• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pomoc w zrozumieniu wzorca MVC w języku PHP.

VPS Starter Arubacloud
+5 głosów
1,194 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2015 w PHP przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Cześć,

napisałem już kilka aplikacji w PHP lecz kod wygląda okropnie i znalazłem informacje na temat wzorca MVC. Po przejrzeniu artykułów na jego temat nadal nic nie rozumiem. Czy był by ktoś tak miły i by wytłumaczył mi go po ludzku. Możecie również podać nazwy książek w których są omówione wzorce projektowe (mogą być również po angielsku).

Pozdrawiam!

3 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 1 lipca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
wybrane 1 lipca 2015 przez Hatter
 
Najlepsza
Książki to warto przeczytać po prostu "Design patterns" (po polsku pewnie "Wzorce projektowe") Bandy Czworga - tyle wystarczy ;)

Co do tłumaczenia - myślę, że ktoś to już zrobił lepiej ode mnie, więc Cię tam odeślę: http://www.forumweb.pl/porady-i-tutoriale-www/technologie-rozwoj-aplikacji,56527 + http://www.forumweb.pl/porady-i-tutoriale-www/php-php-light-mvc,56553
komentarz 1 lipca 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Zaczynam czytać ;)
komentarz 1 lipca 2015 przez mowmiheniek Stary wyjadacz (11,900 p.)
Comandeer a co powiesz na książkę: PHP Wzorce projektowe - William Sanders.

Próbuję to czytać i mam mieszane uczucia. Niektóre tematy opisane dosyć zrozumiale, a niektóre to jakby pisał wyuczoną regułkę z całym tym fachowym słownictwem. Zagubiłem się po 50 stronach.
komentarz 1 lipca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Nie wiem, nie znam jej. Od siebie polecę stronę http://phptherightway.com - tam polecają jakieś książki, a po całokształcie tej strony wierzę, że są dobre.
0 głosów
odpowiedź 1 lipca 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Jak myślicie lepiej napisać kilka stron z użyciem MVC czy nauczyć się jakiegoś frameworka który korzysta z MVC i zrobić kilka stron?
komentarz 1 lipca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Prawdę mówiąc pisząc w czystym MVC tak czy inaczej skończy się na tym, że zaimplementujesz własny framework ;)
komentarz 1 lipca 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Źle zadałem pytanie. Chodzi mi o to którą drogą lepiej nauczę się MVC.
komentarz 1 lipca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Frameworki raczej uczą już własnego podejścia, a nie czystego modelu. Jeśli chcesz go poznać dokładniej, to musisz próbować samemu.
0 głosów
odpowiedź 9 lipca 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Nadal nie rozumiem tego. Tzn. rozumiem jak zrobić model w praktyce ale nie mam pojęcia jak Kontroler i Widok. Mógł by mi ktoś pomóc?
komentarz 9 lipca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Widok służy głównie do zaprezentowania wyników pracy aplikacji userowi, więc będzie się w głównej mierze opierał na jakimś systemie szablonów.

Natomiast działką Kontrolera jest pobranie danych z Modelu i przekazanie ich Widokowi (czyli obsłużenie żądania użytkownika).
komentarz 9 lipca 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
To rozumiem, ale nie mogę sobie jakoś tego w praktyce wyobraźić. Mógł by ktoś pomóc?
komentarz 9 lipca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Jak będę mieć chwilę, to postaram się jakiś prosty przykład naskrobać. Prawdopodobnie jutro (przypomnij się na PW)
komentarz 30 lipca 2016 przez niezalogowany
Hej Comandeer! Sorry, że odgrzewam kotleta, ale czy może naskrobałeś ten przykład? Bo przypuszczam, że go wysłałeś na PW, masz może gdzieś go zapisanego?
komentarz 31 lipca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Hmm… prawdę mówiąc nie pamiętam, czy go stworzyłem :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 184 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2018 w PHP przez smokolisz Mądrala (6,340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 177 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2018 w PHP przez damian9901 Bywalec (2,140 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 160 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2020 w Algorytmy przez CSSoup Mądrala (6,460 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...