• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Znacznik duplikacji pytania [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
286 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2018 w Sprawy forum przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
edycja 26 czerwca 2018 przez Pac Plus

Problem

Cześć. W moim odczuciu, z czasem dużym problemem na forum stała się redundancja pytań. Masa wątków odnosi się do tych samych problemów, i generalnie nie ma żadnego systemu którym można by temu zapobiec.

Rozwiązanie

Dlatego przydało by się zaimplementować mechanizm pozwalający wznieść flagę możliwie powtarzającego się pytania do dalszej weryfikacji przez pytającego i resztę użytkowników. Chodzi mi tutaj o zamarkowanie istniejącego pytania jako duplikat, być może jako funkcja dostępna tylko dla użytkowników z pewną liczbą punktów. Taka właściwość powinna pozwalać na wprowadzenie potencjonalnego duplikatu przez url i wygodny dropdown do wyszukania wątku po tytule.

Podzielcie się swoimi opiniami, czy macie podobne odczucia odnośnie problemu? Inne sposoby implementacji?

Czy jest możliwość współpracy nad wspólnym rozwiązaniem problemu?

Możliwe odpowiedzi:
Uważam, że dana cecha jest potrzebna. (5 głosów, 33%)
Uważam, że dana cecha mogła by być przydatna. (5 głosów, 33%)
Nie widzę potrzeby na implementację danej cechy. (5 głosów, 33%)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2018 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Właściwie mamy już zgłaszanie pytań. Można by zrobić tak aby zgłaszający pytanie mógł dodać komentarz "dlaczego zgłasza to pytanie", i mógłby tam zaznaczyć że to pytanie już padło.
1
komentarz 26 czerwca 2018 przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
Dobry pomysł. Jak do tej pory, funkcja do zgłaszania nie ma żadnego interface'u oprócz przycisku który informuje admina, ale użycie tego jako triger'a ma sens, obeszło by bez dodatkowych przycisków co jest ważne przy uwadze na responsywność.
komentarz 26 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
W chwili obecnej wtyczka na powody zgłoszeń jest w trakcie poprawiania.
komentarz 26 czerwca 2018 przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
Więc jest coś więcej niż tylko return callback'u? Możesz powiedzieć w czym jest ta wtyczka zaimplementowana?
1
komentarz 26 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Tak, możemy wpisać powód (lub wybrać z listy najczęściej stosowanych) i zgłosić post. Wtedy administracja przy poście dostanie małą ramkę z informacją kto i dlaczego zgłosił post.

 

Wtyczka jest implementowana w PHP oraz JS (Ajax)

 

Po więcej informacji zapraszam tutaj.

+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
A może np. wykorzystać fakt, że jest komponent z podobnymi tematami i w formularzu po kliknięciu zatwierdzenia pytania niech najpierw wyświetla się ta lista, i do tego guzik z kolejnym potwierdzeniem przesłania pytania.
komentarz 26 czerwca 2018 przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
Też to miałem na myśli. To wydaje się intuicyjnym zachowaniem. Ale czasem ludzie piszą bardzo nieintuicyjne tytułu, więc powinien być sposób na wpisanie tytułu ręcznie lub dodanie url.
komentarz 26 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

wyświetla się ta lista

Lista z czym? Niekoniecznie rozumiem pomysł który padł w tym pytaniu...

komentarz 26 czerwca 2018 przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
Raczej chodziło o plugin który się wyświetla podczas zadawania pytania do wyszukiwania podobnych wątków po tytule. Ale ostatnią część.. mógłbyś rozwinąć @mbabane?
komentarz 26 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Raczej chodziło o plugin który się wyświetla podczas zadawania pytania do wyszukiwania podobnych wątków po tytule

Ale z doświadczenia wiem, że to nie zadziała :) Otóż na to forum przychodzi wiele osób, które nie dbają o ortografię (mimo tego czerwonego szlaczka pod danym słowem) , nie opisują dokładnie swojego problemu a także nie dają kodu (albo zapomną, albo wstawią zdjęcie - jak zdjęcie mam sobie w kompilator wsadzić?)  bo chcą żeby im ktoś pomógł i tyle. Mimo tego, że podczas zadawania pytania jest ramka, podczas zamykania tematu jest okienko z prośbą o wybranie najlepszej odpowiedzi (w ogóle bardzo mała część pytań ma wybraną najlepszą odpowiedź), i tak tego nie robią. Jeśli wypuścimy takie okienko, nie zmieni to ilości duplikowanych pytań, tylko zmusi użytkownika, żeby jeszcze raz kliknął OK (czy co tam będzie w tym okienku).

komentarz 26 czerwca 2018 przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
Nie taki jest problem, tylko próbowałem tłumaczyć intencje mbabane co do użycia tego pluginu jako część interface'u formularza zgłoszeniowego.

