• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[artykuł/poradnik] Ścieżka zawodowa / dzisiejsze trendy / języki programowania - część 2/3

Object Storage Arubacloud
+11 głosów
3,785 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mrozo Obywatel (1,260 p.)
edycja 30 czerwca 2015 przez Mrozo

Gry komputerowe:

Większość tytułów AAA jest pisanych w C++ ze względu na jego szybkość.

Najpopularniejsze silniki gier: Unity3dUnreal Engine oraz UDK. W Unity3d piszemy gry przy użyciu C#JS, lub Boo. ( polecam pierwsze dwa, najlepiej pierwszy :D )

Freamworki: Cocos2d,  XNA (C#). Na XNA stworzono nowy, lepszy, aktualnie bardzo popularny - MonoGame.

Jeśli nie masz zamiaru korzystać z powyższych usprawnień: Grafika: DirectX / OpenGL. Do tego dochodzi obsługa dźwięku ( OpenAL ), silnik fizyki ( Box2D ) i wiele więcej. Jeśli wybierasz C++ warto na sam początek uczyć się biblioteki graficznej SFML.

Odnośnie JavyLWJGLlibGDX.

Gry w HTML / CSS / JS: WebGL, three.js, silnik Pixie.js, Impact.js, Create.js (dla tych od actionscript czy flasha), freamwork Phaser, Cocos2D-JS.

Zostaje jeszcze jedna kwestia do mówienia - GameMaker. Szczerze nie mam zdania. Jeśli chcesz uczyć się "Game Maker Language" - droga wolna.

Aplikacje mobilne:

Ogólnie: Java.

iOS - Swift, który wyewoluował z Objective C.

Jeśli jesteś zwolennikiem C# zamiast Javy - Xamarin.

Apache Cordova - natywny wrapper dla webwiev w systemach mobilnych.

Aplikacje desktopowe:

C++ - zestaw bibliotek i narzędzi Qt. Dla zwolenników linuksa - gtkmm ( gtk--), aczkolwiek nie widzę w tym świetlanej przyszłości.

Na C++ powstała Java, dziś jeden z najpopularniejszych języków do aplikacji desktopowych / biznesowych ze względu na jej multiplatformowość. ( wiem, że kontrowersyjne, upraszczam temat  )

Na Javie powstaje C# - język od Microsoftu. C# - według mnie lepszy język, jednak Java wciąż ciągnie na swojej popularności, dojrzałych bibliotekach / środowisku JVM oraz "multiplatformowości". ( fakt faktem - android )

Html / CSS / JS - Atom Electron, nw.js ( kiedyś Node Webkit )

Programy / Sterowniki do maszyn:

Mamy do czynienia z niższym poziomem abstrakcji. Pewnikami na początek są: asemblerC.

Część 3: https://forum.pasja-informatyki.pl/35877/artykul-poradnik-sciezka-zawodowa-dzisiejsze-trendy-jezyki-programowania-czesc

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 30 czerwca 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)

Więcej nie powiem bo się nie znam.

 

To jest naprawde chamskie aby pisać jakiś tutorial i w którymś momencie napisać to co powyżej.

Znasz albo nie, ale to nie jest powód aby pisać takie rzeczy.

Kompletnie nie siedzę w tym temacie ale...

Ponownie, czasem lepszym pomysłem jest przemilczyć pewne kwestie. 

Pozdrawiam.

komentarz 30 czerwca 2015 przez Mrozo Obywatel (1,260 p.)
Dzięki za uwagę. Rzeczywiście nie znam się na wszystkich dziedzinach. Wiem od czego zacząć i o to chodziło w wybraniu ścieżki jednak tamtejsze technologie i trendy są mi obce. Chciałem żeby ludzie którzy znają się na tych dziedzinach napisali tutaj coś od siebie - końcówka 3 części.
komentarz 30 czerwca 2015 przez Mrozo Obywatel (1,260 p.)
Bądźmi interaktywni. To miała być porada dla tych, którzy mają problem co z sobą zrobić i nie mieli pojęcia od czego zacząć, który język do czego służy. Jeśli macie jakieś uwagi piszcie o nich.
0 głosów
odpowiedź 30 czerwca 2015 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Gry w HTML / CSS / JSPhaserApache Cordova.

Niesamowite uproszczenie tematu. Phaser składa się m.in. z silnikia pixie.js, o którym warto wspomnieć. Do tego dochodzi przecież WebGL choćby (np. we frameworku three.js). Apache Cordova sama w sobie nie ma nic do gier - to natywny wrapper dla webview w systemach mobilnych. 

Aplikacje mobilne:

No i tutaj powinna być Cordova.

 Aplikacje desktopowe:

A tutaj brakuje Electrona czy też nw.js. 

komentarz 30 czerwca 2015 przez Mrozo Obywatel (1,260 p.)
Ile ja się z tego dzisiaj nauczę. Poprawione
0 głosów
odpowiedź 7 lipca 2015 przez smartpaul Użytkownik (640 p.)
Ja chcę tylko napisać jedno: WINCYJ!!! :D Nie czepiam się bo nie mam jeszcze dużej wiedzy ;)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...