. W Polsce jest stosunek Java : Kotlin jak 10:1. I to mimo tego, że Kotlin stał się numerem 1 dla Androida.

komentarz 13 lutego 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
jak umiesz pisać w Javie to Kotlin nie jest dla Ciebie żadnym problemem :) a druga sprawa, że nie jest tak łatwo nagle przewalić duże apki na Kotlina... często jest tak, że nowe ficzery pisze się już w Kotlinie, ale te stare wynosi się do niego w miarę wolnego czasu - w praktyce dla biznesu często migracja Java ->Kotlin nie daje jakiś dużych zysków, dlatego nierzadko takie rzeczy dzieją się w firmach trochę oddolnie...

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 376 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,626 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 421 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...