Chodzi o to żeby dać innym użytkownikom możliwość oznaczenia odpowiedzi jako duplikat. Ile razy widać pytania na temat implementacji LIFO/FIFO, zakresu (scope), implementacji hasha etc.
komentarz 26 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
No to jak wejdzie plugin który linkowałem wyżej ten problem będzie rozwiązany.
komentarz 26 czerwca 2018 przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
Ok, wczytuje się w kod :).
komentarz 26 czerwca 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

 Coś rzeczywiście jakoś to chyba za szybko napisałem. 

Jeśli wypuścimy takie okienko, nie zmieni to ilości duplikowanych pytań, tylko zmusi użytkownika, żeby jeszcze raz kliknął OK (czy co tam będzie w tym okienku).

Skąd wiesz skoro tego nie ma?

Jeśli by to istniało, to będzie większa szansa, że ludzie zwrócą uwagę, że o coś podobnego lub o to samo, ktoś zapytał. (To tak jak z tymi kuponami co rozsyłają sklepy wielkopowierzchniowe - dają zniżkę na produkt X bo wiedzą, że jak przyjdziesz do sklepu to będzie większa szansa, że po drodze kupisz coś jeszcze bez kuponu, niż jakbyś siedział w domu).

Myślę wręcz, że niektórzy nawet nie widzą tego:

https://imgur.com/a/yZnxJeM

 I chodzi mi o to żeby powyższa lista (czy mająca jeszcze więcej pozycji), wyświetlała się najpierw po kliknięciu "Zadaj pytanie" (o ile zostaną znalezione podobne tematy). Użytkownik ją zobaczy, być może zwróci uwagę na jakiś post, a jeśli nie znajdzie czegoś podobnego to kliknie już ostatecznie "Zadaj pytanie".

komentarz 26 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Skąd wiesz skoro tego nie ma?

Bo wiem, ile rzeczy zostało wprowadzone na tym forum w celu "edukacji" użytkownika, a wiele się nie zmieniło.

0 głosów
odpowiedź 30 czerwca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Wybaczcie mały odkop, ale wcześniej nie za bardzo miałem możliwość się wczytać i szczegółowo odpowiedzieć.

Przede wszystkim nasuwa mi się jedno pytanie, bo z całej dyskusji tego nie wywnioskowałem: jak już pytanie zostanie oznaczone jako ten duplikat to co powinno się dalej z nim zadziać? Ma po prostu zostać usunięte po zaakceptowaniu przez kogoś bądź jeśli będą to oznaczały zaufane osoby to od razu znikać? Czy może ma pozostawać z jakąś informacją że to pytanie prawdopodobnie jest duplikatem innego? Jak w przypadku pytania nowego pół biedy gdyby to miało być usunięte, tak czasem gdy już pojawią się jakieś sensowne odpowiedzi szkoda to usuwać.

Poza tym wypadałoby wtedy jakoś informować pytającego co się stało i dlaczego jego pytanie jest usuwane, zamykane czy oznaczane. Teraz robimy to najczęściej wpisując ręcznie powód podczas zamykania, w wyjątkowych sytuacjach piszemy PW.
2
komentarz 1 lipca 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
IMO najlepiej jakby zostawało, ale było zamknięte i wyraźnie oznaczone jako duplikat.
1
komentarz 2 lipca 2018 przez Pac Plus Mądrala (5,560 p.)
Ja myślę to samo co Criss. Nie lubię biurokracji, więc jak odpowiednia ilość użytkowników się zgodzi, że to duplikat to to duplikat. Można by sumować ewentualnie punktu zgłaszających użytkowników aż wyjdzie np. 100.000, tak, że zaufani niech mają veto.
komentarz 2 lipca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Ok, rozumiem. A oznaczamy tylko po prostu jako duplikat czy oznaczamy i linkujemy do pytania które prawdopodobnie duplikuje? Jeśli to pierwsze to moim zdaniem jest to lekko niewygodne, bo wiemy że coś zduplikowało ale nie wiadomo co. Jeśli to drugie to jak to robić? Każdy podaje link który według niego duplikuje? W momencie gdy ktoś poda zły link to inni mogą jakoś zagłosować przeciw? Nie bardzo mam pomysł jak możemy to zrobić gdyby założyć że takowe linki będą.

Tak poza tym możemy o czymś takim pomyśleć oczywiście, boję się tylko trochę o wykonanie tego, co jak zawsze bywa w naszym kodzie dość ciężkie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 210 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 247 wizyt
pytanie zadane 31 października 2019 w Sprawy forum przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
+12 głosów
7 odpowiedzi 459 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...