• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak skutecznie wyuczyć się pisania na klawiaturze bez patrzenia na nią ?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
2,246 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Wstyd się przyznać ale mimo zawodowego programowania (ponad 3 lata) nigdy nie udało mi się przestawić na pisanie bez patrzenia na klawiaturę. Zastanawiam się jak wam idzie pisanie? Udało się wam opanować pisanie bez patrzenia? Zależy mi na jakiś radach które mogły by pomóc przejść przez najgorsze momenty. Być może są jakieś programy które wyświetlały by mi klawiaturę na ekranie podczas etapu przejścia?

Obecnie jestem w stanie pisać bez patrzenia na klawiaturę lecz często zdarzają mi się pomyłki i trafianie w klawisze obok. Układ klawiatury pamiętam w całości. Najśmieszniejsze jest to ze nawet po ciemku gdy nie widać liter na klawiaturze muszę na nią patrzeć żebym wiedział gdzie mniej więcej jestem. A podczas pisania bez patrzenia najgorszy do opanowania jest odruch pochylania głowy a nie samego patrzenia :D

Wydaje mi się ze mogło by to mi przyśpieszyć prace dlatego też chce poświecić czas na przyswojenie tej umiejętności. Zastanawiam się też czy sama naukę podzielić na etapy. Obecnie pisze w trochę dziwny chaotyczny sposób (3 palce lewej reki + 5 palce prawej reki) gdzie 4 palce prawej ręki ogarniają z 80 % klawiatury. W pierwszej kolejności przestawić się jeszcze z patrzeniem na trzymanie klawiszy (ASDF lewa i JKL; ręką prawą) czy nie ma sensu się przestawiać skoro dobrze mi się tak pisze? A może równocześnie zmienić sposób pisania oraz przestać patrzeć?
1
komentarz 23 czerwca 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Dołączam się do pytania.. Łącznię piszę już chyba 1,5 roku - 2 lata, a z komputerem mam doczynienia jakieś 5 lat. Piszę chyba 4 palcami z lewej i jednym z prawej... :d
komentarz 23 czerwca 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

@Hiskiel z ciekawości zapytam. Jesteś lewo ręczny ? ;) Wydaje mi się ze pisał bym podobnie lecz ja swoją lewą reką wyćwiczyłem na grach :D (WASD) a jestem prawo ręczny.

komentarz 23 czerwca 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

Nie, jestem praworęczny, ale jakoś tak dziwnie mam. Rzadziej używam znaków interpunkcyjnych i tych klawiszy po prawej stronie klawiatury niż tych po lewej. Tak się nauczyłem pisać i tak mam.. laugh

komentarz 23 czerwca 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Ale pamietajmy, ze klawiatura klawiaturze nie rowna, ale pozniej latwiej sie dostosowac. Mysle, ze dosyc wazne na poczatku jest zapomnienie: bede pusal bez bledow, bo wtedy az kprci zeby spojrzec na klawiature, czy na pewno to ta literka, a pozniej to juz tylko pisac pisac i pisac.
komentarz 23 czerwca 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Fajną sprawą jest oduczenie się korzystania z myszy, bo zabiera to bardzo dużo czasu - lepiej skorzystać ze skrótów klawiszowych. Polecam odkładać mysz do góry nogami po każdym skorzystaniu, mi to pomogło bardzo ograniczyć niepotrzebne korzystanie z myszy.
komentarz 23 czerwca 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

No to będzie ciężko.. 

Często używam skrótów klawiszowych, ctrl+a, ctrl+c, ctrl+z, ctrl+x, win+l, ctrl+r, ................

ale odkąd mam nową myszkę, mimo iż tanią to z wyrąbistym chwytem, oraz ledami to nie mogę jej puścić.. crying

komentarz 24 czerwca 2018 przez Maniek Bywalec (2,170 p.)
Jak dla mnie to nie jest powód do wstydu, ponieważ ja używam komputera od 10 lat, kiedy miałem 6 lat, a od 3 lat programuje i nadal nie umiem pisać bez patrzenia, ale mimo to mnie to nie obchodzi. Co mi z tego, że kolega umie bez patrzenia pisać na klawiaturę, skoro ja umiem programować, że w urzędzie gminy nawet mnie znają z tego, a o nim to może w papierkach słyszeli.
komentarz 6 lipca 2018 przez mbady Obywatel (1,280 p.)

@rafal612b, Mini podpowiedź, ja się tak uczyłem w pewnym momencie. Oczywiście trzeba wiedzieć jak układać palce. Otóż "upośledzamy" organ który odgrywa rolę w trakcie pisania, czyli otwieramy edytor tekstu wymyśla y sobie prosty nie długi tekst, a następnie zamykamy oczy i piszemy. Na początku to trochę dziwne ale po pewnym czasie odniesie y wrażenie jak byśmy widzieli palcami. Po pewnym czasie będą zauważalne postępy

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 czerwca 2018 przez pietrzakacper Mądrala (7,480 p.)
Szczerze, ta umiejętność nie jest kompletnie istotna. I tak w pracy programisty kod się głównie czyta więc jeśli już warto się uczyć to tylko dla wygody, nie dla zwiększenia produktywności :)

Odpowiadając na twoje pytanie, po prostu ćwicz pisanie bez patrzenia, nawet powoli, położenie klawiszy musi po prostu wejść w mięśnie ;)
komentarz 23 czerwca 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Może i tak ale wydaje mi się ze patrzenie w monitor wyeliminuje błędy podczas pisania. Na pewno nie będę miał problemów iż napisałem trochę kodu w wiadomości commita zamiast w pliku :D Lub pisząc kod pod koniec zobaczyłem ze miałem capslocka lub język klawiatury mi się przestawił i trzeba pisać od nowa. Może dużo na szybkości nie zyskam ale ile irytujących sytuacji nie będzie mnie dotyczyło.

