• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kryptologia i cyberbezpieczeństwo WAT

Object Storage Arubacloud
+1 głos
6,063 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Patrick99 Nowicjusz (180 p.)
Witam!

Jestem tegorocznym maturzystą, który wyłożył się na rozszerzonej matmie. W ten sposób zamknęło się przede mną PW i szukam różnych innych opcji. Na WAT znalazłem kierunek "kryptologia i cyberbezpieczeństwo", który z tego co wyczytałem realizuje program bardzo zbliżony do zwykłej informatyki, którą chciałem studiować. Czy jest tutaj może jakiś student/absolwent tego kierunku, który powie jak to wygląda jego/jej oczami? Czy w praktyce wszystko jest takie kolorowe i nie będzie problemów z pracą w softwaredevie? Studia ogólnie godne polecenia? Za rady dziękuję i pozdrawiam :)

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Od tego zacznijmy czy chciałbyś na wydział cywilny czy wojskowy. Sam nie kończyłem WATu. Wiem od znajomych że na wojskowy ciężko się dostać zaś na cywilny jest całkiem ok. Wojskowy jest oblegany też z tego powodu że masz zatrudnienie po nim, z miejsca oraz nie wiem czy ci nie płacą przez cały okres nauki. No i wtedy studia wliczają ci się do wysługi lat i wcześniejszej emerytury. Niestety w obecnym czasie 25 lat. Kiedyś to był rarytas 15 lat w tym 5 lat studiów i mogłeś iść pierdzeić w stołek na emeryturze. Studia z tego co widze bardzo ciekawę, mówię o kierunku Kryptografia i cyberbezpieczeństwo. Wiesz co do zatrudnienia ludzie ogarniający temat znajdują prace bez studiów to i ty znajdzesz pod warunkiem że będziesz się rozwijał nie tylko tyle co na studiach.
komentarz 27 czerwca 2018 przez Patrick99 Nowicjusz (180 p.)
Faktycznie, nie zaznaczyłem, że chodzi mi o studia cywilne :D do wojska mi się nie uśmiecha iść, a jednak chciałbym skończyć dobre studia związane z IT
+1 głos
odpowiedź 27 czerwca 2018 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
Z tego co się orientuję to chyba większość ludzi pisząca matmę rozszerzoną się wyłożyła. Sam pisałem wszystkie próbne na 90%, a teraz nie wiem czy będzie to 60%. Musisz wziąć pod uwagę to, że progi się zdecydowanie mogą obniżyć.

Co do tego WAT'u to słyszałem że to nie ma nic związanego z tym co ktoś sobie może o tym wyobrażać-, że będzie zwalczał ataki cybernetyczne Rosji na Polskę czy coś w tym stylu :D Jeżeli masz taką możliwość polecam spróbować się rekrutować na informatykę na AGH- jest tam kilka różnych informatyk i prawie wszystkie na najwyższym poziomie- takim na którym się czegoś rzeczywiście nauczysz, a na pewno więcej niż na WAcie. Zawsze możesz później dołączyć do wojska jako informatyk...
komentarz 27 czerwca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Nie ma sprawy :) Co to za konkurs ?

To fajnie jak lubisz, matam jest ciekawa.
komentarz 27 czerwca 2018 przez Patrick99 Nowicjusz (180 p.)
Jedna szkoła w moim powiecie zorganizowała konkurs, który polegał na tym, żeby wpaść na pomysł jak programowanie może pomóc szkole czy coś takiego. Stworzyłem "swojego Cezara", który w skrócie bazował na 3 stringach. Pierwszy był "bazą", drugi dodawał odpowiednią wartość do charów swoimi znakami, a trzeci dzielił ją przez swoje znaki. Gdy miały różną długość, to zawijały się do początku i szły dalej. Niby proste, ale dało radę :D
komentarz 27 czerwca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Rozumiem. Ciekawy pomysł. Niestety łatwy do złamania bo to szyfr podstawieniowy.
komentarz 27 czerwca 2018 przez Patrick99 Nowicjusz (180 p.)
Wtedy nie dysponowałem wiedzom nt. chociażby AES, teraz to by im szczęki opadły na szyfrach blokowych :D
komentarz 27 czerwca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Co do wiedzy to, jest nowa książka od PWN, co prawda tłumaczenie ksiażki anglojęzycznej ale jestem ciekawy jaka będzie w środku.

https://ksiegarnia.pwn.pl/Nowoczesna-kryptografia,747540506,p.html

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,153 wizyt
pytanie zadane 21 maja 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez mortem Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,162 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez hacerberry Użytkownik (670 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 2,631 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez TheKatarius Nowicjusz (160 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,522 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...