Dzięki za odpowiedź ! ;)
+1 głos
odpowiedź 23 czerwca 2018 przez Maniti Obywatel (1,220 p.)
W wolny weekend zaprzyjaźnij się z programem Mistrz Klawiatury. Zrób wszystkie lekcje wprowadzające do pisania bez patrzenia np. lekcja nauki dla małego palca lewej ręki literki:aqz itp. Jak przerobisz wszystki lekcje to ćwicz tutaj https://10fastfingers.com/top1000.

Najważniejsze to pisać prawidłowo, możesz popatrzeć na klawiature na początku nauki ale masz klikać klawisz wskazanym palcem to bardzo istotne. Tak samo w pracy pilnuj tego żeby pisać prawidłowo. Może na początku nie będziesz pisał tak szybko jak obecnie ale po 10-20h treningu pisanie wszystkimi palcami będzie to dla Ciebie naturalne.
+1 głos
odpowiedź 23 czerwca 2018 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)

Ja uczyłem się tutaj: Typingclub.com

Każdego dnia siadasz na kilka minut (ustalasz sobie wcześniej minimum które chcesz dziennie/tygodniowo zaliczyć). Liczy się systematyczność. Wyrabiasz sobie coś w rodzaju "pamięci mięśniowej", wiec potrzeba czasu. Na stronie totalnie za darmo masz najpierw kurs - pokazuje Ci które palce w co maja trafiać, potem piszesz, piszesz i piszesz coraz trudniejsze teksty (W bazie jest kolo 600) które są zaliczane, jeśli zrobisz minimum błędów w wyznaczonym czasie. I co najlepsze masz cala masę  wykresów -możesz zobaczyć które litery idą Ci najsłabiej (jak mówisz niektóre umiesz, niektóre nie - może trafiasz w nie złym palcem?) i widzisz progres z tygodnia na tydzień i miesiąca na miesiąc, co motywuje. Niestety nie znajdziesz tam polskich znaków (ale jeśli nauczysz się za która litere odpowiada dany palec, to klikanie dodatkowo klawisza "alt" to żaden problem) Ustal sobie 5-10 minut dziennie na rozgrzewkę na przykład przed nauka. Lepszym programista nie będziesz, ale przynajmniej jak coś piszesz, to gapisz się w monitor, a nie szukasz "&" czy "*" :)

Mogę szczerze polecić, sam się nauczyłem bazując tylko i wyłącznie na tym kursie. Mega wygodna umiejętność

 

+1 głos
odpowiedź 23 czerwca 2018 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
Moim zdaniem nie trzeba jakoś niesamowicie się na to napinać to samo wejdzie w krew.
A jeżeli już tak bardzo chcesz to po prostu ćwicz nie patrz się na klawiaturę nie myśl o tym i np coś przepisuj.
poza tym teraz środowiska programistyczne podpowiadają składnie i zamiast pisać wszystko ręcznie możesz się bawić CamelCase i wpisując tylko np cc dajesz ctrl+spacja i enter i juz masz CamelCase (przykład ze środowiska Intelij Idea do javy)
+1 głos
odpowiedź 24 czerwca 2018 przez Ilmefy Obywatel (1,950 p.)
Na klawiszach "F" i "J" masz przeważnie ,,wypustki" które właśnie mają służyć temu, żebyś wiedział na których klawiszach trzymasz palce. Jeśli znasz układ klawiszy to tak naprawdę to "F" i "J" powinno być wystarczające :D
komentarz 24 czerwca 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Zawsze myślałem, że dla osób niewidomych to jest.
komentarz 24 czerwca 2018 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)
Kładziesz na nich palce wskazujące, wtedy reszta palców sięga do wszystkich klawiszy (w tym głównym panelu - oczywiście) bez odrywania dłoni
1
komentarz 25 czerwca 2018 przez Ilmefy Obywatel (1,950 p.)

@pietia213, No pełni to tą samą funkcję :D Chodzi o to, żebyś czuł gdzie powinieneś mieć palce 

0 głosów
odpowiedź 23 czerwca 2018 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
Ja tak na szybko

Trzeba dużo pisać

Kojarzysz takie płytki pod F i J? One są właśnie pomocne, naucz się szybko je znajdować.
komentarz 24 czerwca 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
To chyba dla niewidomych jest ten myk.
komentarz 24 czerwca 2018 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
Też, ale nie tylko. Ja z tego korzystam
komentarz 6 lipca 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

@pietia213, nie. Jak dla niewidomych? Jak by ekran zobaczył? Te płytki są po to, aby odnajdywać te litery na klawiaturze, ponieważ według nich układa się palce.

komentarz 6 lipca 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Nie chcę się sprzeczać, ale są jeszcze na świecie osoby niedowidzące oraz stricte dla niewidomych co chcą szukać dla nich treści. Mniejsza o większość na klawiaturze analogowej w telefonach starszej generacji, są przy klawiszu 5, zerknij na numerycznej w PC lub laptop, też jest taka blaszka.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 794 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2017 w Offtop przez Maniti Obywatel (1,220 p.)
+1 głos
6 odpowiedzi 1,115 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 861 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2018 w Nasze poradniki przez lis222 Nowicjusz (180 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...